Kostel sv. Vojtěcha na severním okraji obdélné návsi v Krtech, vsi poprvé připomínané roku 1227, je původně raně barokní, postavený roku 1682. Roku 1737 byl přestavován a roku 1931 opravován.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 08/2009
Krty jsou dobře přístupné po silnici z Jesenice do Blatna a po lokální železnici z Rakovníka do Bečova nad Teplou. V okolních lesích jsou dobře značené turistické a cyklistické trasy.
Prudký Martin , 4.8. 2010
popis

Kostel má jednolodní dispozici s půlkruhovým presbytářem. Loď je zaklenuta valenou klenbou a sakristie je plochostropá. Hlavní oltář pochází z 18. století a je vyzdoben obrazem sv. Vojtěcha, snad od J. Kramolína. Jeden boční oltář je zasvědcen sv. Janu Nepomuckému a byl zhotoven roku 1751. Druhý, sv. Apolonie, pochází z druhé poloviny 18. století. Klasicistní kazatelna je z konce 18. století. Původně byl obklopen hřitovem a vstup do areálu na západní straně střeží dvě sochy, sv. Vojtěcha a sv. Prokopa z 18. století.

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech, 4.8. 2010

historie

Krty stojí na staré karlovarské silnici a vznikly při slovanském dosidlování zdejšího kraje stejně jako Jesenice. Napovídá tomu zástavba podél okrouhlé návsi, tzv. slovanská okrouhlice. Pojmenování Krty snad pochází z mužského jména Krt, jehož lidé byli nazýváni Krti a ves Krty. První písemná zmínka pochází z roku 1227, kdy velmož Kojata daroval vesnici pražskému kostelu. Ve 14. a 15. století byly Krty součástí petrohradského panství. Po třicetileté válce byla ves postupně poněmčena a roku 1930 zde bylo ze 376 obyvatel 353 Němců, německy se jmenovala Gärten. Dnes v této typicky chalupářské obci žije okolo stovky obyvatel. Kostel sv. Vojtěcha v Krtech je původně raně barokní, postavený roku 1682. Roku 1737 byl přestavován a roku 1931 opravován.

Prudký Martin - Umělecké památky Čech, 8.10. 2009

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Krty

Místa v okolí

 Viklan
 Nouze
 Mlýnský vrch
 křížový kámen
 bývalý kříž
 smírčí kříž
 celní kolo
 Baba
 boží muka
 smírčí kříže
 Tlestky
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Selský dub
 bývalý lom
 Petrohrad
 kaple sv. Marka
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 Podbořánky
 Otěvěky
 Plaveč
 Schanigerův kříž
 kaple
 zatopený lom
 Šprymberk
 Bílenec
 Kapucín
 Tobiášův vrch
 Svatý Hubert
 kaple
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Dědek a Bába
 lovecký pomník
 Hluboký
 socha sv. Floriána
 Lom Soseň
 Zelený Důl
 Oráčov
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Blažeje
 Smrk
 Vidhostice
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 boží muka
 smírčí kříž
 Trpasličí díra
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Schillerova rozhledna
 Nový Dvůr
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Odlezelské jezero
 Hůrky
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 dvůr Hubenov
 morový sloup
 Vochlice
 dvůr Kalec
 Strachovice
 Jablonná
 Mlýnce
 silniční most
 Loreta
 kostel sv. Vojtěcha
 Francouzský kříž
 Rabštejn nad Střelou
 Černá Hať
 socha sv. Barbory
 Vrbice
 Václavy
 synagoga
 Pšovlky
 Sychrov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Podštěly
 kaple sv. Václava
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Libkovice
 kaple sv. Anny
 městské opevnění
 synagoga
 Šebíkov
 kašna
 kostel sv. Martina
 zámecký pivovar
 Chyše
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Angerbach
 pivovar
 Kolešovice
 Kostrčany
 Chyše
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Hlubany
 Lina
 Buškovice
 Brdo
 fara
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 Hoppova kaple
 Valeč
 kostel sv. Jakuba
 Kamenný Chlum
 Dub
 kostel sv. Mikuláše
 kostel Všech svatých
 Nepomyšl
 kostel sv. Václava
 Křečov
 Krakovec
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Prokopa
 Vyšohrad
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Budiš
 Radějov
Základní informace místa
ID místa: 8392
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 23.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama