Odlezelské jezero

Mladotické jezero, Potvorovské jezero
Odlezelské jezero je nejmladším přírodním jezerem u nás. Vzniklo roku 1872, kdy průtrž mračen v noci z 25. na 26. května způsobila sesuv skály do údolí Mladotického potoka. K destrukci přispěla i těžba pískovce a vylámání zářezu železniční trati.
Hlavní obrázek místa
Pohled ze severu
© Prudký Martin, 05/2015
Odlezelské jezero má délku půl kilometru a rozlohu 4,53 ha a postupně je zanášeno sedimenty, takže by mohlo postupně zaniknout. Je bohaté na živiny, které způsobují tzv. vegetační zákal a proto není průhledné jako ostatní přirozené vodní plochy. Hloubka byla roku 1912 14 metrů, v roce 1972 o polovinu menší - 7,7 m, r. 1999 6,7 metru a r. 2006 jen 6,6 metru. Z uvedených údajů i podrobných pozorování vyplývá, že k zazemnění jezera nedochází rovnoměrně, takže není jasné, kdy zanikne. V nejbližších desetiletích k tomu s největší pravděpodobností nedojde.
Prudký Martin, 15.5. 2015
historie

Odlezelské jezero vzniklo zaplavením údolí, když Mladotický potok v noci z 25. na 26. 5. 1872 zapříčinil sesuv permokarbonských vrstev západního úbočí Potvorovského kopce. Průtrž mraků oné osudné noci byla mimořádná, protože spadlo za hodinu až 240 mm srážek, což je výjimečný objem. K destrukci také přispěla stavba trati a dlouholetá těžba pískovce v nedalekých lomech. Vznik jezera dokonce narušil stavbu železnice do Plzně, protože ta měla právě vést v místech, kde je dnes dno. Místní obyvatelé dokonce tvrdili, že na dně jezera zůstaly i železniční vagóny. Pro svoji ojedinělost bylo jezero vyhlášeno 7. 3. 1975 chráněným přírodním výtvorem (CHPV) o celkové rozloze 68,3 ha.

Prudký Martin podle Zrušené a zaniklé železnice v ČR, www.cittadella.cz, http://www.obec-zihle.cz/historie/, 16.5. 2015

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Odlezly

Místa v okolí

 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Černá Hať
 kostel sv. Václava
 Žihle
 dvůr Kalec
 smírčí kříž
 boží muka
 kostel sv. Martina
 Dědek a Bába
 Nový Dvůr
 Šebíkov
 Kotaneč
 kostel sv. Blažeje
 Schanigerův kříž
 Loreta
 silniční most
 socha sv. Barbory
 křížový kámen
 Podbořánky
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Plasy
 Ondřejov
 kaple sv. Marka
 dvůr Hubenov
 Brdo
 železná huť
 Hluboký
 Jablonná
 Otěvěky
 kaple sv. Vojtěcha
 Zelený Důl
 Viklan
 Vyšohrad
 Tlestky
 kostel sv. Vojtěcha
 Mlýnský vrch
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 bývalý kříž
 Nouze
 Manětín – MPZ
 Manětín
 celní kolo
 lovecký pomník
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 bývalý lom
 Plaveč
 židovský hřbitov
 Žižkovo bojiště
 boží muka
 smírčí kříže
 Kapucín
 Radějov
 Strachovice
 synagoga
 smírčí kříž
 Svatý Hubert
 fara
 Baba
 socha Ecce Homo
 Smrk
 kostel sv. Jiljí
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 kostel sv. Vavřince
 dvůr Lednice
 Petrohrad
 kaple sv. Anny
 synagoga
 městské opevnění
 kašna
 kostel sv. Vavřince
 Boží kámen u Sosně
 zámecký pivovar
 Chyše
 Chyše
 Vladař
 Lom Soseň
 Angerbach
 kaple sv. Václava
 hradiště Koryta
 Podštěly
 socha sv. Floriána
 Babina
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 zatopený lom
 kaple
 Hasen-Marterl
 Dolní Hradiště
 Trpasličí díra
 Nečtinský Špičák
 Bílenec
 Dolní Bělá
 Vidhostice
 Šprymberk
 kaple
 Oráčov
 Hůrky
 Libkovice
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Kříže
 Vochlice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 dvůr Rohy
 Radost
 Liblín
 Nevděk
 Kostrčany
 Vrtba
 návesní kaple
 kaple sv. Anny
 Blažkův mlýn
 Libštejn
 kaple Kaina a Ábela
 židovský hřbitov
 kaple
 kaple
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Jana a Pavla
 Francouzský kříž
 Týniště
 synagoga
 Verušičky
Základní informace místa
ID místa: 12168
Typ místa: voda
Podkategorie: jezero
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama