Jezerka

národní přírodní rezervace
Národní přírodní rezervace Jezerka je chráněné území v Krušných horách o rozloze 141,94 ha vyhlášená r. 1969. Je to oblast bývalé obory se zachovalým smíšeným porostem. Jedná se o až 250 let starý, převážně bukový les. Značený přístup je možný pouze ke zřícenině hradu Starý Žeberk.
Hlavní obrázek místa
NPR Jezerka
© Jan Otčenášek 05/2013
Území národních přírodních rezervací je ze zákona přístupné pouze po schválených značených cestách. Rezervaci Jezerka značené cesty obcházejí po jejím jižním a severovýchodním okraji. Žlutá značka vychází od zámku Jezeří po jižním okraji rezervace do obce Vysoká Pec. Modrá vychází ze stejného místa hlubokými krušnohorskými lesy zprvu po severovýchodním okraji rezervace k televiznímu vysílači na hoře Jedlová a do vsi Lesná (část obce Nová Ves v Horách). Z této modré vychází jediná odbočka na území rezervace a stoupá ke zřícenině hradu Starý Žeberk (viz samostatné heslo). Ostatní území rezervace včetně vodní nádrže Jezeří (viz samostatné heslo) není turisticky přístupné.
Jiří Špaček, 8.5. 2011
popis

Oblast bývalé obory skýtá přirozený zachovalý smíšený porost. Jedná se o až 250 let starý, převážně bukový les s výskytem několika druhů chráněných rostlin i živočichů. Mezi ně patří například měsíčnice vytrvalá, oměj vlčí, okrotice dlouholistá, resp. zmije obecná, mlok skvrnitý či holub doupňák. Chráněné jsou zde i geologické útvary. Důvodem ochrany je především zachování nejpřirozenějšího a nejzachovalejšího smíšeného (převážně bukového) porostu ve východní části Krušných hor. V rezervaci se vyskytuje více než dvacet lesních typů. Dalším důvodem je ochrana geologických útvarů. Mrazové zvětrávání deformuje skály a vytváří v nich výrazné pukliny a praskliny. Do vyhlášení rezervace zdejší skály využívali horolezci, v současnosti je horolezecká činnost zakázána. Na území rezervace se rovněž nacházejí pozůstatky po historické těžbě stříbrné a železné rudy.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 3.7. 2022

historie

Národní přírodní rezervace Jezerka je chráněné území v Krušných horách o rozloze 141,94 ha. Byla vyhlášena r. 1969. Rozkládá se v údolí Vesnického potoka a na hoře Jezeří (707 m n. m.), lidově zvané Jezerka, po které má rezervace své jméno. Na západě je údolí vymezeno horou Jedlová (853 m n. m.) s televizním vysílačem, ze severu vrchem Homolka (844 m n. m.), severovýchodně leží Jánský vrch (739 m n. m.) a na východě Jezeří neboli Jezerka. Z jihu se údolí otevírá do Mostecké pánve. Rezervace leží v nadmořské výšce 348–707 metrů. Nejnižším místem je Vesnický potok, který na jihu opouští území rezervace a nejvyšší je vrchol Jezeří. Chráněné území leží asi 1,5 km jihozápadně od zámku Jezeří a 1,5 km severovýchodně od obce Vysoká Pec. Území dnešní rezervace bylo v majetku rodu Lobkowiczů, kteří zde v roce 1908 založili oboru určenou k chovu vysoké zvěře. Tím byly zdejší lesy vyloučeny z běžného lesního hospodářství…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 3.7. 2022

Ústecký kraj,  Chomutov  (CV), Vysoká Pec

Místa v okolí

 Starý Žeberk
 Skalní okno
 Jezeří
 Švédské šance
 Nový Žeberk
 Josefinina skála
 Albrechtická štola
 Dřevařský rybník
 Lniště
 Červený Hrádek
 synagoga
 Eduardova skála
 městské sklepy
 kostel sv. Jiljí
 socha sv. Jiří
 socha sv. Vavřince
 Najštejn
 kostel sv. Kateřiny
 Janov
 milník
 Jeřabina
 kaple
 smírčí kříž
 Maják
 kostel sv. Václava
 Kamencové jezero
 Blatno
 Matylda
 Bergrutsch
 Bílý sloup
 Rieckenova vila
 Ressl
 kostel sv. Barbory
 Hausberk
 Pilařský rybník
 Litvínov
 židovský hřbitov
 nová radnice
 Most
 židovský hřbitov
 socha Herkula
 Sirné lázně
 stará radnice
 Most
 hřbitovní kaple
 Střelnice
 Bihlova vila
 hrad u Brandova
 krematorium
 Údlice
 důl Pluto II.
 kamenný kříž
 Černý rybník
 kostel sv. Valentina
 Einmannbunker
 Přečaply
 kostel sv. Matouše
 důl Pavel I.
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Mikuláše
 Šibeník
 Dieterova štola
 Kolektivní dům
 synagoga
 Bílence
 hradiště u Černovic
 Špičák
 kostel sv. Vavřince
 Loučná
 Škrle
 pivovar
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Skřivánčí vrch
 kaple Panny Marie
 Salesiova výšina
 Vlčí hora
 kaple Patronů Čech
 Rýzmburk
 Ahníkov
Základní informace místa
ID místa: 10049
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.7.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama