Židé v městečku Luka žili od 16. století, židovský hřbitov byl založen nejpozději v 17. století. Pohřbívání zesnulých trvalo do záboru Sudet r. 1938. Za války jej zničili nacisté, devastace pokračovala i v období kolektivizace. Dnes ze hřbitova zbyla ohradní zeď, torzo vstupní brány a ruina márnice
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 02/2013
Bývalé městečko Luka stojí na okraji vojenského výcvikové prostoru Hradiště, známého také pod jménem Doupov. Přístupné je ze silnice z Prahy do Karlových Varů, odbočka je mezi Lubencem a Bochovem na Věrušičky, přičemž hřbitov je vpravo u silnice z Luk na Záhoří. Nelze jej přehlédnout.
Prudký Martin, 3.2. 2013
historie

Židé v bývalém městečku Luka (německy Luck) žili nejméně od 16. století a pohřbívalo se zde od následujícího století až do roku 1938. V 18. a 19. zde dokonce fungovala vyšší škola pro studium talmudu – ješiva, kde se nadaní židovští mladíci připravovali na povolání rabína a ve zdejším zámečku býval mezi lety 1905 až 1919 sirotčinec pro pražské židovské děti. Místní ghetto stávalo ve východní části městečka, přičemž většina staveb paradoxně přežila německou okupaci, ale podlehla socialistické kolektivizaci české vesnice v padesátých až osmdesátých letech uplynulého století. Nezachovala se ani synagoga, postavená roku 1842, vypálená nacisty po záboru Sudet, zbořena byla také v poválečném období. Dnes ze hřbitova zbyla pouze ohradní zeď, torzo vstupní brány a ruina márnice v severovýchodním rohu. Místo je nově zbaveno náletových dřevin, ale povalují se na něm místy lidské kosti.

Prudký Martin podle zidovskéhrbitovy.wz.cz, Židovské památka v Čechách a na Moravě - Jiří Fiedler, 3.2. 2013

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Luka

Místa v okolí

 Luka
 kostel sv. Vavřince
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Verušičky
 Týniště
 Čichalovský mlýn
 kaple Panny Marie
 kaple
 kostel sv. Leonarda
 Údrč
 Údrč
 kaple
 Blažkův mlýn
 kaple Kaina a Ábela
 Ratibořský mlýn
 návesní kaple
 kaple sv. Anny
 Bílá boží muka
 Kunzova muka
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Mikuláše
 neogotická studna
 kašna
 bývalá fara
 kaple sv. Anny
 radnice
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 Hungerberg
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 kaple Panny Marie
 kašna
 Bražec
 synagoga
 fara
 kaple sv. Kříže
 Hartenštejn
 kostel sv. Jakuba
 Hoppova kaple
 Bochov
 kaple Panny Marie
 Nevděk
 Valeč
 mariánský sloup
 Jírov
 Kostrčany
 smírčí kříž
 socha Panny Marie
 Chyše
 Libkovice
 zámecký pivovar
 Chyše
 kaple Panny Marie
 kašna
 městské opevnění
 Budiš
 synagoga
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 kostel sv. Václava
 Vladař
 kostel sv. Kříže
 Stružná
 Lina
 Štědrá
 Štědrá
 židovský hřbitov
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Křečov
 Brložec
 Kamenný Chlum
 socha Ecce Homo
 fara
 Mlýnce
 Vochlice
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Floriána
 kostel sv. Martina
 Skalky skřítků
 bývalá rychta
 kostel sv. Vavřince
 Prohořský hrádek
 Andělská Hora
 Javorná
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Jablonná
 Šemnická skála
 Bučina
 Lázně Kyselka
 panský dům
 mariánský sloup
 kaple sv. Kříže
 radnice
 maloměstské domy
 Toužim
 kostel sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Mašťov
 boží muka
 kostel sv. Víta
 Loreta
 silniční most
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 Radošov
 Velichov
 Brody
 Nový Dvůr
 kostel sv. Štěpána
 Kotaneč
 kostel sv. Vavřince
 Mořičov
 dvůr Kalec
Základní informace místa
ID místa: 11080
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.2.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama