Trosky kostela ve Vísce pocházejí nejméně ze 14. století, nelze vyloučit starší původ. Po roce 1945 vyrabován, následně vyhořel po zásahu blesku. Dnes jen obvodové zdi. Kolem funkční hřbitov.
Hlavní obrázek místa
Kostel od východu
© Ivan Grisa 08/2009
Vísku (součást obce Pšov) najdeme mezi osadami Močidlec, Novosedly a Chlum na samé hranici Plzeňského a Karlovarského kraje. Samotná obec po roce 1945 zcela zanikla, až koncem 50. let byla obnovena jako areál zemědělské velkovýroby se čtyřmi obytnými dvojdomky (v údolí potoka pod kostelem). Příjezd po asfaltových cestách od Močidlece (za křižovatkou silnic Žlutice - Manětín a Močidlec - Chlum) a z Novosedel. Autobusové spojení dvěma páry spojů ve dnech školního vyučování, jinak je nutná pěší docházka. Samotný kostel a hřbitov, ačkoli stojí přímo nad Vískou, náležejí do katastru asi 2 km vzdálených Stvolen (které jsou dnes součástí Manětína) a tedy do Plzeňského kraje. I to může být jedním z důvodů celkové zanedbanosti kostela. Hřbitov kolem kostela je přístupný brankou od severu, vnitřní prostor kostela je zarostlý náletovými dřevinami, vzhledem k opuštěnosti místa jinak minimálně znečištěný.
Ivan Grisa, 29.8. 2009
historie

Kostel se připomíná poprvé roku 1363, podle dochovaných architektonických článků (zejména okno v jihozápadní části lodi) lze předpokládat původ nejméně ve 13. století. Situování na pahorku, který převyšuje okolní krajinu, čtvercový půdorys presbytáře i poměrně archaické zasvěcení nevylučují ani příslušnost k panskému sídlu jako vlastnický kostel. O objektu nejsou zmínky v žádné poválečné relevantní literatuře. Kostel byl zřejmě upraven barokně (většina oken lodi i presbytáře), z gotické podoby se kromě zmíněného okna, hlavního portálu a vítězného oblouku dochoval sanktuář v severní stěně presbytáře. Po roce 1945 byl opuštěn a vyrabován, zkázu dokončil úder blesku a následný požár, který zničil všechny dřevěné konstrukce a vnitřní zařízení. Počátkem 90. let byly stěny presbytáře nadstavěny, aby se zjednodušila krovová konstrukce, s jejímž osazením se uvažovalo. Kromě tohoto podivuhodného zásahu není kostelu věnována žádná…  číst dále

Ivan Grisa, dle webové stránky www.dominanty.cz, 29.8. 2009

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Pšov

Místa v okolí

 fara
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Jiljí
 Vladař
 židovský hřbitov
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 kostel sv. Kříže
 Brdo
 Loreta
 Jablonná
 silniční most
 Kotaneč
 Manětín – MPZ
 Manětín
 smírčí kříž
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Chyše
 Nevděk
 socha Panny Marie
 synagoga
 kašna
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 městské opevnění
 fara
 zámecký pivovar
 Chyše
 kaple sv. Anny
 kašna
 Nový Dvůr
 radnice
 Panský dům
 kaple Panny Marie
 Žlutice – MPZ
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 dvůr Kalec
 Nečtinský Špičák
 Štědrá
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hať
 návesní kaple
 Štědrá
 kaple sv. Václava
 Nečtiny – MPZ
 Bílá boží muka
 kaple Panny Marie
 kaple
 Vlkošov
 kaple Kaina a Ábela
 Tuchtova kaple
 Podštěly
 kostel sv. Martina
 Dědek a Bába
 Blažkův mlýn
 Radějov
 kaple sv. Jana a Pavla
 Vyšohrad
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Preitenstein
 kaple
 Prohořský hrádek
 kostel Všech svatých
 Nečtiny
 zaniklá obec Mlyňany
 kostel sv. Václava
 Libkovice
 Žihle
 Odlezelské jezero
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Verušičky
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Týniště
 bývalá rychta
 Brložec
 vysílač Krašov
 Budov
 Budov
 kostel sv. Václava
 Kostrčany
 kaple Panny Marie
 Březín
 Ratibořský mlýn
 smírčí kříž
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 křížový kámen
 Kapucín
 Ondřejov
 kostel sv. Vavřince
 Vochlice
 Luka
 Malměřice
 Údrč
 Hoppova kaple
 Údrč
 kostel sv. Anny
 Mlýnský vrch
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kostel sv. Leonarda
 Mlýnce
 Plasy
 Skytaly
 mariánský sloup
 Valeč
 boží muka
 bývalý kříž
 kostel sv. Markéty
 bývalý lom
 Šebíkov
 Nouze
 kostel sv. Vojtěcha
 Vidhostice
 železná huť
 kostel sv. Martina
 Baba
 Vidhostice
 smírčí kříž
 Selský dub
 bývalá fara
 Bochov
 Hartenštejn
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie z Re
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 kaple
 povodňový památník
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost
Dukelských hrdinů 97
364 52 Žlutice
Tel: 353 393 117
Základní informace místa
ID místa: 8184
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama