Od 18. století do roku 1945 se zástavba městečka vyvíjela kontinuálně. Po vysídlení německého obyvatelstva došlo k závažným devastacím a demolicím objektů. Přesto se v Nečtinách dochoval zajímavý soubor maloměstské zástavby, doplněný barokními sochami.
Hlavní obrázek místa
Radnice a sousední dům od severovýchodu
Jediný zbytek západní fronty náměstí.
© Ivan Grisa, 08/2008
Nečtiny leží na křižovatce silnic II/193 a II/201, asi 10 km východně od silnice I/20 Plzeň - Karlovy Vary. Autobusové spojení je nečetné, omezené prakticky jen na pracovní dny. Nejbližší železniční zastávka Mladotice zastávka (trať Plzeň - Žatec) leží asi 15 km východně. V obci funguje koupaliště, ubytovat se lze mj. na nedalekém zámku.
Ivan Grisa, 15.8. 2008
popis

Městečko se soustřeďuje v údolí potoka, sevřeného okolními kopci. Na hraně východního svahu stojí farní kostel, pod ním začíná dlouhé nálevkovité náměstí, jehož zástavbu zejména na západě a severu postihly poválečné demolice. Velmi malebná skupina maloměstských domků stojí jižně od náměstí, před křižovatkou silnic na Březín a k zámku.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

historie

Městská památková zóna Nečtiny

První zmínku o Nečtinách obsahuje listina krále Vladislava I., kterou zdejší kraj věnuje johanitům (stejně jako Manětín). Městská práva získala obec před rokem 1396, kdy je prvně jmenována jako městečko. O tento status téměř přišly po vypálení roku 1434, definitivně jim byl potvrzen až 1511. Rozvoj v 16. století, spojený s majiteli nedalekého zámku Gryspeky, ukončilo potlačení stavovského povstání. Nečtinám byla dokonce odebrána městská práva, navrácená již roku 1627 novým majitelem (Hertl z Leitersdorfu). V letech 1637–1789 patřilo panství Kokořovcům, kteří městečko po třicetileté válce obnovili (špitální kaple, farní kostel, radnice). Po polovině 19. století městečko vlivem odlehlosti od hlavních komunikací stagnovalo, což způsobilo dochování cenného souboru maloměstské polo- i celodřevěné architektury. Po roce 1945 a nedobrovolném odchodu zdejších německých obyvatel byl stavební fond městečka vážně zasažen četnými demolicemi, včetně značné…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., díl 4, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtinský Špičák
 Preitenstein
 Nečtiny
 Březín
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Vlkošov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Radějov
 vysílač Krašov
 Brdo
 Malšín
 Prohořský hrádek
 Štědrá
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kříže
 bývalá rychta
 kostel sv. Blažeje
 Kotaneč
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Dolní Bělá
 Brložec
 Podmokly
 kaple Panny Marie
 Nevděk
 Rabštejn nad Střelou
 Vladař
 kostel sv. Martina
 Vrtba
 mariánský sloup
 Loreta
 Úterý – MPZ
 radnice
 silniční most
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 synagoga
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 boží muka
 Žlutice
 Černá Hať
 kaple sv. Šebestiána
 zaniklá obec Mlyňany
 Mazanec
 dvůr Kalec
 Kokořovský dvůr
 Jablonná
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Tuchtova kaple
 smírčí kříž
 Kunzova muka
 Ondřejov
 kaple Panny Marie
 Bílá boží muka
 Chyše
 Falštejn
 Nekmíř
 Nový Dvůr
 Plasy
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 synagoga
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 radnice
 Bezdružice
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 Bezemín
 Hradištský vrch
 Daňkov
 Gutštejn
 Dolní Polžice
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Floriána
Kontaktní informace
Obecní úřad Nečtiny
Nečtiny 82
331 62 Manětín
Tel: 373 313 104
http://www.nectiny.cz/
nectiny@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 6613
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama