Zbytky hradu na výrazném břidlicovém hřebeni ve stejnojmenném k hradu přihrazeném městečku. V areálu bývalého hradu nyní zámek, klášter servitů a kostel.
Hlavní obrázek místa
Zříceniny původního hradu od průrvy (a silnice), která jej oddělují od Sychrova – věže stojí proti sobě
© Iva Spurná 29.4.2010
Krajina kolem pozdějšího hradu Rabštejna patřila potomkům Milhosta, který založil r. 1193 klášter v Mašťově, později přeložený do Oseka. Po r. 1321 koupil rabštejnský statek od Lidéře z Rabštejna Oldřich Pluh, předek významného rodu Pluhů z Rabštejna. Oldřich držel Pluhův Žďár a sloužil pánům z Hradce. V I. 1319–1341 byl královským podkomořím, stal se oblíbencem krále Jana Lucemburského, který jej bohatě odměnil, takže podle soudobého kronikáře „z chudého boháče učinil". Oldřich Pluh získal od plaského kláštera ještě některé vsi a vystavěl si na počátku 30. let 14. století na nepřístupném ostrohu řeky Střely pevné sídlo a pod ním založil městečko Rabštejn nad Střelou. Hrad i městečko byly spojeny v jeden celek hradbami, z nichž dosud zbyly některé části a dvě okrouhlé věže. Rozvržení hradu a jeho výstavnost neznáme, neboť zmizel v pozdějších přestavbách a archeologický průzkum tu nebyl podniknut. Hradní kaple byla později přestavěna ve farní kostel, který byl zbořen r. 1787; stával me/i dnešním kostelem a zámkem. V rodu Pluhů Rabštejn dlouho nezůstal, neboť Oldřichovi synové se r. 1357 z neznámé příčiny postavili proti císaři Karlu IV., který poslal proti Rabštejnu vojsko. Bratři se před obléháním poddali a přistoupili na panovníkův požadavek, aby mu hrad za 3000 kop grošů míšeňských prodali. Karel IV. si byl totiž vědom, že hrad má pro okolní krajinu velký význam a chtěl jej mít ve svém majetku. Tak se stal Rabštejn královským zbožím, kolem něhož Karel IV. vytvořil manský systém a připojil k němu ves Vysočany, tři dvory ve vsi Mezí a jeden v dnes zaniklém Čihanově. Hrad spravoval purkrabí, Karel IV. na něm často pobýval a výnosy z něho daroval své manželce Elišce Pomořanské. V r. 1397 postoupil Václav IV. hrad Benešovi Čertovi z Hořovic jako zástavu za 1600 kop grošů českých. V r. 1419 se Rabštejna zmocnil Jindřich…  číst dále
Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 28.6. 2009
pověsti

O původu Rabštejna

Do hlubokých manětínských lesů zavítal kdysi na lov kníže s četnou družinou. Jsa unaven, zastavil se v údolí Střely a dal zatroubiti na lovecký roh na znamení, že chce v těchto místech pobýti. Přispěchali sloužící, postavili knížeti stan ve stínu starého dubu a opodál rozbili stany pro jeho rytíře. Přišli psovodi, vedoucí na svoru lovecké psy, za nimi sokoláři s cvičenými dravci na ramenou a nakonec i čeleď s ulovenou zvěří na plecích. Tiché, ztracené údolí ožilo hlukem a shonem a plnilo se hlučným hlasem. Hejno vran, sedící na stromech na skále, vzlétlo poděšeně do výšky a zakroužilo nad údolím. Jeden ze cvičených sokolů, který právě nebyl připoután, vznesl se jako střela za vranami. Vřítil se mezi ně, uchvátil černého havrana. S kořistí se vrátil do tábora a počal ji rváti zobákem. Lovci, kteří se na něho dívali, rozšířili pojednou zornice a vzkřikli překvapením. V útrobách havrana zazářil vzácný…  číst dále

2.9. 2002

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Rabštejn nad Střelou

Místa v okolí

 socha sv. Barbory
 Loreta
 Sychrov
 židovský hřbitov
 silniční most
 Kotaneč
 Nový Dvůr
 Jablonná
 dvůr Kalec
 Brdo
 Černá Hať
 Dědek a Bába
 fara
 socha Ecce Homo
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Martina
 Odlezelské jezero
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Vladař
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kaple sv. Anny
 Chyše
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 smírčí kříž
 zámecký pivovar
 Chyše
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 křížový kámen
 Podštěly
 Vyšohrad
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Mlýnský vrch
 Radějov
 Nevděk
 Kapucín
 Malměřice
 Libkovice
 kostel sv. Anny
 synagoga
 kaple sv. Kříže
 fara
 Nečtinský Špičák
 radnice
 Panský dům
 kašna
 Žlutice – MPZ
 Ondřejov
 Žlutice
 socha Panny Marie
 kaple sv. Šebestiána
 Schanigerův kříž
 bývalý kříž
 návesní kaple
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 Šebíkov
 Nouze
 bývalý lom
 Podbořánky
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 Plasy
 kostel sv. Blažeje
 kaple
 Viklan
 židovský hřbitov
 Nečtiny – MPZ
 Kunzova muka
 Kostrčany
 kaple sv. Marka
 Vochlice
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 kaple
 Baba
 kostel Všech svatých
 smírčí kříž
 kaple sv. Jana a Pavla
 Tuchtova kaple
 Mlýnce
 Tlestky
 Štědrá
 železná huť
 Preitenstein
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Čichalovský mlýn
 Nečtiny
 Vidhostice
 kaple Panny Marie
 Otěvěky
 Vlkošov
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Skytaly
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Vidhostice
 Týniště
 Verušičky
 celní kolo
 Hluboký
 Hoppova kaple
 Petrohrad
 dvůr Hubenov
 boží muka
 smírčí kříže
 Zelený Důl
 mariánský sloup
 Valeč
 kaple
 zaniklá obec Mlyňany
 Budov
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 Prohořský hrádek
 Budov
 kostel sv. Ondřeje
 kaple sv. Vojtěcha
 Plaveč
 Březín
 Ratibořský mlýn
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 zatopený lom
 Šprymberk
 Bílenec
 povodňový památník
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 Údrč
 Údrč
 Tobiášův vrch
 kostel sv. Leonarda
 hradiště Koryta
 Babina
Kontaktní informace
Rabštejn nad Střelou č.p. 1
okres Plzeň-sever
Tel: 377 183 300; 606 725 053
http://www.rabstejn-svatby.cz
info@rabstejn-svatby.cz
Základní informace místa
ID místa: 260
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní hrad
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 26.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama