Kamenná tvrz vznikla před r.1557. Poč.18.st.barokně upravena. Doplněn rizalit, přistavěno boční křídlo. Záv.19.st. pseudogotická úprava. Hlavní křídlo ozdobeno dvojicí osmibokých věžiček. Korunu zdiva ozdobily trojúhelné štíty s cimbuřím.
Hlavní obrázek místa
Zámek
© Pavel Vítek 06/2006

popis zámku

Ves Verušičky ležící 25 km jihovýchodně od Karlových Varů. je poměrně mladá, vznikla snad až během 15. století. Poškozená budova zámku vzniklého přestavbou renesanční tvrze leží téměř v centru vsi. Tvrz ve Verušičkách byla založena nedlouho před rokem 1557. První přímá zpráva o ní sahá do roku 1589. Její nejstarší popis pochází z roku 1682, kdy se dělili o majetek bratři Antonín Jan Friedrich a Leopold Antonín Edmund Libštejnští z Kolovrat, ale podrobnější popis byl vypracován až v roce 1709. Staré rytířské sídlo ve Verušičkách bylo patrové, vystavěné z kamene. Při tvrzi se rozkládal poplužní dvůr. Tvrz tvořila od počátku velká patrová obdélná. Její konstrukce dosud tvoří základ stávajícího severního zámeckého křídla. Všechny prostory přízemí byly zprvu jistě zaklenuty, což potvrzují popisy tvrze z let 1682 a 1709, ale původní klenby byly při pozdějších přestavbách odstraněny. V nastíněné podobě stávala budova verušičské tvrze ještě počátkem 18. století. Někdy poté byla barokně upravena. Stavební zásahy spočívaly především v přebudování interiéru. Snad současně doplnil neznámý stavitel do osy severního průčelí rozměrný rizalit a přistavěl boční křídlo. V závěru 19. století podlehl zámek razantní pseudogotické úpravě. Severozápadní a severovýchodní nároží hlavního křídla bylo ozdobeno dvojicí osmibokých věžiček, západní průčelí zpevnily dva opěrné pilíře. Korunu zdiva ozdobily trojúhelné štíty s cimbuřím a obdélná okna patra dostala pseudogotické nadokenní římsy. Boční křídlo podlehlo úpravě méně, přesto však rovněž ono bylo ozdobeno novým štítem. V této podobě se zámek dochoval do dnešní doby. Verušičský zámek sloužil po roce 1945 především k zajištění provozu státního statku, který však o zámek vůbec nedbal. Budova postupně zpustla a začala chátrat. Opuštěný objekt má dnes poškozenou střešní krytinu, zatékající voda zničila obvodové zdi a fasády, narušila…  číst dále
Pavel Vítek, 22.6. 2006
historie

Nelze vyloučit, že ves Verušičky byla založena majitelem vsi Verušice u Žlutic Mikulášem ze Steinbachu. Původně patřila k sousednímu statku Luka. Po jeho rozdělení mezi Mikulášovi syny Kryštofa a Volfa kolem poloviny 16. věku získal Verušičky Volf a vytvořil z nich centrum statku s tvrzí, doloženého písemně poprvé v roce 1556. Po jeho smrti zdědila statek jeho dcera Anna, provdaná za Sezimu Mířkovského ze Stropčic. Statek vlastnila do roku 1601, kdy jej prodala Jáchymu Ondřeji Šlikovi a on zanedlouho poté Prokopu Dvoreckému z Olbramovic. Nový majitel si ponechal Verušičky jen několik let a v roce 1605 je vyměnil se Štěpánem Šlikem z Holiče za Čeradice. V roce 1608 získal Verušičky Fabián Sebastián Prollhofer z Purkersdorfu. Když Fabián před rokem 1615 zemřel, přešel majetek na vdovu Annu Kateřinu, rozenou ze Stensdorfu a později provdanou za Volfa Lochnera z Palice. Verušičky zdědil po roce 1620 syn Jan…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005, 22.6. 2006

Půdorys místa

plán přízemí zámku, černě zdivo renesanční tvrze
© J. Úlovec, H. Klímová, M. Maxa (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Verušičky

Místa v okolí

 Týniště
 kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Blažkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 kaple Kaina a Ábela
 Luka
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Mazanec
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 Tuchtova kaple
 fara
 kaple sv. Kříže
 Ratibořský mlýn
 Hoppova kaple
 smírčí kříž
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Kostrčany
 Chyše
 Nevděk
 Chyše
 zámecký pivovar
 kašna
 Libkovice
 synagoga
 Valeč
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Vladař
 kostel sv. Kříže
 Lina
 kaple Panny Marie
 bývalá fara
 Budiš
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Hungerberg
 Hartenštejn
 židovský hřbitov
 Bochov
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Štědrá
 Bražec
 Mlýnce
 Vochlice
 Křečov
 Kamenný Chlum
 Jablonná
 Jírov
 Brložec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Stružná
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 bývalá rychta
 silniční most
 Sychrov
 Loreta
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 Kapucín
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 kaple sv. Floriána
 Vlkošov
 Nový Dvůr
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Kotaneč
 Mašťov
 morový sloup
 Brdo
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 mariánský sloup
 radnice
 Toužim
 Brody
 Skalky skřítků
 Buškovice
 dvůr Kalec
 Bučina
 kostel sv. Štěpána
 Šemnická skála
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Žihle
 Černá Hať
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Radošov
 Odlezelské jezero
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 1039
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama