Radějov, německy Roding nebo Rading. Odloučená dědina s roubenou lidovou architekturou – vyhlášena zóna lidové architektury. V okolí byl natočen film Cesta z města.
Hlavní obrázek místa
Ves Radějov
© Luděk Draštík, 8/2009

Radějov (něm. Roding, Rading) – zóna lidové architektury

Odloučená dědina s roubenou lidovou architekturou v nádherné přírodní scenérii. V okolí natočen film Cesta z města. Radějov leží uprostřed lesů, v údolí pravostranného přítoku Malého potoka, 4 km jižně od Manětína. Radějov ležící v přírodním parku Manětínska sousedí na jihovýchodě s Hvozdem, na jihozápadě s hospodářským dvorem Libenov a na severozápadě s Lipím.
Luděk Draštík (upr. red), 20.10. 2009
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Manětín

Místa v okolí

 Vyšohrad
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 kaple sv. Josefa
 Manětín
 Nečtinský Špičák
 Brdo
 Preitenstein
 Nečtiny – MPZ
 Nečtiny
 Dolní Bělá
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Ondřejov
 Vrtba
 Kotaneč
 Malšín
 Černá Hať
 Březín
 Plasy
 dvůr Kalec
 židovský hřbitov
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Rabštejn nad Střelou
 železná huť
 Loreta
 silniční most
 Podmokly
 Nekmíř
 fara
 socha Ecce Homo
 Vlkošov
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Ondřeje
 Šebíkov
 Nový Dvůr
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 Jablonná
 vysílač Krašov
 smírčí kříž
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Vladař
 Žihle
 Dědek a Bába
 kaolinový důl
 Frumštejn
 Prohořský hrádek
 Líšťany
 socha Panny Marie
 smírčí kříž
 Štědrá
 Štědrá
 boží muka
 Nevděk
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vavřince
 fara
 bývalá rychta
 kašna
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 kostel sv. Mikuláše
 Krukanice
 kostel sv. Blažeje
 dvůr Býkov
 Brložec
 křížový kámen
 Schanigerův kříž
 zaniklá obec Mlyňany
 Podbořánky
 Hromnické jezírko
 Sviňomazský hrádek
 Trpísty
 Viklan
 kostel sv. Vojtěcha
Kontaktní informace
Radějov, PSČ 331 62
Základní informace místa
ID místa: 8427
Typ místa: skanzen
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.6.2011
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama