Barokní zámek Kokořovců z Kokořova, vystavěný jako nové sídlo majitelů žlutického panství po r. 1730 zřejmě v místech staršího objektu stavitelem J. O. Söllnerem z Útviny. Upravován pozdně barokně po požáru r. 1747 a v 19. stol. V havarijním stavu.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 08/2021
Chátrající zbytky zámku ze zarostlým parkem ve vsi, ležící asi 5 km jihozápadně od Žlutic a 26 km jihovýchodně od Karlových Varů. Areál zámku a dvora se nachází v západní části vsi při hlavní silnici na Toužim. Můžete si sem udělat výlet i vlakem po trati Bečov nad Teplou – Blatno u Jesenice. V okolí stojí rozhodně za návštěvu zbytky Štědrého hrádku u Borku nad Novým Dvorem a nedaleké městečko Žlutice s hrádky Nevděkem a Mazancem.
Filip Matoušek, 13.7. 2006
historie

Historie zámku

Štědrá vznikla pravděpodobně koncem 12. či na počátku 13. století, v písemných pramenech se poprvé uvádí v letech 1239 a 1240, kdy zde seděli Vít a Vícemil ze Štědré. Na počátku 14. století jsou doloženi Heřman a Přibyslav ze Štědré, nedlouho poté byl ale založen na ostrožně nad údolím Boreckého potoka nedaleký Štědrý Hrádek a majitelé zboží přesídlili právě tam. Tvrz ve Štědré byla opuštěna (dochovány malé zbytky tvrziště) a historické prameny nadále uvádějí pouze samotnou ves, kterou nakonec 1572 koupil od Mikuláše Hasištejnského z Lobkovic Jan starší na Točníce a Novém hradě a připojil ji ke Žluticím. Od Jana staršího pak koupili roku 1575 celé žlutické panství Kokořovcové z Kokořova a sídlili zde až do konce 19. století. Dnešní zámek ve Štědré vznikl právě za Kokořovců až po roce 1730, kdy byla stavitelem Janem Ondřejem Söllnerem z Útviny provedena přestavba blíže neznámého staršího objektu v západní části vsi.…  číst dále

© J. Úlovec (in Ohrožené hrady, zámky a tvrze Čech, II.díl N-Ž, Libri 2005), 13.7. 2006

Karlovarský kraj, Štědrá

Místa v okolí

 Štědrá
 kaple Panny Marie
 socha Panny Marie
 Prohořský hrádek
 Brložec
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 bývalá rychta
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Mikuláše
 Nevděk
 kaple sv. Kříže
 Vlkošov
 Žlutice
 fara
 Mazanec
 Žlutice – MPZ
 radnice
 Panský dům
 synagoga
 kašna
 Kokořovský dvůr
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 Ratibořský mlýn
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 vysílač Krašov
 Vladař
 kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 socha Ecce Homo
 návesní kaple
 kostel sv. Jiljí
 Údrč
 fara
 Údrč
 kostel sv. Leonarda
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 Budov
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 Budov
 radnice
 Toužim
 Blažkův mlýn
 kaple sv. Kříže
 kostel sv. Blažeje
 kaple
 Nečtinský Špičák
 Nečtiny – MPZ
 Chyše
 Verušičky
 kaple sv. Floriána
 Bochov
 Hartenštejn
 synagoga
 Týniště
 židovský hřbitov
 Luka
 zámecký pivovar
 Chyše
 kašna
 bývalá fara
 kostel sv. Vavřince
 Preitenstein
 městské opevnění
 radnice
 kostel sv. Jakuba
 Manětín – MPZ
 Manětín
 neogotická studna
 kašna
 kaple Panny Marie z Re
 Nečtiny
 kostel sv. Víta
 Březín
 kaple sv. Anny
 Hungerberg
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Brdo
 Jablonná
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kaple sv. Václava
 socha sv. Barbory
 boží muka
 Loreta
 Rabštejn nad Střelou
 silniční most
 Podštěly
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Martina
 Kotaneč
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Vavřince
 Libkovice
 Bražec
 smírčí kříž
 Radějov
 Kostrčany
 Javorná
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Hoppova kaple
 Stružná
 Valeč
 mariánský sloup
 Vyšohrad
 kostel sv. Vavřince
 Vochlice
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Lina
 Mlýnce
 Zahrádecká kyselka
Kontaktní informace
Správa zámku
Petr Rasken Chaloupka
Štědrá 1
364 52 Štědrá
Tel: +420 731 005 123
http://www.zamekstedra.cz
info@zamekstedra.cz
Základní informace místa
ID místa: 4399
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.7.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama