Hradiště na úzkém ostrohu nad řekou Střelou bylo osídleno již v pravěku, což dokazují zlomky keramiky z mladší době kamenné, chamské kultury a z pozdní doby halštatské. Dodnes jsou na kopci patrné zbytky valů a výhledy na řeku.
Hlavní obrázek místa
Střela.
© Prudký Martin, 12/2017
Archeologická lokalita je přístupná od železniční zastávky Horní Hradiště, a to od chat, kde je lávka pro pěší. Od vsi vede polní nezpevněná cesta, obtížně sjízdná v zimě nebo po dešti. Na hradiště vede od severovýchodu cesta od řeky kolem chat. Další přístupová cesta vede z Plas po zelené značce.
Prudký Martin, 31.12. 2017
historie

Hradiště na úzkém ostrohu, obtékaném ze tří stran řekou Střelou, bylo osídleno již v pravěku. Dokazují to nálezy ze sond položených manžely Baštovými v roce 1980, v nichž objevili zlomky eneolitické keramiky, mazanici a kamennou sekerku. J. Maličký lokalizoval na nejužším místě ostrožny krátký, patnáctimetrový spečený val a za ním nalezl také pazourkovou šipku a keramiku patřící také do eneolitu a do období mezi pozdním halštatem a dobou laténskou. V letech 1939-40 nalezl nehluboko pod povrchem V. Čtrnáct zlomky pozdně halštatských a raně laténských střepů. Při povrchovém sběru v roce 1999 se podařilo nalézt střepy z chamské kultury (3200 až 2800 před Kristem), jejíž nositelé osídlili i nedaleký ostroh u Ondřejova. Lidé této kultury obývali území dnešního Bavorska a západních Čech v období středního eneolitu, neklidné doby, kdy rostla potřeba zřizování opevněných osad, rozšiřovala se sociální nerovnost…  číst dále

Prudký Martin podle Encyklopedie hradišť v Čechách - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, Pravěk českých zemí - J. Bouzek, Pravěké dějiny Čech - kolektiv, Hradiště Podštěly (bakalářská práce) - A. Augustinová, 31.12. 2017

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 Ondřejov
 železná huť
 Šebíkov
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 dvůr Kalec
 hradiště Koryta
 boží muka
 Babina
 Dolní Bělá
 Radějov
 Kotaneč
 kostel sv. Blažeje
 Radost
 Brdo
 dvůr Hubenov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 dvůr Lednice
 dvůr Býkov
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Vrtba
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 Nový Dvůr
 Loreta
 Sychrov
 Schanigerův kříž
 Hromnické jezírko
 silniční most
 Podbořánky
 Nekmíř
 židovský hřbitov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Kaceřov
 Zelený Důl
 Hluboký
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Vavřince
 Libštejn
 kostel sv. Jiljí
 dvůr Rohy
 Strachovice
 křížový kámen
 Otěvěky
 Nečtinský Špičák
 Jablonná
 kaolinový důl
 Angerbach u Kožlan
 Žižkovo bojiště
 Nečtiny – MPZ
 synagoga
 Tlestky
 kostel sv. Martina
 Všeruby
 lovecký pomník
 Viklan
 Podmokly
 Smrk
 Svatý Hubert
 Plaveč
 Frumštejn
 Vladař
 Spálený mlýn
 Na Vrchách
 Boží kámen u Sosně
 Líšťany
 Lom Soseň
 kostel sv. Kříže
 Hůrky
 Nevděk
Základní informace místa
ID místa: 13739
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 6.1.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama