Zámek postavil Jaroslav Libštejnský z Kolovrat v r. 1560. Za Černínů byl zámek po třicetileté válce opraven. Zámek byl v majetku rodu Černínů až do roku 1945 a do té doby byl několikrát přestavován a opravován, zejména po požáru v roce 1915.
Hlavní obrázek místa
2005
© Jaroslav Černín, 2/2005
Zámek Petrohrad leží 12 km jižně od Podbořan. Po roce 1945 se zámek stal státním majetkem a byla v něm zřízena psychiatrická léčebna, která se v něm nachází dodnes. Obec Petrohrad je dostupná jak vlakem (zastávka Petrohrad na trati Plzeň-Žatec), tak po silnici. Leží při hlavní silnici Praha - Karlovy Vary a nedaleko od silnice Plzeň - Most. Nad obcí se vypíná zřícenina původného hradu Petrohradu. 6 km severně, nad obcí Kryry se nachází zajímavá stavba rozhledny, postavená snad na základech původního hradu.
30.10. 2005
historie

Zpustnutí hradu Petrohradu přinutilo Jaroslava Libštejnského z Kolovrat postavit si nové sídlo. Stavba zámku byla zahájena r. 1560. V majetku Libštejnských z Kolovrat byl zámek až do porážky stavovských vojsk v r. 1620. Pro účast ne stavovském povstání podlehlo petrohradské panství konfiskaci a získal jej Heřman Černín z Chudenic. Za třicetiletí války byl zámek značně poškozen, ale následovníci Heřmana Černína, Jan a později Heřman Jakub Černín zámek nechali opravit, podle návrhu stavitele G. Alliprandiho. Zámek Petrohrad byl v majetku rodu Černínů až do roku 1945 a do té doby byl několikrát přestavován a opravován, zejména po požáru v roce 1915. Po roce 1945 se zámek stal státním majetkem.

30.10. 2005

pověsti

Strašidelný zajíc

V Rudolfově oboře u hradu Petrohradu se v pravé poledne ukazoval velký,strašidelný zajíc. K jednomu muži z Chotýšova, který v oboře pracoval, se zajíc přiblížil. Muž se lekl a tak po zajíci kopl. Ten ale bez úhony uskočil. Zato muž zůstal do konce života chromý.

Vl.Studecký/Báje a pověsti ze severních a západních Čech-otec a syn Linhartovi, 26.1. 2006

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Petrohrad

Místa v okolí

 Selský dub
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 smírčí kříž
 Baba
 kaple
 Šprymberk
 Nouze
 bývalý lom
 Bílenec
 bývalý kříž
 smírčí kříže
 boží muka
 kostel sv. Vojtěcha
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 Mlýnský vrch
 celní kolo
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 kaple
 Viklan
 Schillerova rozhledna
 Kapucín
 Tlestky
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 křížový kámen
 Plaveč
 židovský hřbitov
 Oráčov
 socha sv. Floriána
 morový sloup
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vojtěcha
 Otěvěky
 Svatý Hubert
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Martina
 Lom Soseň
 Podbořánky
 Vrbice
 židovský hřbitov
 Schanigerův kříž
 Trpasličí díra
 lovecký pomník
 kostel sv. Vavřince
 Vochlice
 Dědek a Bába
 Smrk
 synagoga
 Mlýnce
 Hůrky
 židovský hřbitov
 Hluboký
 Francouzský kříž
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Zelený Důl
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Blažeje
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Hlubany
 Nový Dvůr
 boží muka
 smírčí kříž
 Buškovice
 kaple sv. Václava
 pivovar
 Kolešovice
 Václavy
 kostel sv. Václava
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Podštěly
 Libkovice
 kaple sv. Václava
 Odlezelské jezero
 Jablonná
 Dub
 kostel sv. Václava
 Kostrčany
 Strachovice
 kostel sv. Mikuláše
 dvůr Hubenov
 Lina
 Nepomyšl
 silniční most
 kostel Všech svatých
 kaple sv. Anny
 Dolánky
 Loreta
 Kamenný Chlum
 Rubín
 kostel sv. Jakuba
 městské opevnění
 dvůr Kalec
 zámecký pivovar
 kašna
 Rabštejn nad Střelou
 synagoga
 Chyše
 socha sv. Barbory
 kaple
 Sychrov
 kaple sv. Anny
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 Valeč
 Krásný Dvůr
 Libořice
 Želeč
 Hoppova kaple
 Křečov
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Brody
 Kotaneč
 židovský hřbitov
 železniční most
 židovský hřbitov
 Angerbach
 kostel sv. Vavřince
 Budiš
 kostel sv. Martina
 Brdo
 Krakovec
 kostel sv. Barbory
 maloměstské domy
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
Základní informace místa
ID místa: 3546
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama