Pískovcové sousoší Krista s dítětem na esovitě rozšiřovaném soklu, bohatě zdobeném rostlinným motivem. Na horním čele nad deskou pokračujícím soklíku reliéfní korunka a pod ním dvojznak Pöttingský a Manderscheidský. Pozdně barokní z 2. poloviny 18. století. Památkově chráněno.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 08/2021
Rabštejn nad Střelou (německy Rabenstein an der Schnella) je bývalé historické město a nejmenší v ČR (do r. 1980, teď místní část Manětína; je zajímavé, že statut města nebyl Rabštejnu přímo odňat; jako historické město je považováno za nejmenší doposud). První písemná zpráva je z roku 1269, kdy se zmiňuje hrad Rabštejn. Městem jmenován již od r. 1337. Bylo postavené na opyši hradního ostrohu v silně svažitém terénu, do jehož organismu dodnes významně zasahuje gotické opevnění. Má spoustu pamětihodností. Jsou zde dva hrady (Rabštejn a Sychrov), zámek, klášter servitů s kostelem Panny Marie Sedmibolestné, Loreta, hrázděné a roubené domy, výklenková kaplička sv. Jana Nepomuckého, sochařská výzdoba po vzoru nedalekého Manětína, židovský hřbitov, starý klenutý kamenný most aj. Rabštejn leží uprostřed přírodního parku Horní Střela a přímo na jeho území se rozkládá také přírodní rezervace Střela. Prochází zde silnice II/206, nejbližší železniční stanice je v Žihli (cca 6 km). Směřují sem turistické stezky a cyklotrasa č. 2278-GW Berounka-Střela.
Památkový katalog NPÚ; Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 30.9. 2021
popis

Pozdně barokní socha z 2. poloviny 18. století. Na nízkém podstavci je umístěn hranolový sokl se středním předsunutým dílem, který je zdoben rostlinným ornamentem a rozvilinami; postranní pole soklu jsou zdobena vázami a rostlinným dekorem. Sokl nese silnou desku, v horní části osovitě prohnutou a zúženou, zdobenou na prohnuté části plastickým dekorem. Deska i soklík nad ní mají střed čelní strany předsunutý. Čelo soklíku vyplňuje reliéfní korunka a pod ní dvojznak Pőttingský a Manderscheidský. Boky soklu jsou zdobeny maskarony. Soklík nese vázovitý nástavec, u základu zdobený akantovými listy. Na něm je pak široká římsa, bohatě profilovaná se sousoším Krista přítele dítek. Kristus je oděn v dlouhé zřasené roucho, přes levé rameno má přehozen plášť. Je prostovlasý, tvář pokrývá vous. Pravou pokrčenou rukou drží vztyčenou ručičku dítěte, jež je oděno v přepásanou dlouhou suknici a hledí vzhůru na Krista. Materiál soklu…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 30.9. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Rabštejn nad Střelou

Místa v okolí

 Sychrov
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Loreta
 silniční most
 Kotaneč
 Nový Dvůr
 Jablonná
 dvůr Kalec
 Brdo
 Černá Hať
 fara
 Dědek a Bába
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Žihle
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Odlezelské jezero
 Vladař
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Chyše
 synagoga
 kašna
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 smírčí kříž
 zámecký pivovar
 Chyše
 smírčí kříž
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 křížový kámen
 Vyšohrad
 Nevděk
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Radějov
 boží muka
 Mlýnský vrch
 Kapucín
 Libkovice
 synagoga
 Nečtinský Špičák
 kaple sv. Kříže
 fara
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Žlutice – MPZ
 kašna
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 socha Panny Marie
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Ondřejov
 návesní kaple
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 bývalý kříž
 Schanigerův kříž
 Šebíkov
 kostel sv. Václava
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 bývalý lom
 kostel sv. Vojtěcha
 Nečtiny – MPZ
 Nouze
 Podbořánky
 kaple
 Plasy
 Kunzova muka
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Kostrčany
 Viklan
 Vochlice
 Bílá boží muka
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Anny
 kaple
 Štědrá
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 Tuchtova kaple
 Baba
 Štědrá
 Preitenstein
 smírčí kříž
 Mlýnce
 železná huť
 Nečtiny
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 Tlestky
 Vlkošov
 Vidhostice
 Otěvěky
 Verušičky
 Týniště
 Skytaly
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Vidhostice
 celní kolo
 Hoppova kaple
 Hluboký
 Petrohrad
 dvůr Hubenov
 smírčí kříže
 boží muka
 zaniklá obec Mlyňany
 Budov
 Budov
 mariánský sloup
 Valeč
 kaple Panny Marie
 Prohořský hrádek
 Zelený Důl
 kostel sv. Ondřeje
 kaple Panny Marie
 kaple
 kaple sv. Vojtěcha
 Březín
 Plaveč
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 zatopený lom
 Šprymberk
 Bílenec
 Údrč
 Údrč
 Schillerova rozhledna
 Kozí hrady, Kozihrady
 povodňový památník
 kostel sv. Leonarda
 Tobiášův vrch
 hradiště Koryta
 Babina
Základní informace místa
ID místa: 15963
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: socha, monument
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama