Na hřbitově na žlutickém předměstí Hladov stával údajně nejstarší žlutický kostel, doložen je ale až koncem 16. století. V roce 1874 vyhořel a roku 1882 ho nahradil pseudorománský hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice, postavený Adolfem Kiesswetterem. Po r. 1945 kostel chátral a r. 1969 byl zbořen.
Hlavní obrázek místa
místo kde býval hřbitov s kostelem Nejsvětější Trojice
© Milan Caha 08/2019
Žlutice jsou město bohaté na památky a další turisticky přitažlivá místa. První písemná zmínka o nich je z roku 1140. Od 13. století patřily pánům z Rýzmburka, největšího rozkvětu dosáhly za vlastnictví husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Město lze snadno navštívit hromadnou dopravou (je zde i železniční stanice), autem se do města lze dostat ze severu ze silnice na Karlovy Vary nebo z jihu ze severního Plzeňska. Městem prochází několik značených turistických tras, cyklotras a je tu i několik naučných stezek. Na náměstí je místní muzeum a informační centrum.
6.3. 2020
historie

Na hřbitově na Hladově, předměstí středověkých Žlutic, stával údajně nejstarší kostel ve Žluticích. Býval prý dřevěný a zničen byl roku 1422 při požáru města za husitských válek. Kostel s hřbitovem je zde s určitostí doložen koncem 16. století, kdy byl hřbitov využíván k pohřbívání obětí morové epidemie. Roku 1590 byl hřbitov rozšířen a ohrazen. Roku 1614 byl kostel renovován a znovu vysvěcen. Roku 1874 kostel po zásahu bleskem vyhořel. Obnoven byl roku 1882 v pseudorománském slohu. Roku 1902 k němu byla přistavěna 24 m vysoká věž. Po odsunu německých obyvatel po roce 1945 přestal být hřbitov s kostelem udržován, hřbitov byl zrušen a roku 1969 byl zbořen kostel. Vnitřní vybavení bylo přemístěno do farního kostela sv. Petra a Pavla ve městě. V místě hřbitova a kostela stojí budovy archivu (dnes již taky zrušeného) a školy.

Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 10.3. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Žlutice

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 fara
 Žlutice – MPZ
 synagoga
 kašna
 Žlutice
 radnice
 Panský dům
 Nevděk
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Mikuláše
 Kunzova muka
 Bílá boží muka
 socha Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Kříže
 kaple
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Vladař
 kaple Panny Marie
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Štědrá
 Blažkův mlýn
 Štědrá
 kaple
 Chyše
 Ratibořský mlýn
 socha Ecce Homo
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 fara
 Verušičky
 kaple sv. Anny
 synagoga
 zámecký pivovar
 Chyše
 Týniště
 kašna
 městské opevnění
 Údrč
 Údrč
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Leonarda
 Brložec
 Luka
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Prohořský hrádek
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Podštěly
 kaple sv. Anny
 bývalá rychta
 Vlkošov
 Jablonná
 Libkovice
 Kostrčany
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kostel sv. Václava
 Loreta
 socha sv. Barbory
 bývalá fara
 radnice
 silniční most
 Rabštejn nad Střelou
 Hartenštejn
 Bochov
 neogotická studna
 kašna
 Hoppova kaple
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Ondřeje
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 Brdo
 Valeč
 mariánský sloup
 vysílač Krašov
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Nečtinský Špičák
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Kotaneč
 kostel sv. Vavřince
 Nečtiny – MPZ
 Nový Dvůr
 panský dům
 kaple sv. Floriána
 mariánský sloup
 radnice
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 Bražec
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Vochlice
 Lina
 Mlýnce
 Preitenstein
 Nečtiny
 dvůr Kalec
 kostel sv. Blažeje
 Dědek a Bába
 Budiš
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 Březín
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Kapucín
 Stružná
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 Radějov
 Křečov
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Vyšohrad
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 kostel sv. Jakuba
 Andělská Hora
Základní informace místa
ID místa: 14712
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama