Ves Mlyňany (německy Lindles) ležela na pravém břehu Střely. První zmínka o ní je z roku 1379. Bývaly zde dvě desítky domů, tvrz, hostinec, kaple sv. Basilida, Rábův mlýn (Rabenmühle) a hájovna. Po roce 1965 byly všechny budovy v obci zbořeny a území obce bylo částečně zatopeno Žlutickou přehradou.
Hlavní obrázek místa
základy jednoho z domů na břehu přehrady
© Milan Caha 08/2019
Ves Mlyňany (německy Lindles) ležela na pravém břehu Střely, částečně v místech dnes zatopených Žlutickou přehradou, částečně na stráni nad přehradu v místech I. ochranného pásma přehrady. První zmínka o ní je z roku 1379. V té době byla rozdělena mezi několik zemanů – doložen je zeman Racek s predikátem „z Mostce na Mlyňanech“, připomínaný zde až do roku 1405. Dalším zemanským rodem, který sídlil na místní tvrzi, byli pánové z Oráčova. V roce 1467 Jan z Ejstebna na Týništi, patrně manžel některé z dcer Jana z Oráčova, uváděného roku 1451, odprodal ves Mlyňany městu Žlutice. Město výtěžky ze vsi určilo k financování městského špitálu. Špitál Mlýňany vlastnil až do roku 1848. Během války o rakouské dědictví v roce 1742 vesnice zažila nevítanou návštěvu hladových francouzských vojáků, vyžadujících pod hrozbou zbraní jídlo. Ve vsi býval panský hostinec č. p. 1 – snad pozůstatek zdejší tvrze, od roku 1825 stávala na návsi kaple sv. Basilida, při cestě do Skoků stával Rábův mlýn (Rabenmühle) a v lesích na Čertově vrchu (Teufelsberg) bývala hájovna. Po zrušení vrchnostenské správy se v roce 1849 Mlyňany osamostatnily. V roce 1890 zde žilo 132 obyvatel ve 27 domech. Před druhou světovou válkou zde hospodařilo 21 sedláků, žili zde 2 ševci, krejčí, mlynář, 2 tesaři a 2 zedníci, byl zde hostinec „Zum Jägerheim“, který nahradil zaniklý panský hostinec. V roce 1935 zde vznikla místní buňka Sudetoněmecké strany. 5. října 1938 byla obec obsazena německou armádou a připojena k Říši. Po válce došlo k odsunu německého obyvatelstva, ves nebyla nikdy dosídlena a chátrala. Někdy v šedesátých letech byla vystěhována a po roce 1965 byly ruiny všech domů zbořeny a část území obce byla zatopena. Zbylé území obce je v ochranném pásmu přehrady a zachovaly se na něm jen zbytky podezdívek domů, zídky, pozůstatky úvozových cest a fragment kovového…  číst dále
Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 3.3. 2020
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Žlutice

Místa v okolí

 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 Štědrá
 Štědrá
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Anny
 Brložec
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 Panský dům
 kaple sv. Kříže
 Žlutice
 radnice
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 Údrč
 Údrč
 Nevděk
 bývalá rychta
 kostel sv. Leonarda
 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Kříže
 kaple
 Budov
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 kaple Kaina a Ábela
 Bochov
 Hartenštejn
 bývalá fara
 kaple
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Vlkošov
 neogotická studna
 kašna
 Blažkův mlýn
 Verušičky
 Hungerberg
 židovský hřbitov
 panský dům
 Vladař
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Luka
 Toužim
 smírčí kříž
 Týniště
 kostel sv. Ondřeje
 vysílač Krašov
 Chyše
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Jiljí
 synagoga
 Chyše
 kašna
 kostel sv. Blažeje
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 Bražec
 boží muka
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Anny
 Javorná
 kaple sv. Václava
 Stružná
 kostel sv. Vavřince
 Nečtinský Špičák
 Podštěly
 Nečtiny – MPZ
 smírčí kříž
 Libkovice
 Jablonná
 Kostrčany
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Hoppova kaple
 Preitenstein
 Nečtiny
 Březín
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 Loreta
 Rabštejn nad Střelou
 mariánský sloup
 silniční most
 Valeč
 kostel sv. Jakuba
 Kotaneč
 Andělská Hora
 Lina
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Budiš
 Radějov
 židovský hřbitov
 Křečov
 Kamenný Chlum
 Jižní prameny
Základní informace místa
ID místa: 10694
Typ místa: ostatní
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama