Drobná věžovitá stavba, původně studna s ruční pumpou, byla postavena v novogotickém slohu někdy v polovině 19. století jako veřejný zdroj vody na náměstí v Bochově. Je z pískovcových kvádrů na čtvercovém půdorysu, s diagonálně pootočenými opěráky, kryta je jehlancovou střechou s korouhvičkou.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Město Bochov (německy Buchau) leží asi 16 kilometrů od Karlových Varů při hlavní silnici I/6 spojující krajské město s Prahou. Tvoří křižovatku se silnicemi II/208 na Bečov nad Teplou a II/198 na Toužim. Do Bochova vede i železniční trať, na té ale není od roku 1996 provozována osobní přeprava. Studna stojí na bochovském náměstí, kde jsou i autobusové zastávky ze směrů Karlovy Vary, Žlutice, Toužim. Parkování je možné přímo na náměstí.
23.3. 2021
historie

Drobná věžovitá stavba, původně studna s pumpou, byla postavena v novogotickém slohu někdy v polovině 19. století jako veřejný zdroj vody na náměstí v Bochově. Postavena je z pískovcových kvádrů na čtvercovém půdorysu. Diagonálně pootočené opěráky s lomenými oblouky zakončenými vpadlinami, s podobnými vpadlinami ve stěnách stavby, spolu s jehlancovou (v současné době oplechovanou) střechou s korouhvičkou a větrnou růžicí dotváří dojem středověké stavby. Na západní straně je patrná úzká svislá štěrbina, kterou bývalo protaženo táhlo pumpy, na jižní straně je patrný zazděný otvor s vývodem vody. Tato drobná technická památka je chráněná od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz/studna-14438633), 23.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Bochov

Místa v okolí

 kašna
 radnice
 bývalá fara
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 Hartenštejn
 Bochov
 Bražec
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 Stružná
 kaple sv. Anny
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Javorná
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 Andělská Hora
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Tuchtova kaple
 Bílá boží muka
 kostel sv. Mikuláše
 Verušičky
 Kunzova muka
 kaple
 Jírov
 židovský hřbitov
 Týniště
 boží muka
 kaple Panny Marie
 Brložec
 kaple
 Šemnická skála
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Skalky skřítků
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Žlutice
 návesní kaple
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
 kostel sv. Víta
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 mariánský sloup
 Toužim
 Blažkův mlýn
 radnice
 Štědrá
 socha Panny Marie
 Štědrá
 Nevděk
 Bučina
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Lázně Kyselka
 kostel sv. Vavřince
 smírčí kříž
 Prohořský hrádek
 Goethova vyhlídka
 kostel sv. Kříže
 Jižní prameny
 kaple sv. Anny
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 smírčí kříž
 Tržní kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Karlovy Vary
 Radošov
 Zámecká kolonáda
 Jelení skok
 Mlýnská kolonáda
 kostel sv. Lukáše
 Vladař
 Sadová kolonáda
 Diana
 Chyše
 Hoppova kaple
 Velichov
 Valeč
 Dalovice
 Dalovice
 Chyše
 kostel sv. Linharta
 Dalovice
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 městské opevnění
 Budiš
 socha Ecce Homo
 popraviště
 Bečov nad Teplou
 Bečov nad Teplou
 fara
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 boží muka
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Urbana
 Hájek
 Sedlec
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 15594
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama