Nouze

U Proškové, die Nusamühle, Hausplatz
Vrch nedaleko mlýna jižně od Stebna v sobě skrýval ojedinělý nález etruské bronzové mísy zvané teglia a dalších předmětů. Byl objeven za pomoci detektoru kovů v únoru 2015 a je jediným mimo území Itálie. Pochází z období 400 až 200 let před narozením Krista.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 11/2017
V únoru 2015 nalezl Matěj Rampas na bezejmenném vrchu nad pravým břehem Podviničného potoka, jižně od Stebna, soubor předmětů uložených zde ve středním úseku doby laténské. Tedy v období 350 až 150 let před Kristem, kdy probíhal čilý obchod se státy italského poloostrova a směřovaly sem také vojenské výpravy Keltů. Bójové, kmen žijící na našem území, se vojensky angažoval v severovýchodní Itálii. Roku 393 zničil Melpum (Milán) a zúčastnili se i tažení k Římu. Spolu s ostatními kmeny, vedenými slavným vůdcem Brennem, obléhal etruské město Clusia, jehož bojovníky porazil v bitvě kolem roku 391 před Kristem. Bronzová mísa, zvaná archeology teglia, ležela v hloubce 30 centimetrů pod terénem v úhlu asi 30° a s uchem směřujícím k jihu. Součástí depotu bylo také devět kroužků, z nichž tři byly navlečeny na náramek. Dále byl nalezen nákrčník a zbytky bronzových slitků. Soubor doplňovaly úlomky keramiky a železné předměty. Následně byl ve dnech 24. 3. až 4. 4. téhož roku proveden ověřovací průzkum D. Bursákem a J. Kyselou i za pomoci detektoru kovů. Další předměty však nebyly nalezeny. Mísa, teglia, je nejvýznamnější částí nálezu, protože dosud nebyla nalezena mimo území Itálie, ovšem jiné etruské bronzové nádoby z pozdní doby halštadtské a doby laténské jsou na našem území vcelku běžné. Má ploché dno s vykrojeným okrajem a jedno ucho. To bylo odlito v jednom kuse a s nádobou je spojuje poutko, zvané ataše. Ataši zdobí lidská tvář s vyceněnými zuby, plochým nosem, vyplazeným jazykem a vlasy vlajícími dozadu. Jedná se o obraz bohyně Gorgony, v etruském umění běžný námět, tzv. gorgoneia. Gorgony byly v antické mytologii tři dcery Forkýna a Kétiny. Jmenovaly se Sthenó, Euryalé a Medúsa. Měly být krásné, ale ješitné a proto je bohové proměnili v příšery. Ostatní nálezy jsou místního původu. Laboratorní zkoušky materiálu…  číst dále
Prudký Martin podle Archeologických rozhledů 1/2017 - Kysela, Bursák, Šálková, Houfková, Slovník antické kultury, Keltové českých zemí v evropském kontextu - J. Bouzek, Keltové - S. Zimmer, 25.11. 2017
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Stebno

Místa v okolí

 bývalý kříž
 Mlýnský vrch
 Baba
 bývalý lom
 smírčí kříž
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 Petrohrad
 Malměřice
 kostel sv. Anny
 Petrohrad
 Viklan
 křížový kámen
 Kapucín
 kaple
 boží muka
 smírčí kříže
 celní kolo
 Tlestky
 Šprymberk
 Bílenec
 zatopený lom
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Vidhostice
 kaple sv. Marka
 Tobiášův vrch
 Plaveč
 Podbořánky
 kaple
 Otěvěky
 Schanigerův kříž
 Schillerova rozhledna
 kostel sv. Václava
 Žihle
 kostel sv. Vavřince
 Svatý Hubert
 morový sloup
 socha sv. Floriána
 Vochlice
 Oráčov
 lovecký pomník
 Lom Soseň
 Nový Dvůr
 Hluboký
 Hasen-Marterl
 Mlýnce
 Zelený Důl
 kostel sv. Blažeje
 Smrk
 Trpasličí díra
 smírčí kříž
 boží muka
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Martina
 Jablonná
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Podštěly
 kaple sv. Václava
 Hůrky
 kostel sv. Václava
 silniční most
 synagoga
 Vrbice
 Loreta
 Žižkovo bojiště
 Libkovice
 dvůr Kalec
 Rabštejn nad Střelou
 Sychrov
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 kašna
 židovský hřbitov
 Francouzský kříž
 Kostrčany
 synagoga
 zámecký pivovar
 synagoga
 Chyše
 Černá Hať
 dvůr Hubenov
 Kotaneč
 Pšovlky
 Strachovice
 Václavy
 Chyše
 Lina
 Hlubany
 židovský hřbitov
 Buškovice
 mariánský sloup
 Hoppova kaple
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Kamenný Chlum
 Valeč
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Nepomyšl
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 pivovar
 Kolešovice
 kaple sv. Václava
 Křečov
 Vladař
 Šebíkov
 židovský hřbitov
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Vavřince
 Brdo
 Dub
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Budiš
 Želeč
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 13719
Typ místa: příroda
Podkategorie: vrch
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.12.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama