Ruiny obdélné kamenné kaple Panny Marie, kterou nechala ve druhé polovině 19. století postavit rodina Pleyerů. Kaple byla začleněna do ohradní zdi Čichalovského mlýna (Sichlauer Mühle). Po opuštění mlýna kaple chátrala, dnes se z ní zachovalo pouze obvodové zdivo, zarůstající náletovými dřevinami.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
K mlýnu, jakož i ke kapli, v minulosti vedlo několik cest. Dnes je většina z nich zaniklá a kaple je nejsnáze dostupná cestou, která začíná na jižním okraji Čichalova za posledním domem vesnice. Cesta je ještě několik set metrů s opatrností a za sucha sjízdná, posledních cca 500 metrů je ale cesta již téměř zaniklá.
25.5. 2020
historie

Ruiny obdélné kamenné kaple Panny Marie, kterou nechala ve druhé polovině 19. století postavit rodina. Pleyerů. Kaple byla začleněna do ohradní zdi Čichalovského mlýna (Sichlauer Mühle), jehož posledním majitelem byl Franze Schopf, jeden z mála zdejších původních německých obyvatel, který se vyhnul odsunu. Kaple měla rozměry 2,5 x 2,85 m a výšku cca 3,5 m. Závěr kaple byl rovný, průčelí mělo klenutý, polokruhový vstup a trojúhelníkový štít. Kryta byla sedlovou střechou, uvnitř byla valená klenba. Dnes je kaple bez střechy, a i klenba je zhroucená. Po opuštění sousedního mlýna kaple chátrala, dnes se z ní zachovalo pouze obvodové zdivo, zarůstající náletovými dřevinami.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 25.5. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Čichalov

Místa v okolí

 Čichalovský mlýn
 kaple
 Budov
 kaple Panny Marie
 Budov
 návesní kaple
 kaple Kaina a Ábela
 Bílá boží muka
 kaple
 Kunzova muka
 Verušičky
 Blažkův mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Kokořovský dvůr
 Tuchtova kaple
 Mazanec
 radnice
 Žlutice
 Panský dům
 Týniště
 kašna
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 židovský hřbitov
 Ratibořský mlýn
 Nevděk
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Anny
 Údrč
 kaple Panny Marie
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 socha Panny Marie
 smírčí kříž
 kostel sv. Kříže
 Chyše
 Vladař
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 Chyše
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Štědrá
 Štědrá
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Libkovice
 Kostrčany
 bývalá fara
 socha Ecce Homo
 neogotická studna
 kašna
 Hoppova kaple
 radnice
 fara
 Hungerberg
 Hartenštejn
 Bochov
 mariánský sloup
 Valeč
 Brložec
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Václava
 Bražec
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 Jablonná
 bývalá rychta
 Lina
 Skytaly
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Markéty
 Budiš
 kostel sv. Jiljí
 Vochlice
 Mlýnce
 Vlkošov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Jírov
 Stružná
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Loreta
 židovský hřbitov
 silniční most
 Rabštejn nad Střelou
 Křečov
 Kamenný Chlum
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Nový Dvůr
 Kotaneč
 Brdo
 vysílač Krašov
 židovský hřbitov
 Javorná
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Víta
 Nepomyšl
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Dědek a Bába
 Andělská Hora
 dvůr Kalec
 kostel sv. Blažeje
 Skalky skřítků
 Šemnická skála
 Černá Hať
 Bučina
 kostel sv. Martina
 Brody
Základní informace místa
ID místa: 14899
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama