Zaniklý raně barokní špitál s kaplí Nejsvětější Trojice byl postaven z popudu Heřmana Jakuba Černína v letech 1650–52. V neobvyklé dispozici obklopovaly obdélnou kapli obytné místnosti pro nemocné. Po válce chátral a kolem roku 1980 byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Fiedler, 1963
Špitál stával východně od petrohradského zámku, vlevo od silnice. Dnes volné prostranství je obklopeno vzrostlými lípami.
Prudký Martin , 17.7. 2012
historie

Špitál s kaplí Nejsvětější Trojice byl postaven v letech 1650 až 52 z peněz Heřmana Jakuba Černína v raně barokním slohu. Tři století sloužil starým lidem, bývalým zaměstnancům panství. Nejprve jimi bylo osm mužů, později se k nim připojily čtyři ženy. Všichni měli povinnost modlit se v určených hodinách za spásu členů černínské rodiny. Provoz zařízení, včetně ošacení, hradila správa panství. Petrohradský špitál byl jedinečný svou stavební dispozicí. Obdélnou kapli totiž obklopoval ochoz, z něhož se vstupovalo do obytných místností pro obyvatele. Byl kopií kaple sv. Vavřince v Praze na Strahově. Staří a opuštění lidé zde žili až do jara 1945, kdy je vystřídali tzv. národní hosté, němečtí uprchlíci z východu. Bohužel po válce špitál postupně chátral a někdy kolem roku 1977 byl demolován. Ošetřujícím personálem v podobných zařízeních bývali, kromě duchovních osob, často i světští lidé bez patřičného vzdělání, někdy…  číst dále

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech (svazek PŠ), www.znicenekostely.cz, Lůžková medicína v Západočeském kraji - P. Paichl, Z historie obcí Petrohrad, Černčice, Bílenec, 17.7. 2012

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Petrohrad

Místa v okolí

 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple
 smírčí kříž
 Baba
 Šprymberk
 Nouze
 Bílenec
 bývalý lom
 bývalý kříž
 Tobiášův vrch
 boží muka
 zatopený lom
 smírčí kříže
 kostel sv. Vojtěcha
 Mlýnský vrch
 celní kolo
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 kaple
 Viklan
 Schillerova rozhledna
 Kapucín
 kostel sv. Martina
 Tlestky
 Vidhostice
 Vidhostice
 Plaveč
 křížový kámen
 židovský hřbitov
 Oráčov
 socha sv. Floriána
 morový sloup
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Martina
 Otěvěky
 Svatý Hubert
 Hasen-Marterl
 Lom Soseň
 Vrbice
 Podbořánky
 židovský hřbitov
 Trpasličí díra
 Schanigerův kříž
 lovecký pomník
 kostel sv. Vavřince
 Vochlice
 synagoga
 Smrk
 Dědek a Bába
 židovský hřbitov
 Francouzský kříž
 Hůrky
 Mlýnce
 Hluboký
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Zelený Důl
 Pšovlky
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Hlubany
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Žižkovo bojiště
 Nový Dvůr
 Kolešovice
 kaple sv. Václava
 pivovar
 Buškovice
 boží muka
 smírčí kříž
 Václavy
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Podštěly
 Libkovice
 kaple sv. Václava
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Václava
 Dub
 Jablonná
 Kostrčany
 Strachovice
 kostel Všech svatých
 dvůr Hubenov
 Lina
 Nepomyšl
 kostel sv. Mikuláše
 Rubín
 Dolánky
 Kamenný Chlum
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 silniční most
 Loreta
 dvůr Kalec
 městské opevnění
 Rabštejn nad Střelou
 kašna
 kaple
 synagoga
 zámecký pivovar
 Chyše
 socha sv. Barbory
 Sychrov
 kaple sv. Anny
 Krásný Dvůr
 mariánský sloup
 Želeč
 Libořice
 Valeč
 Křečov
 židovský hřbitov
 Hoppova kaple
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Brody
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 železniční most
 židovský hřbitov
 Angerbach
 kostel sv. Vavřince
 Budiš
 kostel sv. Martina
 Krakovec
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 Brdo
 Mašťov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 10909
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.7.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama