Hradiště na úzkém ostrohu nad řekou Střelou bylo osídleno již v pravěku, což dokazují zlomky keramiky z mladší době kamenné, chamské kultury a z pozdní doby halštatské. Dodnes jsou na kopci patrné zbytky valů a výhledy na řeku.
Hlavní obrázek místa
Střela.
© Prudký Martin, 12/2017
Archeologická lokalita je přístupná od železniční zastávky Horní Hradiště, a to od chat, kde je lávka pro pěší. Od vsi vede polní nezpevněná cesta, obtížně sjízdná v zimě nebo po dešti. Na hradiště vede od severovýchodu cesta od řeky kolem chat. Další přístupová cesta vede z Plas po zelené značce.
Prudký Martin, 31.12. 2017
historie

Hradiště na úzkém ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Střelou, bylo osídleno již v pravěku. Dokazují to nálezy ze sond položených manžely Baštovými v roce 1980, v nichž objevili zlomky eneolitické keramiky, mazanici a kamennou sekerku. J. Maličký lokalizoval na nejužším místě ostrožny krátký, patnáctimetrový spečený val a za ním nalezl také pazourkovou šipku a keramiku patřící také do eneolitu a do období mezi pozdním halštatem a dobou laténskou. V letech 1939-40 nalezl nehluboko pod povrchem V. Čtrnáct zlomky pozdně halštatských a raně laténských střepů. Při povrchovém sběru v roce 1999 se podařilo nalézt střepy z chamské kultury (3200 až 2800 před Kristem), jejíž nositelé osídlili i nedaleký ostroh u Ondřejova. Lidé této kultury obývali území dnešního Bavorska a západních Čech v období středního eneolitu, neklidné doby, kdy rostla potřeba zřizování opevněných osad, rozšiřovala se sociální nerovnost…  číst dále

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Pravěk českých zemí - J. Bouzek, Pravěké dějiny Čech - kolektiv, Hradiště Podštěly (bakalářská práce) - A. Augustinová, 31.12. 2017

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 Ondřejov
 železná huť
 Šebíkov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 dvůr Kalec
 hradiště Koryta
 boží muka
 Babina
 Dolní Bělá
 Radějov
 Kotaneč
 kostel sv. Blažeje
 Radost
 Brdo
 dvůr Hubenov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 dvůr Lednice
 dvůr Býkov
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Vrtba
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 Nový Dvůr
 Loreta
 Sychrov
 Schanigerův kříž
 Hromnické jezírko
 silniční most
 Podbořánky
 Nekmíř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Kaceřov
 Zelený Důl
 Hluboký
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Libštejn
 kostel sv. Jiljí
 dvůr Rohy
 Strachovice
 křížový kámen
 Otěvěky
 Nečtinský Špičák
 Jablonná
 kaolinový důl
 Angerbach u Kožlan
 Žižkovo bojiště
 Nečtiny – MPZ
 synagoga
 Tlestky
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 lovecký pomník
 Viklan
 Podmokly
 Smrk
 Svatý Hubert
 Plaveč
 Frumštejn
 Vladař
 Spálený mlýn
 Na Vrchách
 Boží kámen u Sosně
 Líšťany
 Lom Soseň
 kostel sv. Kříže
 Hůrky
 Nevděk
Základní informace místa
ID místa: 13739
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama