Obdélná barokní kaple s trojboce uzavřeným kněžištěm ze 17. století. Oltář je z let 1660 - 1670. Původně byla kaple zasvěcena Panně Marii, roku 1779 bylo zasvěcení změněno na sv. Jana a Pavla. Po druhé světové válce kaple chátrala. Na počátku 90. let 20. století byl interiér poničen při vloupání.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1386. Zpráva o zdejší tvrzi uvádí zemana Hereš z Čichalova, dle Augusta Sedláčka fojta v Bečově. V okolí obce je několik zajímavých turistických cílů - zříceniny mlýnů v údolí potoka Malá Trasovka nebo areál gotického kostela Všech svatých severovýchodně od obce. Do Čichalova se lze dostat autobusem z Karlových Varů nebo Žlutic. Turistické trasy obcí nevedou.
29.5. 2020
historie

Obdélná barokní s odsazeným, trojboce uzavřeným kněžištěm byla postavena v 17. století. Oltář pochází z let 1660-1670. Původně byla kaple zasvěcena Panně Marii, v roce 1779 bylo zasvěcení změněno na sv. Jana a Pavla. Z počátku 19. století pochází zvon ve zvoničce, o čemž svědčí monogram a datací „Fr. J. K. 1801“. Po nějakou dobu kapli využívali protestanti, doložený je protestantský pastor Sixtu Müller, ten roku 1824 Čichalov opustil. Roku 1844 získala kaple nový oltářní obraz sv. Jana a Pavla, který daroval Johann Tausch ze statku č. 1, což dokládá nápis na zadní straně obrazu: „Zur Ehre Gottes errichtet von Johann Tausch aus Sichlau 1, 1844“ (Ke cti Boží nechal zřídit Johann Tausch z Čichalova). Na konci 19. století byla kaple opravena a přestavěna. Po druhé světové válce byli obyvatelé Čichalova odsunuti a kaple přestala být udržována. Na počátku 90. let 20. století byl interiér poničen při vloupání, oltářní obraz…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 29.5. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Čichalov

Místa v okolí

 kaple
 kaple
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 návesní kaple
 Blažkův mlýn
 Verušičky
 Budov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Týniště
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Mazanec
 Luka
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 kostel sv. Mikuláše
 kašna
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 židovský hřbitov
 Tuchtova kaple
 kaple sv. Kříže
 Nevděk
 kaple Panny Marie
 smírčí kříž
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Anny
 Chyše
 Údrč
 Údrč
 Chyše
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Leonarda
 Vladař
 zámecký pivovar
 kaple Panny Marie
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 socha Panny Marie
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kříže
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Libkovice
 Kostrčany
 kaple Panny Marie
 Hoppova kaple
 mariánský sloup
 kostel sv. Václava
 Valeč
 Štědrá
 socha Ecce Homo
 Štědrá
 fara
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Hungerberg
 Hartenštejn
 Bochov
 Lina
 kostel sv. Jakuba
 Jablonná
 Skytaly
 Brložec
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 Budiš
 Bražec
 Vochlice
 Mlýnce
 židovský hřbitov
 Prohořský hrádek
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Křečov
 kostel sv. Jiljí
 Kamenný Chlum
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 židovský hřbitov
 socha sv. Barbory
 Jírov
 Rabštejn nad Střelou
 Vlkošov
 židovský hřbitov
 Stružná
 kaple sv. Floriána
 Nový Dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Kapucín
 Nepomyšl
 Kotaneč
 Vidhostice
 Brdo
 kostel sv. Martina
 panský dům
 kostel sv. Ondřeje
 Vidhostice
 kaple sv. Kříže
 radnice
 mariánský sloup
 Dědek a Bába
 Manětín – MPZ
 Toužim
 Manětín
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 vysílač Krašov
 dvůr Kalec
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 Andělská Hora
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Černá Hať
 Skalky skřítků
 kostel sv. Blažeje
 Brody
 Šemnická skála
 Buškovice
 Bučina
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 Lázně Kyselka
 Krásný Dvůr
Základní informace místa
ID místa: 14909
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama