Kamenná tvrz vznikla před r.1557. Poč.18.st.barokně upravena. Doplněn rizalit, přistavěno boční křídlo. Záv.19.st. pseudogotická úprava. Hlavní křídlo ozdobeno dvojicí osmibokých věžiček. Korunu zdiva ozdobily trojúhelné štíty s cimbuřím.
Hlavní obrázek místa
Zámek Verušičky
© Vlky, Jirka Čížek

popis zámku

Ves Verušičky ležící 25 km jihovýchodně od Karlových Varů. je poměrně mladá, vznikla snad až během 15. století. Poškozená budova zámku vzniklého přestavbou renesanční tvrze leží téměř v centru vsi. Tvrz ve Verušičkách byla založena nedlouho před rokem 1557. První přímá zpráva o ní sahá do roku 1589. Její nejstarší popis pochází z roku 1682, kdy se dělili o majetek bratři Antonín Jan Friedrich a Leopold Antonín Edmund Libštejnští z Kolovrat, ale podrobnější popis byl vypracován až v roce 1709. Staré rytířské sídlo ve Verušičkách bylo patrové, vystavěné z kamene. Při tvrzi se rozkládal poplužní dvůr. Tvrz tvořila od počátku velká patrová obdélná. Její konstrukce dosud tvoří základ stávajícího severního zámeckého křídla. Všechny prostory přízemí byly zprvu jistě zaklenuty, což potvrzují popisy tvrze z let 1682 a 1709, ale původní klenby byly při pozdějších přestavbách odstraněny. V nastíněné podobě stávala budova verušičské tvrze ještě počátkem 18. století. Někdy poté byla barokně upravena. Stavební zásahy spočívaly především v přebudování interiéru. Snad současně doplnil neznámý stavitel do osy severního průčelí rozměrný rizalit a přistavěl boční křídlo. V závěru 19. století podlehl zámek razantní pseudogotické úpravě. Severozápadní a severovýchodní nároží hlavního křídla bylo ozdobeno dvojicí osmibokých věžiček, západní průčelí zpevnily dva opěrné pilíře. Korunu zdiva ozdobily trojúhelné štíty s cimbuřím a obdélná okna patra dostala pseudogotické nadokenní římsy. Boční křídlo podlehlo úpravě méně, přesto však rovněž ono bylo ozdobeno novým štítem. V této podobě se zámek dochoval do dnešní doby. Verušičský zámek sloužil po roce 1945 především k zajištění provozu státního statku, který však o zámek vůbec nedbal. Budova postupně zpustla a začala chátrat. Opuštěný objekt má dnes poškozenou střešní krytinu, zatékající voda zničila obvodové zdi a fasády, narušila…  číst dále
Pavel Vítek, 22.6. 2006
historie

Nelze vyloučit, že ves Verušičky byla založena majitelem vsi Verušice u Žlutic Mikulášem ze Steinbachu. Původně patřila k sousednímu statku Luka. Po jeho rozdělení mezi Mikulášovi syny Kryštofa a Volfa kolem poloviny 16. věku získal Verušičky Volf a vytvořil z nich centrum statku s tvrzí, doloženého písemně poprvé v roce 1556. Po jeho smrti zdědila statek jeho dcera Anna, provdaná za Sezimu Mířkovského ze Stropčic. Statek vlastnila do roku 1601, kdy jej prodala Jáchymu Ondřeji Šlikovi a on zanedlouho poté Prokopu Dvoreckému z Olbramovic. Nový majitel si ponechal Verušičky jen několik let a v roce 1605 je vyměnil se Štěpánem Šlikem z Holiče za Čeradice. V roce 1608 získal Verušičky Fabián Sebastián Prollhofer z Purkersdorfu. Když Fabián před rokem 1615 zemřel, přešel majetek na vdovu Annu Kateřinu, rozenou ze Stensdorfu a později provdanou za Volfa Lochnera z Palice. Verušičky zdědil po roce 1620 syn Jan…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005, 22.6. 2006

Půdorys místa

plán přízemí zámku, černě zdivo renesanční tvrze
© J. Úlovec, H. Klímová, M. Maxa (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Verušičky

Místa v okolí

 Týniště
 kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Blažkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Mazanec
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 Tuchtova kaple
 fara
 kaple sv. Kříže
 Ratibořský mlýn
 Hoppova kaple
 Údrč
 smírčí kříž
 Kostrčany
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Nevděk
 Chyše
 Chyše
 zámecký pivovar
 synagoga
 Valeč
 kašna
 Libkovice
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Vladař
 socha Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Lina
 kaple Panny Marie
 bývalá fara
 Budiš
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Hungerberg
 socha Ecce Homo
 Hartenštejn
 fara
 židovský hřbitov
 Štědrá
 Bochov
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Bražec
 Mlýnce
 Vochlice
 Křečov
 Kamenný Chlum
 Jablonná
 Jírov
 Brložec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Stružná
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 bývalá rychta
 Loreta
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 Rabštejn nad Střelou
 Kapucín
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 kaple sv. Floriána
 Vlkošov
 Nový Dvůr
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Mašťov
 Kotaneč
 morový sloup
 Dědek a Bába
 Brdo
 panský dům
 kaple sv. Kříže
 mariánský sloup
 Toužim
 radnice
 Brody
 Skalky skřítků
 dvůr Kalec
 Buškovice
 Bučina
 Šemnická skála
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Žihle
 Černá Hať
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Radošov
 Odlezelské jezero
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 1039
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama