Socha sv. Jana Nepomuckého nezjištěného stáří a původu stojí uprostřed návsi, u silnice jižně od kostela.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 02/2008
Socha sv. Jana Nepomuckého stojí přímo na rozlehlé návsi a snad pochází z roku 1709 nebo 1732, kdy byl přestavován kostel. Je to jediná zachovalá socha v okolí, po všech ostatních zbyly pouze podstavce. Kameník ji zhotovil z pískovce na soklu, s čtverhranným pilířem a korintskou hlavicí. Světec nemá okolo hlavy pět hvězdiček, které připomínaly pět ran Kristových, nebo prý také to, že při vhození jeho mrtvého těla do Vltavy zářily hvězdy. Ještě před válkou stál za ní statek, který byl po vysídlení sudetských Němců zbořen. Místní raritou je obliba této sochy mezi místními flamendry, kteří její okolí navštěvují po zavírací době hostince, aby zde pokračovali v konzumaci donesených nápojů. Paradoxně ji nazývají Barborkou, ačkoliv Jan z Pomuku, arcibiskupský úředník z konce 14. století, prohlášený roku 1729 za svatého, byl prokazatelně mužského pohlaví. Já tam nechodím, protože jako slušný člověk jdu z hospody rovnou domů.
Prudký Martin - zdroje římsko-katolické církve, 12.11. 2009
historie

Postava, jež byla později kanonizována jako svatý Jan Nepomucký, byla rozporuplnou osobností. Jeho svatořečení nepatří k nejšťastnějším činům papežské kurie. Generální vikář pražského arcibiskupství Jan z Pomuku (Nepomuku), někdy také zvaný Johánek (měl malou postavu, 165 cm vysokou), byl německé národnosti, narozený v západočeském Nepomuku, kde byl jeho otec Wolflin-Wolfgang pravděpodobně rychtářem. Stal se úspěšným obročníkem, byl kanovníkem u sv. Jiljí na Vyšehradě a u sv. Víta a z titulu své funkce cenzuroval a pálil některé spisy Matěje z Janova. Nebyl mučedníkem pro víru ale proto, že se ve sporu mezi králem Václavem IV. a Janem z Jenštejna postavil na stranu svého nadřízeného arcibiskupa. Pověst o tom, že byl zpovědníkem královny Žofie a nechtěl králi prozradit zpovědní tajemství, se objevila až v polovině 15. století. Historikové královniny zpovědníky znají a Johánek z Pomuku mezi nimi uveden není.…  číst dále

Prudký Martin podle knihy Husitské Čechy - Zdeněk Fiala, 30.1. 2010

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Stebno

Místa v okolí

 Baba
 smírčí kříž
 Nouze
 bývalý lom
 bývalý kříž
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Mlýnský vrch
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 Kapucín
 Viklan
 boží muka
 smírčí kříže
 křížový kámen
 celní kolo
 Šprymberk
 Bílenec
 Vidhostice
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 zatopený lom
 židovský hřbitov
 Tlestky
 Tobiášův vrch
 Schillerova rozhledna
 kaple
 Plaveč
 kaple sv. Marka
 Otěvěky
 Podbořánky
 morový sloup
 kostel sv. Vavřince
 Dědek a Bába
 Schanigerův kříž
 Vochlice
 Svatý Hubert
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Oráčov
 socha sv. Floriána
 Mlýnce
 Lom Soseň
 Hasen-Marterl
 lovecký pomník
 kostel sv. Martina
 Nový Dvůr
 kostel sv. Vojtěcha
 Hluboký
 Trpasličí díra
 Skytaly
 Zelený Důl
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Smrk
 Vrbice
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 boží muka
 smírčí kříž
 Podštěly
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Jablonná
 Hůrky
 Libkovice
 Odlezelské jezero
 silniční most
 synagoga
 Francouzský kříž
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Loreta
 Kostrčany
 kaple sv. Anny
 Rabštejn nad Střelou
 Hlubany
 dvůr Kalec
 socha sv. Barbory
 městské opevnění
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Chyše
 Buškovice
 židovský hřbitov
 Pšovlky
 Lina
 kostel sv. Jiří
 dvůr Hubenov
 Černá Hať
 Kotaneč
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Václavy
 mariánský sloup
 Valeč
 Hoppova kaple
 Chyše
 Strachovice
 kaple sv. Václava
 kaple sv. Anny
 pivovar
 Kolešovice
 Křečov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Rubín
 Dolánky
 Krásný Dvůr
 Vladař
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Brody
 fara
 Dub
 socha Ecce Homo
 kostel Všech svatých
 Budiš
 kostel sv. Vavřince
 Libořice
 Angerbach
 Brdo
 Želeč
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 8449
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama