Barokní kaple pravděpodobně z druhé poloviny 18. století vznikla rozšířením kamenné výklenkové kapličky ze 17. století. Kaplička stávala u zaniklé cesty k dnes už neexistujícímu Lesnímu mlýnu (Holzmühle). O kapli se starala rodina Hoppova, od roku 1945 chátrala a v současné době je z ní ruina.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 07/2020
Kaple se nachází v hustém porostu cca 100 metrů východně od Kalvárie na konci křížové cesty. Najít ji lze podle mohutných starých stromů, které u ní rostou. Křížová cesta vychází z obce Valeč po silnici II/194 směrem na Vrbici, z níž později odbočuje do porostu k východu.
28.2. 2021
historie

Barokní kaple pravděpodobně z druhé poloviny 18. století vznikla rozšířením kamenné výklenkové kaple ze 17. století. Kaplička stávala u zaniklé cesty k dnes už neexistujícímu Lesnímu mlýnu (Holzmühle). Při úpravě v 18. století byla ke kapličce, tvořící závěr kaple, přistavěna cihlová přední část, kaple pak měla rozměry 1,5 x 2 metry, vysoká byla 2,7 metrů. Vnitřek kaple býval zaklenutý, v interiéru býval oltářní stůl a na něm soška Panny Marie. O kapli se starala až do odsunu v roce 1945 rodina Hoppova (odtud její název), po 2. světové válce přestala být udržovaná, interiér byl vykraden a kaple chátrala. Její okolí zarostlo a cesta u které stála zarostla. Ve druhé dekádě 21. století je kaple v havarijním stavu, část klenby a závěr jsou zříceny dovnitř interiéru, zbylé zdivo se rozpadá, kaple je bez dveří, omítky jsou zničené. Kaple není památkově chráněna.

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/valec-hoppova-kaple ), 28.2. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Valeč

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 15538
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.2.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama