Malměřice

Alberitz, U pěti zlodějů
Zaniklá vodní tvrz v Malměřicích pocházela pravděpodobně ze 14. století a v písemných pramenech o ní není žádná zmínka. Ves je poprvé zmíněna roku 1240, ale tvrz byla objevena teprve v roce 2017 mladým podbořanským archeologem Mgr. Vojtěchem Peksou.
Hlavní obrázek místa
Pohled na tvrziště od jihovýchodu přes příkop.
© Prudký Martin, 11/2017
Zemní pozůstatky malměřické tvrze se nacházejí na jihozápadním okraji vsi, vpravo od cesty před typizovanými říšskými domky, zvanými také místními U pěti zlodějů. Ves je dostupná po silnici z Blatna u Jesenice nebo ze silnice z Prahy do Karlových Varů. V Malměřicích, nedaleko tvrziště, je také zastávka nejdelší lokální trati u nás, Rakovník-Bečov nad Teplou. Ves je v současnosti místní částí obce Blatno.
Prudký Martin, 16.11. 2017
popis

Vodní tvrz měla téměř kruhový půdorys o průměru 18 až 20 metrů, dnes téměř vyschlý příkop je široký zhruba 13 metrů a rozloha tvrziště je necelých 300 m².

Prudký Martin, 17.11. 2017

historie

Ves Malměřice je poprvé v písemných pramenech zmíněna k roku 1240, kdy byla ve vlastnictví drobných vladyků Jiříka a Víta. A. Sedláček uvádí jakéhosi Racka, který v letech 1346 až 1350 odňal nějaké majetky obyvatelům Malměřic a krajský poprávce byl vyzván, aby sjednal nápravu. Dalším známým majitelem byl roku 1406 Zdeněk z Malměřic, nedlouho poté byly Malměřice připojeny k rabštejnskému panství a spolu s ním pak k Petrohradu. Rozsáhlé državy byly roku 1555 rozděleny jako dědictví na několik částí a Malměřice připadly k žihelskému dílu. Po Bílé hoře je získal jako konfiskát, téměř zadarmo, Heřman Černín z Chudenic. V této době byla možná tvrz opuštěna a pokud byla vystavěna z kamenů, byly rozebrány a použity na stavbu nedalekých hospodářských budov. Vlastní tvrz tvořila patrně věžovitá stavba se dvěma, možná třemi podlažími. Pravděpodobnější je, že kamenná byla pouze podezdívka a většina…  číst dále

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech - E. Poche a kol., Encyklopedie českých tvrzí - kolektiv, Hrady, zámky a tvrze České - August Sedláček, http://www.blatno-lounsko.cz/, 16.11. 2017

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Malměřice

Místa v okolí

 kostel sv. Anny
 bývalý lom
 Kapucín
 bývalý kříž
 Mlýnský vrch
 Nouze
 Baba
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 kostel sv. Vojtěcha
 Vidhostice
 Petrohrad
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 křížový kámen
 kaple
 kostel sv. Vavřince
 Viklan
 Vochlice
 Dědek a Bába
 smírčí kříže
 boží muka
 celní kolo
 Mlýnce
 Schillerova rozhledna
 morový sloup
 Šprymberk
 Tlestky
 Bílenec
 Žihle
 kostel sv. Václava
 zatopený lom
 Nový Dvůr
 kaple sv. Marka
 Skytaly
 Tobiášův vrch
 Podbořánky
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Podštěly
 kaple sv. Václava
 Schanigerův kříž
 Libkovice
 Plaveč
 Jablonná
 kaple
 Otěvěky
 kaple sv. Anny
 Kostrčany
 městské opevnění
 kašna
 silniční most
 synagoga
 zámecký pivovar
 Chyše
 Loreta
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Svatý Hubert
 Sychrov
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Floriána
 Oráčov
 Lina
 dvůr Kalec
 smírčí kříž
 Chyše
 lovecký pomník
 Hluboký
 Boží kámen u Sosně
 boží muka
 Lom Soseň
 kostel sv. Blažeje
 mariánský sloup
 Hoppova kaple
 kaple sv. Anny
 Valeč
 Zelený Důl
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Vojtěcha
 Kotaneč
 židovský hřbitov
 Kamenný Chlum
 Smrk
 Černá Hať
 smírčí kříž
 Trpasličí díra
 kostel sv. Mikuláše
 Buškovice
 Hlubany
 Nepomyšl
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Křečov
 Vladař
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 fara
 Hůrky
 socha Ecce Homo
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Blažkův mlýn
 dvůr Hubenov
 synagoga
 kostel sv. Martina
 Francouzský kříž
 Budiš
 kaple Kaina a Ábela
 návesní kaple
 kostel sv. Jiří
 kaple
 kaple sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Brdo
 Brody
 Týniště
 Pšovlky
 Krásný Dvůr
 Strachovice
 Václavy
 kostel sv. Kříže
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 Želeč
 Nečtinský Špičák
Základní informace místa
ID místa: 13713
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama