Středověký vodní mlýn na Ratibořském potoku nechali pravděpodobně vystavět majitelé gotické tvrze v Ratiboři. Mlýn je poprvé uváděn r. 1617. V polovině 19. století byl mlýn radikálně přestavěn. Na počátku 50. let 20. stol. sloužil jako hájovna. Někdy kolem roku 1955 byl opuštěn a změnil se na ruiny.
Hlavní obrázek místa
ruiny hlavního mlýnského objektu
© Milan Caha 05/2020
Ruiny mlýna najdeme na levém břehu Ratibořského potoka pod červeně značenou turistickou trasou z Ratiboři do Polomi. Nedaleko, cca 250 metrů proti proudu stával Polomský mlýn, jehož ruiny nelze přehlédnout u mostku přes potok. K mlýnu je blíž z Polomi, zaparkovat lze na návsi, případně na rozšíření cesty kousek nad Polomí, směrem na Skoky.
23.5. 2020
historie

Středověký vodní mlýn na Ratibořském potoku (Stern Bach) nechali pravděpodobně vystavět majitelé gotické tvrze v Ratiboři (Ratiworz). Mlýn je poprvé uváděn roku 1617, kdy byl jako součást ratibořského panství prodán Janem Jáchymem ze Chcebuze tehdejšímu majiteli Rabštejna Jáchymu Libštejnskému z Kolovrat. V polovině 19. století byly všechny objekty mlýna spalné (tedy dřevěné nebo hrázděné). V té době je jako majitel uváděn Franz Veit. Ve druhé polovině byl mlýn radikálně přestavěn, většina budov byla tehdy postavena z lomového kamene. Areál mlýna se tehdy skládal z obdélné hlavní mlýnské budovy s jedním kolem a sedlovou střechou. Proti ní stával (dnes nejvýraznější) budova zděné kolny, na severozápadě areálu byla zděná stodola. Náhon byl dlouhý cca 200 metrů a nad mlýnem se rozšiřoval v nevelkou nádrž. Před II. světovou válkou je jako majitel mlýna uváděn Franz Hetzer. Na počátku 50. let 20. století sloužil areál jako hájovna…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 23.5. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Ratiboř

Místa v okolí

 kaple sv. Anny
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 Bílá boží muka
 Čichalovský mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 Budov
 kaple Panny Marie
 Kunzova muka
 Budov
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 bývalá fara
 kaple
 radnice
 Panský dům
 židovský hřbitov
 Žlutice
 Bochov
 kašna
 radnice
 Žlutice – MPZ
 Hartenštejn
 neogotická studna
 kašna
 kaple sv. Kříže
 fara
 synagoga
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Hungerberg
 socha Panny Marie
 návesní kaple
 Verušičky
 Nevděk
 kaple Kaina a Ábela
 kaple
 Štědrá
 Štědrá
 Brložec
 Blažkův mlýn
 Týniště
 kostel sv. Kříže
 Bražec
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 Prohořský hrádek
 smírčí kříž
 Vladař
 Chyše
 Stružná
 panský dům
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 Chyše
 zámecký pivovar
 synagoga
 kašna
 socha Ecce Homo
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Javorná
 fara
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Víta
 Vlkošov
 boží muka
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Hoppova kaple
 Libkovice
 Kostrčany
 Jírov
 Valeč
 mariánský sloup
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 vysílač Krašov
 kostel sv. Vavřince
 Andělská Hora
 smírčí kříž
 kostel sv. Blažeje
 Jablonná
 Budiš
 Lina
 Skalky skřítků
 Skytaly
 Šemnická skála
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Nečtinský Špičák
 Sychrov
 židovský hřbitov
 socha sv. Barbory
 Loreta
 silniční most
 Rabštejn nad Střelou
 Křečov
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Brdo
 kaple sv. Josefa
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Barbory
 Kotaneč
 Goethova vyhlídka
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
Základní informace místa
ID místa: 14897
Typ místa: mlýn
Podkategorie: vodní
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.5.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama