Skromné zbytky hradu postaveného kolem roku 1313 Rackem, synem Sezemy z Krašovic. Před r.1434 koupili Bělou Burian a Jan z Gutštejna kteří na hradě nesídlili. Po roce 1785 hrad rozebrán na stavbu vesnických usedlostí.
Hlavní obrázek místa
Dolní Bělá - pozůsatek věže či bašty na předhradí
© zdeněk komínek, 05/2010
Okolní krajina náležela od počátku 13. století mocnému západočeskému rodu Hroznatoviců. Po otci Sezemovi z Krašovic zdědil bezprostřední okolí Racek, který si zde někdy v l. 1313–1315 postavil hrad. Poprvé se připomíná r.1318. K jeho panství náležela řada vsí: v r. 1379 to byly Bělá, Slavíkovice, Košetice, Klenovice, Lhota, Popovice, Mostiště, Podmokly, Hůrky, Zahrádka, Mostice, Trochovice, Úštěnovice, Radimovice, díl Dražně a tvrz Kokořov. Po Rackovi drželi panství jeho syn Sezema a pak vnuk Václav, po jehož smrti r.1415 získali hrad Nevstup a Bavor ze Švamberka. Před r.1434 koupili Bělou Burian a Jan z Gutštejna. Noví majitelé na hradě nesídlili a spravovali zdejší statek prostřednictvím purkrabí. Jejich vnuci Jan, Jetřich, Volf, Kryštof, Jindřich škodili v kraji, takže král Vladislav II. musel proti nim zakročit. Jan z Gutštejna byl v r. 1509 přinucen postoupit statek Bělou Albrechtovi z Kolovrat a na Libštejně. Patřily k němu hrad Bělá s plužním dvorem, vsi Loza, Krašovice, Bučí, Trnová, Mrtník, Žichlice, Třemošná, Záluží, Ledce, Bdeněves, Lipé, Slavíkovice, Tis s pustými dvory, Dražeň, Komberk, Vlkýš, Úští, Horní Hradiště, Rybnice, Košetice, Těchoděly, pustý dvůr Vochov, Kaznějov, Touškov, Doubrava, značná část vsí zastavených klášterem plaským. Po Albrechtovi zdědili panství jeho nevlastní synové Jan a Bernard z Valdštejna, kteří je r.1511 prodali Václavovi z Roupova. Panství však bylo zadlužené, a proto bylo v r. 1514 vráceno původním majitelům Janovi a Volfovi z Gutštejna. Ale ani ti zde dlouho nehospodařili a r.1525 prodali Bělou za 8300 kop grošů míšeňských Janovi z Roupova. Panství se nemohlo vymanit z dluhů, a proto bylo r.1555 za Janových vnuků prodáno Šebestiánovi Markvartovi z Hrádku a na Nekmíři za 13 000 kop grošů míšeňských. Markvartové byli v té době na vrcholu svého rozmachu.…  číst dále
28.5. 2002
historie

BĚLÁ HRAD.

Západně od Plas jsou vsi Horní a Dolní Bělá (též Nové městečko Bělá). U této stával hrad na návrší, které na jižní a východní straně spadá, tak že na této straně velkého opevnění nepotřeboval. Na ostatních stranách ho bylo potřeba. Jaké opevnění bylo na severní straně, dnes již nelze znáti kromě zbytku věže a příkopu. Za to je zajímavé opevnění na západní straně; neb tu jest příkop a za ním neobyčejně vysoký a silný násep, z něhož vybíhá podkovovitá bašta, uvnitř vyhloubená a též mohutná. Hrad se dělil na předhradí a hrad. Ono zabírá větší prostoru k severu. Tu byly aspoň v posledních dobách k východu slunce na kraji ratejna, na západní straně kolny, k severu konice a brána, vedle nich v tom místě, jak nyní vede cesta. Podle svědectví pamětníků byly na kraji hradby. V severovýchodním rohu jest zbytek zpodku okrouhlé věže, kus zdi a kopec rumu. Byla ještě před 60 lety hezky vysoká, ale sama od sebe…  číst dále

August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 19, 12.9. 2020

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Dolní Bělá

Místa v okolí

 Vrtba
 Nekmíř
 Radějov
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 kaolinový důl
 Podmokly
 Ondřejov
 Malšín
 Frumštejn
 Plasy
 železná huť
 Líšťany
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Nečtiny
 Manětín – MPZ
 Preitenstein
 Manětín
 kostel sv. Martina
 Čeminy
 Nečtinský Špičák
 Krkavec
 dvůr Býkov
 Nečtiny – MPZ
 Brdo
 Komberk
 Šebíkov
 Březín
 Černá Hať
 židovský hřbitov
 Luhov
 Luhov
 Kyjov
 Třebekov
 Hromnické jezírko
 kolomazná pec
 Radost
 Malesice
 kostel sv. Jiljí
 Kotaneč
 dvůr Kalec
 Buben
 hradiště Koryta
 Odlezelské jezero
 Babina
 Sylvánský vrch
 kaple sv. Diviše
 kaple sv. Vojtěcha
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův mlýn
 kostel sv. Ondřeje
 smírčí kříž
 Vlkošov
 Pňovany
 boží muka
 Věžka
 kostel sv. Vavřince
 Dolanský Mlýn
 vysílač Krašov
 kostel sv. Jiří
 Chlum u Plzně
 kostel sv. Blažeje
 dvůr Hubenov
Základní informace místa
ID místa: 132
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.8.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama