Na místě gotického hradu postavil Mikuláš z Lobkovic renesanční zámek. R. 1708 byl barokně přestavěn. 1856-8 za Lažaňských z Bukové prošel barokní přestavbou. Zámek je dvou i jednopatrová budova, východní křídlo má arkády s křížovou klenbou.
Hlavní obrázek místa
Hlavní průčelí
© Ivan Grisa 08/2009
Původně renesanční zámek Mikuláše z Lobkovic, vystavěný na místě gotického hradu, přestavěný barokně r. 1708 zřejmě F.M. Kaňkou. Výrazně přestavěn novogoticky (s italskými vlivy) I. Ullmannem za Prokopa III. Lažanského. V současnosti postupně rekonstruován.
Simona, 30.5. 2003
historie

Stručné shrnutí

Původně hrad založil ve 13. století Odolen, předek pánů Pětipeských z Chyš, kteří jej pak drželi až do poloviny 14. století. Za husitských válek zbořen, obnoven až za Buriana z Gutštejna někdy po roce 1473. Anežka z Gutštejna se roku 1566 provdala za Mikuláše z Lobkovic; za něho hrad renesančně přestavěn. Krakovští z Kolovrat zámek upravovali barokně v 18. století, od roku 1766 jej vlastnili Lažanští z Bukové, za nichž byla v letech 1856 - 1858 provedena pseudogotická přestavba celého zámku pod vedením V. I. Ullmanna. Mohutná budova se čtyřmi jedno- a dvoupatrovými budovami okolo nádvoří, v průčelí dvě velké věže. Ve východním křídle do nádvoří arkády. V přízemí zachována místnost s valenou klenbou a výsečemi, se štukovou výzdobou a nástropním obrazem od P. Brandla z roku 1708. Na stropě vedlejšího sálu bohatá štuková výzdoba. Ostatní místnosti novodobě upraveny.

Informační tabule, 8.7. 2003

Další texty historie
otvíračka

Novogotický zámek Původně hrad založil ve 13. století Odolen, předek pánů Pětipeských z Chyš, kteří jej pak drželi až do poloviny 14. století. Za husitských válek zbořen, obnoven až za Buriana z Gutštejna někdy po roce 1473. Anežka z Gutštejna se roku 1566 provdala za Mikuláše z Lobkovic; za něho hrad renesančně přestavěn. Krakovští z Kolovrat zámek upravovali barokně v 18. století, od roku 1766 jej vlastnili Lažanští z Bukové, za nichž byla v letech 1856 - 1858 provedena pseudogotická přestavba celého zámku pod vedením V. I. Ullmanna. Mohutná budova se čtyřmi jedno- a dvoupatrovými budovami okolo nádvoří, v průčelí dvě velké věže. Ve východním křídle do nádvoří arkády. V přízemí zachována místnost s valenou klenbou a výsečemi, se štukovou výzdobou a nástropním obrazem od P. Brandla z roku 1708. Na stropě vedlejšího sálu bohatá štuková výzdoba. Ostatní místnosti novodobě upraveny.

Simona, 30.5. 2003

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Chyše

Místa v okolí

 zámecký pivovar
 synagoga
 kašna
 městské opevnění
 kaple sv. Anny
 Chyše
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 smírčí kříž
 Libkovice
 Vladař
 Blažkův mlýn
 návesní kaple
 kaple Kaina a Ábela
 kaple sv. Anny
 Jablonná
 Kostrčany
 kostel sv. Václava
 kaple
 kaple
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 kašna
 Žlutice – MPZ
 radnice
 fara
 Nevděk
 Žlutice
 Kokořovský dvůr
 Panský dům
 kaple sv. Kříže
 Týniště
 kostel sv. Kříže
 Verušičky
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Kunzova muka
 Hoppova kaple
 Vochlice
 Bílá boží muka
 silniční most
 kostel sv. Mikuláše
 Loreta
 mariánský sloup
 kaple Panny Marie
 Sychrov
 Valeč
 socha sv. Barbory
 židovský hřbitov
 Skytaly
 Mlýnce
 kostel sv. Markéty
 Budov
 socha Panny Marie
 Budov
 kaple Panny Marie
 Tuchtova kaple
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Luka
 Kapucín
 Lina
 Dědek a Bába
 židovský hřbitov
 Kotaneč
 Malměřice
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 Vidhostice
 kaple Panny Marie
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 Ratibořský mlýn
 Vidhostice
 Štědrá
 Brdo
 dvůr Kalec
 Štědrá
 zaniklá obec Mlyňany
 Mlýnský vrch
 židovský hřbitov
 bývalý lom
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Anny
 Žihle
 Křečov
 Budiš
 bývalý kříž
 Údrč
 Údrč
 křížový kámen
 kostel sv. Leonarda
 Nouze
 Černá Hať
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín
 Manětín – MPZ
 morový sloup
 Baba
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 smírčí kříž
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Vojtěcha
 Brložec
 Selský dub
 kostel sv. Martina
 Prohořský hrádek
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Vlkošov
 kaple
 Petrohrad
 smírčí kříž
 Nečtinský Špičák
 Viklan
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 bývalá rychta
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 povodňový památník
 bývalá fara
 radnice
 neogotická studna
 kašna
 Nečtiny – MPZ
 Hungerberg
 kaple Panny Marie z Re
 Schanigerův kříž
 Podbořánky
 smírčí kříž
 kostel sv. Ondřeje
 Buškovice
 boží muka
 Bražec
 Hlubany
 vysílač Krašov
 kostel sv. Blažeje
 Jírov
 židovský hřbitov
 Šebíkov
 židovský hřbitov
Kontaktní informace
Zámek Chyše
Ing. Marcela a Ing. Vladimír Lažanští, majitelé
Chyše čp. 30
364 53 Chyše
Tel: (+420) 353 396 336, 602 472 051
http://www.chyse.com
zamek@chyse.com
Základní informace místa
ID místa: 1531
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama