Pův. gotický kostel byl postaven v 1. pol. 14. stol. R. 1420 poškozen, opraven v l. 1530-35. Barokně přestavěn v l. 1784-85 (zachován pův. got. presbytář). Malované oltáře (iluzivní architektura) z 2. pol. 18. stol. V l. 2003-10 celková rekonstrukce kostela (objev. got. výmalby z 1. pol. 14. stol.).
Hlavní obrázek místa
Kostel s farou od jihovýchodu
© Jan Sommer, 08/2007
Žebnice jsou součástí obce Plasy v okrese Plzeň-sever. Kostel lze navštívit nejen v době bohoslužeb, v případě příznivého počasí je otevřené po celý den zádveří kostela s možností prohlídky interiéru. Po předchozí domluvě je možná prohlídka s výkladem - pan Josef Urban, tel.: 373 322 347 nebo mobilní tel. 774 201 651.
Jan Sommer, E. Horáková podle http://www.zebnice.cz/kostel-svateho-jakuba, 3.10. 2012
popis

Jednolodní kostel s pravoúhle zakončeným presbytářem a pětibokou sakristií v ose, s hranolovou věží v západním průčelí se dvěma bočními přístavky. V dnešní sakristii (pův. gotický presbytář) jsou zachována pův. gotická hrotitá okna s kružbami (originály pův. gotických sklomaleb jsou uloženy v Západočeském muzeu v Plzni a Národním muzeu v Praze). Sakristie je sklenuta paprsčitou žebrovou klenbou s kruhovým svorníkem, vyžlabená žebra vybíhají nízko nad zemí z jehlancových konzol. Hrotitý triumfální oblouk se zkoseným ostěním. Při rekonstrukci byly prostorách pův. presbytáře pod několika vrstvami omítky objeveny gotické výmalby (skupinové figurální výjevy) přibližně z 1. pol. 14. století. Současný presbytář je sklenut plackou se štukovým zrcadlem ve vrcholu, v rozích jsou polopilíře se štukovou výzdobou. Loď je plochostropá se štukovým zrcadlem, s kruchtou s varhanami. Hlavní oltář je malovaný – iluzivní…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 4., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1982; http://www.zebnice.cz; http://plzensky.denik.cz, 3.10. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Původně gotický kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v 1. polovině 14. století, patrně po roce 1346 (nové vysazení starší vsi). Obecní stránky kostela však uvádějí, že kostel je zmiňován již ve 13. století. Při archeologickém výzkumu, provedeném při rekonstrukci na poč. 21. stol. bylo navíc objeveno, že kostel stojí na místě jiné stavby, která je předběžně datována do 9. století. Gotický kostel byl v období husitských válek roku 1420 značně poškozen, opraven byl až v letech 1530-1535. V letech 1784-1785 (jak dokládá letopočet na věži se znakem plaského opata C. Wernera) byl kostel přestavěn v pozdně barokním stylu podle plánů J. B. Santiniho. Z původní stavby byl zachován gotický presbytář, který dnes slouží jako sakristie. Nový presbytář byl zbudován s využitím zdiva pův. gotické lodi. Kostel stojí uprostřed hřbitova. Fara je datována na kamenné desce nad vstupem na severní straně rokem 1741. Na záchranu zchátralého kostela vzniklo roku 2003…  číst dále

Jan Sommer, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 4., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1982; http://www.zebnice.cz, http://plzensky.denik.cz, 3.10. 2012

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Žebnice

Místa v okolí

 Plasy
 železná huť
 Šebíkov
 Ondřejov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 boží muka
 Černá Hať
 hradiště Koryta
 Babina
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Blažeje
 dvůr Kalec
 dvůr Lednice
 Dolní Hradiště
 Radost
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Kotaneč
 Třebekov
 Schanigerův kříž
 Radějov
 Dolní Bělá
 Brdo
 dvůr Býkov
 židovský hřbitov
 Podbořánky
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Nový Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboký
 Zelený Důl
 Liblín
 Rabštejn nad Střelou
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Loreta
 Hromnické jezírko
 kaple sv. Marka
 Manětín – MPZ
 silniční most
 Sychrov
 Manětín
 Strachovice
 dvůr Rohy
 Kaceřov
 Otěvěky
 Libštejn
 Angerbach u Kožlan
 křížový kámen
 Vrtba
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 lovecký pomník
 Tlestky
 Krašov
 Viklan
 Jablonná
 Nekmíř
 Smrk
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vojtěcha
 Svatý Hubert
 Plaveč
 celní kolo
 kaolinový důl
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 socha sv. Floriána
 Na Vrchách
 Hasen-Marterl
 Trpasličí díra
 Hůrky
 kaple sv. Rozálie
 Vladař
 Václavy
 Frumštejn
 smírčí kříž
Kontaktní informace
kostel sv. Jakuba Většího
331 01 Žebnice - Plasy
Tel: 373 322 347; 774 201 651
Základní informace místa
ID místa: 5617
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama