Drobná obdélná kaple z lomového kamene o rozměrech 2,7 x 3,3 m stávala u bývalého Blažkova mlýna (Blaschkamühle). Postavil ji v roce 1873 mlynář Emil Sussmann. Spolu s mlýnem byla opuštěna někdy po 2. světové válce, v současné době se z ní dochovaly jen rozvaliny obvodových zdí do výše 2 metrů.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Ke kapli s bývalým mlýnem vede neznačená polní cesta ze severního okraje Štoutova. V posledním úseku je potřeba překonat potok Velká Trnávka, v místě je brod.
8.3. 2021
historie

Drobná obdélná kaple z lomového kamene stávala na severozápadním nároží areálu bývalého Blažkova mlýna (Blaschkamühle). Kapli dal postavit v roce 1873 mlynář Emil Sussmann, jeho potomek, rovněž Emil Sussmann je uváděn jako zdejší mlynář v roce 1930. Jednalo se o prostou stavbu o rozměrech 2,7 x 3,3 m, bez oken a ozdob, s rovným závěrem. Kryta byla sedlovou střechou, interiér byl zaklenut valenou klenbou. Kaple spolu s mlýnem byla opuštěna někdy po 2. světové válce. Budovy mlýna jsou zachyceny na leteckém snímkování z 50. let, není však zřetelné, zda byly už v té době nevyužívané. Kaple spolu s mlýnem postupně chátrala, v současné době se dochovala zřícenina obvodových zdí, střecha a klenba jsou zřícené uvnitř. Vedle kaple stojí mohutný strom, okolí včetně mlýniště s ruinami budov mlýna je zarostlé. Kaple není zapsána v katastru nemovitostí. Pozemek, na kterém stojí, je v soukromém vlastnictví.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/stoutov-kaple-u-blazkova-mlyna), 8.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Štoutov

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15550
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama