Původně barokní zámek ze 17. stol., přestavěn v letech 1855–1858 do novogotické podoby. R. 1964 zámek vyhořel.
Hlavní obrázek místa
Východní a jižní křídlo z nádvoří
© Ivan Grisa, 08/2008
Zámek Nečtiny se nalézá v obci Nečtiny. Na kopci nad ním se nachází zříceniny hradu Preitenštejna. V současné době patří zámek pod Západočeskou univerzitu v Plzni. Volně přístupný je pouze zámecký park. Zámek má dnes pozoruhodnou novogotickou podobu, kterou získal v letech 1855 - 1856.
21.5. 2003
turistické

Přístupnost

Zámek je přístupny pouze zvenčí. Projít se dá od Preitenstejnu po hrázi rybníka kolem zbytků mlýna, či normálně klasicky hlavním vstupem.

Jan Pospisil , 12.10. 2013

Další texty turistické
historie

V roce 1537 získal Nečtiny Kašpar Pluh, který však stál v čele odboje proti Ferdinandu I a po prohře musel uprchnout. Majetek mu byl zkonfiskován v roce 1547 a Nečtiny byly vypáleny. V roce 1549 nechal Ferdinand I. zapsat Nečtiny jako majetek Floriánu Gryspekovi z Gryspachu. V té době byl pod hradem vystavěn jednoduchý renesanční zámeček a založen rybník. V místě vznikla osada Nové Městečko. V polovině 17. stol. se panství ujal Adam Václav Kokořovec z Kokořova a k zámku přistavěl jednokřídlou barokní budovu. Od roku 1839 je majitelem Nečtin rod Mensdorfů – Pouilly v jehož majetku Nečtiny zůstali až do roku 1945. V letech 1855 až 1858 byl zámek přestavěn, do novogotického slohu. Dominantu zámku tvoří hranolová věž. Stavba je zdobena trojúhelníkovými štíty s cimbuřím. Součástí je dodnes rozsáhlý anglický park s rybníkem. Po roce 1945 zde sídlilo zemědělského odborného učiliště a historický objekt byl…  číst dále

L.P., 17.2. 2004

Další texty historie
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Preitenstein
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 Březín
 Radějov
 kostel sv. Ondřeje
 Malšín
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Vlkošov
 vysílač Krašov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Brdo
 Vyšohrad
 Prohořský hrádek
 Podmokly
 Vrtba
 Dolní Bělá
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Vavřince
 Štědrá
 bývalá rychta
 Štědrá
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kříže
 boží muka
 socha Panny Marie
 Kotaneč
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Brložec
 kostel sv. Jakuba
 Falštejn
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Nekmíř
 Rabštejn nad Střelou
 Krukanice
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Loreta
 Všeruby
 Vladař
 silniční most
 Nevděk
 kostel sv. Mikuláše
 Ondřejov
 Černá Hať
 dvůr Kalec
 kaple sv. Kříže
 Líšťany
 synagoga
 fara
 kaple Panny Marie
 zaniklá obec Mlyňany
 kašna
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 kaple sv. Šebestiána
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 Frumštejn
 Jablonná
 Bezemín
 Bezdružice
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 Hradištský vrch
 Daňkov
 Sviňomazský hrádek
 Gutštejn
 Nový Dvůr
 Dolní Polžice
 Trpísty
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaolinový důl
 kaple sv. Kříže
 Toužim
 Dědek a Bába
 kostel sv. Víta
 Cebiv
 Očín
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Tel: 607963742;601375401;377634853
http://www.skm.zcu.cz/rekreace-nectiny.html
koudelad@skm.zcu.cz;hmenclov@skm.zcu.cz
Základní informace místa
ID místa: 1526
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama