Trojboká pozdně klasicistní kaple Nejsvětější Trojice z 2. poloviny 19. stol. je uváděna až r. 1877. Je bez oken, vchod je obdélný, zakončený hrotem. Na trojúhelníkovém štítu je mělká nika s plastikou Božího oka. Kaple byla po roce 1945 zdevastována, rekonstruována byla na počátku 21. století.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 05/2020
Kaple je spolu s nedalekým železným křížem výrazným krajinotvorným prvkem, tvoří zajímavou dominantu křižovatky silnic ze Štoutova do Čichalova a do Žlutic. Nedaleko je výklenková kaplička Kaina a Ábela (viz samostatné heslo).
5.3. 2021
historie

Trojboká pozdně klasicistní kaple zasvěcená Nejsvětější Trojici z druhé poloviny 19. století, uváděná ale až k roku 1877, stojí na rozcestí silnic do Čichalova a do Žlutic. Kaple je bez oken, vchod je obdélný, zakončený hrotem, opatřený novodobou mříží. Na trojúhelníkovém štítu nad vchodem je mělká nika s plastikou Božího oka. Střechu má jehlancovou, původně šindelovou, poté plechovou a dnes je kryta bobrovkou. Interiér je plochostropý, původně v něm byl štukový oltář s reliéfem Nejsvětější Trojice, signovaný „Fr. Nachtigall“. Dnes je interiér bez jakéhokoliv vybavení. Kaple byla udržovaná do roku 1945, poté chátrala, byla vyrabována, částečně se jí propadla střecha. Rekonstruována byla někdy na počátku 21. století. Kaple není památkově chráněna, je však uvedena v památkovém katalogu pod číslem 1000023638. Naproti kapli stojí na křižovatce kovový kříž, který roku 1800 dala postavit rodina Humlů ze Štoutova.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz a http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/stoutov-kaple-nejsvetejsi-trojice), 5.3. 2021

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Štoutov

Místa v okolí

 kaple Kaina a Ábela
 Blažkův mlýn
 návesní kaple
 kaple
 kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Verušičky
 Týniště
 Budov
 kaple Panny Marie
 Budov
 Kokořovský dvůr
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 radnice
 Panský dům
 Mazanec
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 fara
 smírčí kříž
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 Chyše
 Nevděk
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple sv. Anny
 Tuchtova kaple
 Chyše
 zámecký pivovar
 kašna
 synagoga
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Vladař
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 kostel sv. Kříže
 Libkovice
 socha Panny Marie
 Kostrčany
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Hoppova kaple
 kaple sv. Anny
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Leonarda
 mariánský sloup
 Valeč
 socha Ecce Homo
 fara
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Štědrá
 Jablonná
 kostel sv. Vavřince
 Skytaly
 Lina
 kostel sv. Markéty
 Vochlice
 Mlýnce
 bývalá fara
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Budiš
 kaple Panny Marie z Re
 Brložec
 Hungerberg
 Hartenštejn
 Bochov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 Křečov
 Kamenný Chlum
 Prohořský hrádek
 Bražec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Nový Dvůr
 Kapucín
 Vlkošov
 Kotaneč
 Vidhostice
 Jírov
 Brdo
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 kostel sv. Martina
 Dědek a Bába
 Vidhostice
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kaple sv. Josefa
 Stružná
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Floriána
 dvůr Kalec
 kostel sv. Ondřeje
 morový sloup
 vysílač Krašov
 panský dům
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 Žihle
 Černá Hať
 Brody
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Martina
 Buškovice
 kostel sv. Blažeje
 Skalky skřítků
 Hlubany
 Krásný Dvůr
 Bučina
Základní informace místa
ID místa: 15542
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama