Kamenná tvrz vznikla před r.1557. Poč.18.st.barokně upravena. Doplněn rizalit, přistavěno boční křídlo. Záv.19.st. pseudogotická úprava. Hlavní křídlo ozdobeno dvojicí osmibokých věžiček. Korunu zdiva ozdobily trojúhelné štíty s cimbuřím.
Hlavní obrázek místa
Zámek Verušičky
© Vlky, Jirka Čížek

popis zámku

Ves Verušičky ležící 25 km jihovýchodně od Karlových Varů. je poměrně mladá, vznikla snad až během 15. století. Poškozená budova zámku vzniklého přestavbou renesanční tvrze leží téměř v centru vsi. Tvrz ve Verušičkách byla založena nedlouho před rokem 1557. První přímá zpráva o ní sahá do roku 1589. Její nejstarší popis pochází z roku 1682, kdy se dělili o majetek bratři Antonín Jan Friedrich a Leopold Antonín Edmund Libštejnští z Kolovrat, ale podrobnější popis byl vypracován až v roce 1709. Staré rytířské sídlo ve Verušičkách bylo patrové, vystavěné z kamene. Při tvrzi se rozkládal poplužní dvůr. Tvrz tvořila od počátku velká patrová obdélná. Její konstrukce dosud tvoří základ stávajícího severního zámeckého křídla. Všechny prostory přízemí byly zprvu jistě zaklenuty, což potvrzují popisy tvrze z let 1682 a 1709, ale původní klenby byly při pozdějších přestavbách odstraněny. V nastíněné podobě stávala budova verušičské tvrze ještě počátkem 18. století. Někdy poté byla barokně upravena. Stavební zásahy spočívaly především v přebudování interiéru. Snad současně doplnil neznámý stavitel do osy severního průčelí rozměrný rizalit a přistavěl boční křídlo. V závěru 19. století podlehl zámek razantní pseudogotické úpravě. Severozápadní a severovýchodní nároží hlavního křídla bylo ozdobeno dvojicí osmibokých věžiček, západní průčelí zpevnily dva opěrné pilíře. Korunu zdiva ozdobily trojúhelné štíty s cimbuřím a obdélná okna patra dostala pseudogotické nadokenní římsy. Boční křídlo podlehlo úpravě méně, přesto však rovněž ono bylo ozdobeno novým štítem. V této podobě se zámek dochoval do dnešní doby. Verušičský zámek sloužil po roce 1945 především k zajištění provozu státního statku, který však o zámek vůbec nedbal. Budova postupně zpustla a začala chátrat. Opuštěný objekt má dnes poškozenou střešní krytinu, zatékající voda zničila obvodové zdi a fasády, narušila…  číst dále
Pavel Vítek, 22.6. 2006
historie

Nelze vyloučit, že ves Verušičky byla založena majitelem vsi Verušice u Žlutic Mikulášem ze Steinbachu. Původně patřila k sousednímu statku Luka. Po jeho rozdělení mezi Mikulášovi syny Kryštofa a Volfa kolem poloviny 16. věku získal Verušičky Volf a vytvořil z nich centrum statku s tvrzí, doloženého písemně poprvé v roce 1556. Po jeho smrti zdědila statek jeho dcera Anna, provdaná za Sezimu Mířkovského ze Stropčic. Statek vlastnila do roku 1601, kdy jej prodala Jáchymu Ondřeji Šlikovi a on zanedlouho poté Prokopu Dvoreckému z Olbramovic. Nový majitel si ponechal Verušičky jen několik let a v roce 1605 je vyměnil se Štěpánem Šlikem z Holiče za Čeradice. V roce 1608 získal Verušičky Fabián Sebastián Prollhofer z Purkersdorfu. Když Fabián před rokem 1615 zemřel, přešel majetek na vdovu Annu Kateřinu, rozenou ze Stensdorfu a později provdanou za Volfa Lochnera z Palice. Verušičky zdědil po roce 1620 syn Jan…  číst dále

J. Úlovec: Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, 2. díl [N-Ž], Libri, Praha 2005, 22.6. 2006

Půdorys místa

plán přízemí zámku, černě zdivo renesanční tvrze
© J. Úlovec, H. Klímová, M. Maxa (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, díl 2. N-Ž, Libri, Praha 2005)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Verušičky

Místa v okolí

 Týniště
 kaple
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Blažkův mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 kaple Kaina a Ábela
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 kaple
 návesní kaple
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Mazanec
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 kašna
 synagoga
 Tuchtova kaple
 fara
 kaple sv. Kříže
 Ratibořský mlýn
 Hoppova kaple
 Údrč
 smírčí kříž
 Kostrčany
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Nevděk
 Chyše
 Chyše
 zámecký pivovar
 synagoga
 Valeč
 kašna
 Libkovice
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 kaple Panny Marie
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 Vladař
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Václava
 socha Panny Marie
 kostel sv. Kříže
 Lina
 kaple Panny Marie
 bývalá fara
 Budiš
 neogotická studna
 kašna
 radnice
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Hungerberg
 Hartenštejn
 socha Ecce Homo
 Struhaře
 fara
 židovský hřbitov
 Štědrá
 Bochov
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Jakuba
 Bražec
 Mlýnce
 Vochlice
 Křečov
 Kamenný Chlum
 Jablonná
 Jírov
 Brložec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Stružná
 Nepomyšl
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Vavřince
 silniční most
 bývalá rychta
 Loreta
 Sychrov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 socha sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Rabštejn nad Střelou
 Kapucín
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 kaple sv. Floriána
 Vlkošov
 Nový Dvůr
 maloměstské domy
 kostel sv. Barbory
 Mašťov
 Kotaneč
 morový sloup
 Dědek a Bába
 Brdo
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Toužim
 Brody
 Skalky skřítků
 dvůr Kalec
 Buškovice
 Bučina
 kostel sv. Štěpána
 Šemnická skála
 kostel sv. Václava
 Lázně Kyselka
 Žihle
 Černá Hať
 Krásný Dvůr
 kostel sv. Vavřince
 Radošov
 Odlezelské jezero
 Veliká Ves
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 1039
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.11.2001
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama