Pův. gotický kostel byl postaven v 1. pol. 14. stol. R. 1420 poškozen, opraven v l. 1530-35. Barokně přestavěn v l. 1784-85 (zachován pův. got. presbytář). Malované oltáře (iluzivní architektura) z 2. pol. 18. stol. V l. 2003-10 celková rekonstrukce kostela (objev. got. výmalby z 1. pol. 14. stol.).
Hlavní obrázek místa
Kostel s farou od jihovýchodu
© Jan Sommer, 08/2007
Žebnice jsou součástí obce Plasy v okrese Plzeň-sever. Kostel lze navštívit nejen v době bohoslužeb, v případě příznivého počasí je otevřené po celý den zádveří kostela s možností prohlídky interiéru. Po předchozí domluvě je možná prohlídka s výkladem - pan Josef Urban, tel.: 373 322 347 nebo mobilní tel. 774 201 651.
Jan Sommer, E. Horáková podle http://www.zebnice.cz/kostel-svateho-jakuba, 3.10. 2012
popis

Jednolodní kostel s pravoúhle zakončeným presbytářem a pětibokou sakristií v ose, s hranolovou věží v západním průčelí se dvěma bočními přístavky. V dnešní sakristii (pův. gotický presbytář) jsou zachována pův. gotická hrotitá okna s kružbami (originály pův. gotických sklomaleb jsou uloženy v Západočeském muzeu v Plzni a Národním muzeu v Praze). Sakristie je sklenuta paprsčitou žebrovou klenbou s kruhovým svorníkem, vyžlabená žebra vybíhají nízko nad zemí z jehlancových konzol. Hrotitý triumfální oblouk se zkoseným ostěním. Při rekonstrukci byly prostorách pův. presbytáře pod několika vrstvami omítky objeveny gotické výmalby (skupinové figurální výjevy) přibližně z 1. pol. 14. století. Současný presbytář je sklenut plackou se štukovým zrcadlem ve vrcholu, v rozích jsou polopilíře se štukovou výzdobou. Loď je plochostropá se štukovým zrcadlem, s kruchtou s varhanami. Hlavní oltář je malovaný – iluzivní…  číst dále

E. Horáková podle Umělecké památky Čech 4., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1982; http://www.zebnice.cz; http://plzensky.denik.cz, 3.10. 2012

historie

Kostel sv. Jakuba Většího

Původně gotický kostel sv. Jakuba Většího byl postaven v 1. polovině 14. století, patrně po roce 1346 (nové vysazení starší vsi). Obecní stránky kostela však uvádějí, že kostel je zmiňován již ve 13. století. Při archeologickém výzkumu, provedeném při rekonstrukci na poč. 21. stol. bylo navíc objeveno, že kostel stojí na místě jiné stavby, která je předběžně datována do 9. století. Gotický kostel byl v období husitských válek roku 1420 značně poškozen, opraven byl až v letech 1530-1535. V letech 1784-1785 (jak dokládá letopočet na věži se znakem plaského opata C. Wernera) byl kostel přestavěn v pozdně barokním stylu podle plánů J. B. Santiniho. Z původní stavby byl zachován gotický presbytář, který dnes slouží jako sakristie. Nový presbytář byl zbudován s využitím zdiva pův. gotické lodi. Kostel stojí uprostřed hřbitova. Fara je datována na kamenné desce nad vstupem na severní straně rokem 1741. Na záchranu zchátralého kostela vzniklo roku 2003…  číst dále

Jan Sommer, E. Horáková podle Umělecké památky Čech 4., Emanuel Poche a kol., Academia r. 1982; http://www.zebnice.cz, http://plzensky.denik.cz, 3.10. 2012

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Žebnice

Místa v okolí

 Plasy
 železná huť
 Šebíkov
 Ondřejov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 boží muka
 Černá Hať
 hradiště Koryta
 Babina
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Blažeje
 dvůr Kalec
 dvůr Lednice
 Dolní Hradiště
 Radost
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Kotaneč
 Třebekov
 Schanigerův kříž
 Radějov
 Dolní Bělá
 Brdo
 dvůr Býkov
 židovský hřbitov
 Podbořánky
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Nový Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Hluboký
 Zelený Důl
 Liblín
 Rabštejn nad Střelou
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Loreta
 Hromnické jezírko
 kaple sv. Marka
 Manětín – MPZ
 silniční most
 Sychrov
 Manětín
 Strachovice
 dvůr Rohy
 Kaceřov
 Otěvěky
 Libštejn
 Angerbach u Kožlan
 křížový kámen
 Vrtba
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Prokopa
 lovecký pomník
 Tlestky
 Krašov
 Viklan
 Jablonná
 Nekmíř
 Smrk
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vojtěcha
 Svatý Hubert
 Plaveč
 celní kolo
 kaolinový důl
 Lom Soseň
 Boží kámen u Sosně
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 socha sv. Floriána
 Na Vrchách
 Hasen-Marterl
 Trpasličí díra
 Hůrky
 kaple sv. Rozálie
 Vladař
 Václavy
 Frumštejn
 smírčí kříž
Kontaktní informace
kostel sv. Jakuba Většího
331 01 Žebnice - Plasy
Tel: 373 322 347; 774 201 651
Základní informace místa
ID místa: 5617
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.8.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama