Podštěly

Jezerský vrch, Badstübl, Jeserauer, Jesera Berg
Hradiště podle arch. nálezů z pozdní doby halštatské na podlouhlém kopci severně od vsi Podštěly o rozloze cca 3 hektary. Dochovány nevýrazné zbytky hlinitokamenného valu a základ kruhového objektu z nasucho kladeného zdiva neznámého stáří a účelu (může jít o zbytky novodobé vyhlídkové věže).
Hlavní obrázek místa
Pohled na Jezerní vrch od východu
© Prudký Martin, 10/2013
Hradiště o rozloze cca 3 hektary stálo na výrazném, podlouhlém Jezerském vrchu, 589 metrů nad mořem, nad obcí Podštěly. Na severní straně je porostlý listnatým lesem, přičemž jižní je narušena zemědělskou činností. Z vlastního hradiště se zachoval na severní straně 300 metrů dlouhý sotva znatelný hlinitokamenitý val, narušený vstupní cestou. Na vrcholu se nalézá základ kruhového objektu z nasucho vyskládaných kamenů, o vnějším průměru asi 8 metrů. Jedná o zbytky vyhlídkové věže postavené hrabětem Leopoldem Lažanským roku 1890, zničení bouří 1919. V roce 1981 zde objevila Dara Baštová v několika sondách zlomky keramiky z pozdní doby halštatské a časné doby laténské, tj. z 6. až 5. století před Kristem. Archeologové právě v tomto období dokládají rozvoj výstavby opevněných hradišť na dominantních kopcích, ovládajících malá území a jsou nedaleko od vodních zdrojů. Jedná se o fortifikace o rozloze od několika do stovek hektarů. Na volných plochách byly také budovány slabě opevněné dvorce což, spolu s ostatními archeologickými nálezy, dokládá hlubokou společenskou diferenciaci. S existencí hradiště souvisí také zaniklé sídliště jenž se nacházelo půl kilometru od komína dnes zaniklé cihelny, mezi Podštěly a Chyší. Bylo objeveno při strojní skrývce hlíny pro cihelnu. Nenávratně bylo, v hloubce 70 cm, zničeno asi 30 objektů. Zachoval se pouze nevelký soubor zbytků keramiky předaný do okresního muzea v Mariánské Týnice zaměstnancem cihelny panem J. Vojtíškem. Keramika byla datována do doby laténské s dodatkem, že druhově patří spíše do regionu severozápadních Čech než do Plzeňska. V daném období probíhala v okolí Manětín těžba zlata a okolo Podštěl vedla pravděpodobně cesta po níž byl tento drahý kov transportován do Poohří ke staré cestě z Horních Frank do Čech . Zlato bylo rýžováno z Manětínského potoka, říčky Střely a jejího přítoku Boreckého…  číst dále
Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách-V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Hradiště Podštěly (Bakalářská práce) - A. Augustinová Příručka amatérského archeologa-J. Hajšman, M. Řezáč, P. Sokol, R. Trnka, 29.10. 2013
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Podštěly

Místa v okolí

 kaple sv. Václava
 Libkovice
 kaple sv. Anny
 kašna
 městské opevnění
 zámecký pivovar
 Chyše
 synagoga
 kostel sv. Václava
 Kostrčany
 kostel sv. Vavřince
 Chyše
 kaple sv. Anny
 smírčí kříž
 Vochlice
 Hoppova kaple
 Blažkův mlýn
 Skytaly
 Mlýnce
 kostel sv. Markéty
 Valeč
 mariánský sloup
 kaple Kaina a Ábela
 Jablonná
 kaple
 Vladař
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 Týniště
 kaple
 Verušičky
 Lina
 Kapucín
 socha Ecce Homo
 fara
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 synagoga
 Vidhostice
 Kokořovský dvůr
 radnice
 Panský dům
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Žlutice
 kaple sv. Kříže
 Mazanec
 Nevděk
 Malměřice
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Anny
 silniční most
 Loreta
 Vidhostice
 Kunzova muka
 kostel sv. Kříže
 Budov
 Nový Dvůr
 socha sv. Barbory
 kaple Panny Marie
 Bílá boží muka
 Budov
 Sychrov
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Luka
 Kamenný Chlum
 židovský hřbitov
 Dědek a Bába
 Křečov
 kaple Panny Marie
 Budiš
 bývalý lom
 Mlýnský vrch
 židovský hřbitov
 Tuchtova kaple
 bývalý kříž
 socha Panny Marie
 morový sloup
 Nouze
 kostel sv. Mikuláše
 Kotaneč
 Nepomyšl
 křížový kámen
 Baba
 kostel sv. Václava
 Žihle
 smírčí kříž
 dvůr Kalec
 Ratibořský mlýn
 kaple
 kostel sv. Jiljí
 Selský dub
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 kaple Panny Marie
 Brdo
 Petrohrad
 Údrč
 kaple sv. Anny
 povodňový památník
 zaniklá obec Mlyňany
 Údrč
 Schillerova rozhledna
 kostel sv. Leonarda
 Štědrá
 Kozí hrady, Kozihrady
 Štědrá
 Černá Hať
 Viklan
 Odlezelské jezero
 Buškovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Brody
 smírčí kříž
 Hlubany
 smírčí kříže
 kostel sv. Mikuláše
 boží muka
 celní kolo
 kostel sv. Martina
 Schanigerův kříž
 Tlestky
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Brložec
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 Krásný Dvůr
 Prohořský hrádek
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Vlkošov
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 Jírov
 kostel sv. Blažeje
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ondřeje
 Rubín
 Dolánky
 kaple
 vysílač Krašov
 kaple sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 11505
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama