Zámek stojí na místě tvrze (13. stol.), která byla krátce před r. 1600 přestavěna Jeronýmem Hrobčickým z Hrobčic na renesanční zámek. Po požáru r. 1712 barokně přestavěn, arch. T. Hafenecker. R. 1945 zámek zkonfiskován rodu Lažanských, poté zde bylo sídlo ředitelství Státních lesů a později muzeum.
Hlavní obrázek místa
© 2002 Jiří Čížek
Na místě tvrze (13. stol.) byl krátce před r. 1600 postaven renesanční zámek, který vyhořel r. 1712 (zachován renesanční portál). Zámek byl po požáru přestavěn a rozšířen v barokním stavebním stylu. Jednopatrové stavení přibližně obdélného půdorysu, s dvěma věžovitými rizality v průčelí (východní křídlo s dalším rizalitem nebylo dostavěno). V západní části budovy je podkrovní patro. Zámek má prostou fasádu, zdobenou jen nadokenními římsami. Zahradní zvlněné průčelí zdobí rizality a balkón, nesený dvěma karyatidami (Š. Borovec, 1719). Před zámkem je terasa s řadou soch Š. Borovce (po r. 1719) a J. J. Herschera (kolem r. 1740). V zámku je schodiště, zdobené vázami a soškami puttů (J. J. Herscher, 1740). Nad ním je nástropní malba F. K. Bentuma (znázorňující původně zamýšlenou podobu zámku), F. K. Bentum vytvořil také nástropní alegorické malby v hlavním sále.
E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1985; http://www.zamek-manetin.cz, 10.9. 2013
historie

Historie zdejšího panství začíná roku 1169, kdy král Vladislav II. postoupil Manětín křižovníkům sv. Jana. Ti zde kolem r. 1187 zřídili komendu a r. 1235 si vymohli na panovníkovi pro Manětín právo soudu a hradeb. U hradeb si johanité postavili tvrz s klášterem. Z této staré tvrze se zachovaly základy věže v západní části dnešního zámku. Johanité byli v Manětíně do r. 1420, kdy zdejší panství zastavil Zikmund Lucemburský Bohuslavovi ze Švamberka. Když Bohuslav r. 1422 přešel k husitům, dostal manětínské panství jako zástavu Bohuslavův bratr, Hynek Krušina ze Švamberka. Panství spravovali purkrabí, kteří sídlili na tvrzi. V polovině 15. století purkrabský úřad zanikl a tvrz se dostala do rukou zdejších měšťanů. Roku 1455 zdědil Manětín Krušinův syn Bohuslav, který stál v čele odboje proti králi Jiřímu z Poděbrad a po smrti krále Jiřího byl od r. 1473 nejvyšším hofmistrem krále Matyáše Korvína. Protože Manětín právně stále…  číst dále

E.H. podle Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku 4., kolektiv autorů, nakl. Svoboda r. 1985; http://www.zamek-manetin.cz, 10.9. 2013

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Manětín

Místa v okolí

 Manětín – MPZ
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 kostel sv. Jiljí
 Radějov
 Nečtinský Špičák
 Nečtiny – MPZ
 Kotaneč
 Preitenstein
 Nečtiny
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kostel sv. Martina
 fara
 socha Ecce Homo
 Loreta
 silniční most
 Černá Hať
 dvůr Kalec
 Březín
 Vlkošov
 Jablonná
 kostel sv. Kříže
 Nový Dvůr
 Ondřejov
 Vladař
 kostel sv. Ondřeje
 Odlezelské jezero
 Dolní Bělá
 socha Panny Marie
 Plasy
 vysílač Krašov
 smírčí kříž
 Štědrá
 Nevděk
 Malšín
 Štědrá
 Chyše
 kaple Panny Marie
 Prohořský hrádek
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 fara
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Vrtba
 radnice
 Panský dům
 smírčí kříž
 Žlutice
 kaple Panny Marie
 železná huť
 Kokořovský dvůr
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 zámecký pivovar
 Chyše
 Šebíkov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 bývalá rychta
 Bílá boží muka
 Tuchtova kaple
 návesní kaple
 smírčí kříž
 Podmokly
 kaple sv. Václava
 zaniklá obec Mlyňany
 Brložec
 kaple
 boží muka
 Podštěly
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Nekmíř
 Blažkův mlýn
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple sv. Jana a Pavla
 křížový kámen
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Anny
 Mlýnský vrch
 Kapucín
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 bývalý kříž
 kostel sv. Vojtěcha
 Nouze
 bývalý lom
 Baba
 smírčí kříž
 dvůr Býkov
 kaple Panny Marie
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 Petrohrad
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezemín
Kontaktní informace
Zámek Manětín 1
331 62 Manětín
Tel: (+420) 373 392 283, 606 666 429
http://www.zamek-manetin.cz/
zamek-manetin@volny.cz
Základní informace místa
ID místa: 1208
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 5.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama