Zbytky hradu na výrazném břidlicovém hřebeni ve stejnojmenném k hradu přihrazeném městečku. V areálu bývalého hradu nyní zámek, klášter servitů a kostel.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny původního hradu od průrvy (a silnice), která jej oddělují od Sychrova – věže stojí proti sobě
© Iva Spurná 29.4.2010
Krajina kolem pozdějšího hradu Rabštejna patřila potomkům Milhosta, který založil r. 1193 klášter v Mašťově, později přeložený do Oseka. Po r. 1321 koupil rabštejnský statek od Lidéře z Rabštejna Oldřich Pluh, předek významného rodu Pluhů z Rabštejna. Oldřich držel Pluhův Žďár a sloužil pánům z Hradce. V I. 1319–1341 byl královským podkomořím, stal se oblíbencem krále Jana Lucemburského, který jej bohatě odměnil, takže podle soudobého kronikáře „z chudého boháče učinil". Oldřich Pluh získal od plaského kláštera ještě některé vsi a vystavěl si na počátku 30. let 14. století na nepřístupném ostrohu řeky Střely pevné sídlo a pod ním založil městečko Rabštejn nad Střelou. Hrad i městečko byly spojeny v jeden celek hradbami, z nichž dosud zbyly některé části a dvě okrouhlé věže. Rozvržení hradu a jeho výstavnost neznáme, neboť zmizel v pozdějších přestavbách a archeologický průzkum tu nebyl podniknut. Hradní kaple byla později přestavěna ve farní kostel, který byl zbořen r. 1787; stával me/i dnešním kostelem a zámkem. V rodu Pluhů Rabštejn dlouho nezůstal, neboť Oldřichovi synové se r. 1357 z neznámé příčiny postavili proti císaři Karlu IV., který poslal proti Rabštejnu vojsko. Bratři se před obléháním poddali a přistoupili na panovníkův požadavek, aby mu hrad za 3000 kop grošů míšeňských prodali. Karel IV. si byl totiž vědom, že hrad má pro okolní krajinu velký význam a chtěl jej mít ve svém majetku. Tak se stal Rabštejn královským zbožím, kolem něhož Karel IV. vytvořil manský systém a připojil k němu ves Vysočany, tři dvory ve vsi Mezí a jeden v dnes zaniklém Čihanově. Hrad spravoval purkrabí, Karel IV. na něm často pobýval a výnosy z něho daroval své manželce Elišce Pomořanské. V r. 1397 postoupil Václav IV. hrad Benešovi Čertovi z Hořovic jako zástavu za 1600 kop grošů českých. V r. 1419 se Rabštejna zmocnil Jindřich…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.6. 2009
pověsti

O původu Rabštejna

Do hlubokých manětínských lesů zavítal kdysi na lov kníže s četnou družinou. Jsa unaven, zastavil se v údolí Střely a dal zatroubiti na lovecký roh na znamení, že chce v těchto místech pobýti. Přispěchali sloužící, postavili knížeti stan ve stínu starého dubu a opodál rozbili stany pro jeho rytíře. Přišli psovodi, vedoucí na svoru lovecké psy, za nimi sokoláři s cvičenými dravci na ramenou a nakonec i čeleď s ulovenou zvěří na plecích. Tiché, ztracené údolí ožilo hlukem a shonem a plnilo se hlučným hlasem. Hejno vran, sedící na stromech na skále, vzlétlo poděšeně do výšky a zakroužilo nad údolím. Jeden ze cvičených sokolů, který právě nebyl připoután, vznesl se jako střela za vranami. Vřítil se mezi ně, uchvátil černého havrana. S kořistí se vrátil do tábora a počal ji rváti zobákem. Lovci, kteří se na něho dívali, rozšířili pojednou zornice a vzkřikli překvapením. V útrobách havrana zazářil vzácný…  číst dále

2.9. 2002

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Manětín

Místa v okolí

 Loreta
 Sychrov
 židovský hřbitov
 silniční most
 Kotaneč
 Nový Dvůr
 Jablonná
 dvůr Kalec
 Brdo
 Černá Hať
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Vladař
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Chyše
 kaple sv. Anny
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 smírčí kříž
 zámecký pivovar
 Chyše
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 křížový kámen
 Podštěly
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Mlýnský vrch
 Radějov
 boží muka
 Nevděk
 Kapucín
 Malměřice
 Libkovice
 kostel sv. Anny
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 Nečtinský Špičák
 kašna
 radnice
 Panský dům
 Žlutice – MPZ
 Ondřejov
 Žlutice
 Schanigerův kříž
 bývalý kříž
 kaple sv. Šebestiána
 návesní kaple
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 Šebíkov
 bývalý lom
 Podbořánky
 kostel sv. Vojtěcha
 Nouze
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Blažeje
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 Plasy
 Viklan
 židovský hřbitov
 kaple
 Nečtiny – MPZ
 Kunzova muka
 Kostrčany
 kaple sv. Marka
 Vochlice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 kaple
 Baba
 kostel Všech svatých
 smírčí kříž
 kaple sv. Jana a Pavla
 Tuchtova kaple
 Mlýnce
 Tlestky
 Štědrá
 železná huť
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Čichalovský mlýn
 Nečtiny
 Vidhostice
 kaple Panny Marie
 Otěvěky
 Vlkošov
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Skytaly
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Vidhostice
 Týniště
 Verušičky
 celní kolo
 Hluboký
 Hoppova kaple
 Petrohrad
 dvůr Hubenov
 boží muka
 smírčí kříže
 Zelený Důl
 mariánský sloup
 Valeč
 kaple
 zaniklá obec Mlyňany
 Budov
 kaple Panny Marie
 Prohořský hrádek
 Budov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Vojtěcha
 Plaveč
 Březín
 kostel sv. Vavřince
 Ratibořský mlýn
 Luka
 židovský hřbitov
 zatopený lom
 kaple sv. Anny
 Šprymberk
 Bílenec
 povodňový památník
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Údrč
 Údrč
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Leonarda
 hradiště Koryta
 Babina
Základní informace místa
ID místa: 260
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama