Od 18. století do roku 1945 se zástavba městečka vyvíjela kontinuálně. Po vysídlení německého obyvatelstva došlo k závažným devastacím a demolicím objektů. Přesto se v Nečtinách dochoval zajímavý soubor maloměstské zástavby, doplněný barokními sochami.
Hlavní obrázek místa
Radnice a sousední dům od severovýchodu
Jediný zbytek západní fronty náměstí.
© Ivan Grisa, 08/2008
Nečtiny leží na křižovatce silnic II/193 a II/201, asi 10 km východně od silnice I/20 Plzeň - Karlovy Vary. Autobusové spojení je nečetné, omezené prakticky jen na pracovní dny. Nejbližší železniční zastávka Mladotice zastávka (trať Plzeň - Žatec) leží asi 15 km východně. V obci funguje koupaliště, ubytovat se lze mj. na nedalekém zámku.
Ivan Grisa, 15.8. 2008
popis

Městečko se soustřeďuje v údolí potoka, sevřeného okolními kopci. Na hraně východního svahu stojí farní kostel, pod ním začíná dlouhé nálevkovité náměstí, jehož zástavbu zejména na západě a severu postihly poválečné demolice. Velmi malebná skupina maloměstských domků stojí jižně od náměstí, před křižovatkou silnic na Březín a k zámku.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

historie

Městská památková zóna Nečtiny

První zmínku o Nečtinách obsahuje listina krále Vladislava I., kterou zdejší kraj věnuje johanitům (stejně jako Manětín). Městská práva získala obec před rokem 1396, kdy je prvně jmenována jako městečko. O tento status téměř přišly po vypálení roku 1434, definitivně jim byl potvrzen až 1511. Rozvoj v 16. století, spojený s majiteli nedalekého zámku Gryspeky, ukončilo potlačení stavovského povstání. Nečtinám byla dokonce odebrána městská práva, navrácená již roku 1627 novým majitelem (Hertl z Leitersdorfu). V letech 1637–1789 patřilo panství Kokořovcům, kteří městečko po třicetileté válce obnovili (špitální kaple, farní kostel, radnice). Po polovině 19. století městečko vlivem odlehlosti od hlavních komunikací stagnovalo, což způsobilo dochování cenného souboru maloměstské polo- i celodřevěné architektury. Po roce 1945 a nedobrovolném odchodu zdejších německých obyvatel byl stavební fond městečka vážně zasažen četnými demolicemi, včetně značné…  číst dále

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka..., díl 4, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtinský Špičák
 Preitenstein
 Nečtiny
 Březín
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Jiljí
 Vlkošov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Radějov
 vysílač Krašov
 Brdo
 Malšín
 Prohořský hrádek
 Štědrá
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kříže
 bývalá rychta
 kostel sv. Blažeje
 Kotaneč
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Dolní Bělá
 Brložec
 Podmokly
 kaple Panny Marie
 Nevděk
 Rabštejn nad Střelou
 Vladař
 kostel sv. Martina
 Vrtba
 mariánský sloup
 Loreta
 Úterý – MPZ
 radnice
 silniční most
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 synagoga
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 boží muka
 Žlutice
 Černá Hať
 kaple sv. Šebestiána
 zaniklá obec Mlyňany
 Mazanec
 dvůr Kalec
 Kokořovský dvůr
 Jablonná
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Mikuláše
 Tuchtova kaple
 smírčí kříž
 Kunzova muka
 Ondřejov
 kaple Panny Marie
 Bílá boží muka
 Chyše
 Falštejn
 Nekmíř
 Nový Dvůr
 Plasy
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 synagoga
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 radnice
 Bezdružice
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 Bezemín
 Hradištský vrch
 Daňkov
 Gutštejn
 Dolní Polžice
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Floriána
Kontaktní informace
Obecní úřad Nečtiny
Nečtiny 82
331 62 Manětín
Tel: 373 313 104
http://www.nectiny.cz/
nectiny@iol.cz
Základní informace místa
ID místa: 6613
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama