Hradiště na úzkém ostrohu nad řekou Střelou bylo osídleno již v pravěku, což dokazují zlomky keramiky z mladší době kamenné, chamské kultury a z pozdní doby halštatské. Dodnes jsou na kopci patrné zbytky valů a výhledy na řeku.
Hlavní obrázek místa
Střela.
© Prudký Martin, 12/2017
Archeologická lokalita je přístupná od železniční zastávky Horní Hradiště, a to od chat, kde je lávka pro pěší. Od vsi vede polní nezpevněná cesta, obtížně sjízdná v zimě nebo po dešti. Na hradiště vede od severovýchodu cesta od řeky kolem chat. Další přístupová cesta vede z Plas po zelené značce.
Prudký Martin, 31.12. 2017
historie

Hradiště na úzkém ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Střelou, bylo osídleno již v pravěku. Dokazují to nálezy ze sond položených manžely Baštovými v roce 1980, v nichž objevili zlomky eneolitické keramiky, mazanici a kamennou sekerku. J. Maličký lokalizoval na nejužším místě ostrožny krátký, patnáctimetrový spečený val a za ním nalezl také pazourkovou šipku a keramiku patřící také do eneolitu a do období mezi pozdním halštatem a dobou laténskou. V letech 1939-40 nalezl nehluboko pod povrchem V. Čtrnáct zlomky pozdně halštatských a raně laténských střepů. Při povrchovém sběru v roce 1999 se podařilo nalézt střepy z chamské kultury (3200 až 2800 před Kristem), jejíž nositelé osídlili i nedaleký ostroh u Ondřejova. Lidé této kultury obývali území dnešního Bavorska a západních Čech v období středního eneolitu, neklidné doby, kdy rostla potřeba zřizování opevněných osad, rozšiřovala se sociální nerovnost…  číst dále

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Pravěk českých zemí - J. Bouzek, Pravěké dějiny Čech - kolektiv, Hradiště Podštěly (bakalářská práce) - A. Augustinová, 31.12. 2017

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 Ondřejov
 železná huť
 Šebíkov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 dvůr Kalec
 hradiště Koryta
 boží muka
 Babina
 Dolní Bělá
 Radějov
 Kotaneč
 kostel sv. Blažeje
 Radost
 Brdo
 dvůr Hubenov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 dvůr Lednice
 dvůr Býkov
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Vrtba
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 Nový Dvůr
 Loreta
 Sychrov
 Schanigerův kříž
 Hromnické jezírko
 silniční most
 Podbořánky
 Nekmíř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Kaceřov
 Zelený Důl
 Hluboký
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Libštejn
 kostel sv. Jiljí
 dvůr Rohy
 Strachovice
 křížový kámen
 Otěvěky
 Nečtinský Špičák
 Jablonná
 kaolinový důl
 Angerbach u Kožlan
 Žižkovo bojiště
 Nečtiny – MPZ
 synagoga
 Tlestky
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 lovecký pomník
 Viklan
 Podmokly
 Smrk
 Svatý Hubert
 Plaveč
 Frumštejn
 Vladař
 Spálený mlýn
 Na Vrchách
 Boží kámen u Sosně
 Líšťany
 Lom Soseň
 kostel sv. Kříže
 Hůrky
 Nevděk
Základní informace místa
ID místa: 13739
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama