Městečko, vzniklé na opyši hradního ostrohu, zahrnuje dodnes zachované podstatné prvky opevnění ze 14. století. Domy po mnoha požárech pocházejí dnes převážně z 18. a 19. století. Na řadě z nich se zachovaly hrázděné či roubené části. Město je považováno za nejmenší v České republice.
Hlavní obrázek místa
Pohled na město z cesty k loretě
© Ivan Grisa, 08/2008
Rabštejn leží přibližně v polovině cesty z Žihle (kde je nejbližší železniční stanice) do Manětína. Obě městečka jsou vzdálena asi 7 km. Přes Rabštejn prochází několik turistických značek, cyklisté se musí připravit na náročné stoupání z údolí Střely oběma směry. Turistické zázemí v městečku je minimální, každodenně nabízí teplou stravu jen ranč Havraní kámen v údolí jižně od městečka.
Ivan Grisa, 15.8. 2008
popis

Městečko se v podstatě soustřeďuje podél hlavní komunikace od bývalé Horní brány (mezi oběma hrady) k mostu přes Střelu. Na silně svažitém terénu je rozvinuto i nepravidelné náměstí, ostatní uličky jsou krátké, mezi jednotlivými domky ke hranám srázu. Do organismu městečka dodnes významně zasahuje gotické opevnění, zejména koridor mezi náměstím a někdejší Dolní branou.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

historie

Rabštejn nad Střelou

Městečko založeno pod stejnojmenným hradem pravděpodobně roku 1335 Oldřichem Pluhem. Roku 1337 obdrželo žatecké městské právo. Relativně poklidný vývoj městečka přerušila třicetiletá válka, při které tudy několikrát prošla různá vojska. Od roku 1665 patřilo Poettingům, kteří provedli zásadní barokní úpravy (zámek, klášter, loreta). Z období jejich vlády se dochovaly nejstarší roubené domy, starší (zřejmě rovněž polodřevěná) zástavba podlehla sérii požárů. Barokní a klasicistní období zformovalo většinu dnes dochovaných městských domů různé stavební konstrukce (hrázděné, roubené, zděné). Po vzoru nedalekého Manětína docházelo také k sochařské výzdobě městečka. V 19. a zejména 20. století městečko stagnovalo, po roce 1945 se změnilo v rekreační osadu, která dnes spadá pod Manětín. V tomto období došlo k závažným ztrátám stavebního fondu, přesto se zachoval zajímavý soubor maloměstské zástavby 18.–20. století.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Rabštejn nad Střelou

Místa v okolí

 socha sv. Barbory
 Loreta
 Sychrov
 silniční most
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Nový Dvůr
 Jablonná
 dvůr Kalec
 Brdo
 Černá Hať
 Dědek a Bába
 fara
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Jiljí
 Vladař
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Chyše
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kašna
 městské opevnění
 smírčí kříž
 zámecký pivovar
 Chyše
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 Podštěly
 křížový kámen
 Vyšohrad
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Nevděk
 Mlýnský vrch
 boží muka
 Kapucín
 Radějov
 Libkovice
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Nečtinský Špičák
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 bývalý kříž
 socha Panny Marie
 kaple sv. Šebestiána
 Schanigerův kříž
 návesní kaple
 Kokořovský dvůr
 Ondřejov
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 bývalý lom
 Nouze
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Šebíkov
 Podbořánky
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 kostel sv. Blažeje
 kaple
 židovský hřbitov
 Nečtiny – MPZ
 Kunzova muka
 Plasy
 Viklan
 Kostrčany
 Vochlice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Marka
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 kaple
 Baba
 kaple sv. Jana a Pavla
 kostel Všech svatých
 smírčí kříž
 Mlýnce
 Štědrá
 Tuchtova kaple
 Tlestky
 Štědrá
 kaple Panny Marie
 železná huť
 Čichalovský mlýn
 Preitenstein
 Vidhostice
 kaple Panny Marie
 Nečtiny
 Otěvěky
 Vlkošov
 Skytaly
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 kostel sv. Martina
 Týniště
 kostel sv. Markéty
 Vidhostice
 Verušičky
 celní kolo
 Hluboký
 Hoppova kaple
 Petrohrad
 boží muka
 smírčí kříže
 dvůr Hubenov
 Zelený Důl
 mariánský sloup
 Valeč
 zaniklá obec Mlyňany
 Budov
 kaple Panny Marie
 kaple
 Budov
 kaple Panny Marie
 Prohořský hrádek
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Vojtěcha
 Plaveč
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Ratibořský mlýn
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 zatopený lom
 Šprymberk
 Bílenec
 Schillerova rozhledna
 povodňový památník
 Údrč
 Kozí hrady, Kozihrady
 Údrč
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Leonarda
 hradiště Koryta
 Babina
Základní informace místa
ID místa: 6604
Typ místa: ostatní
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama