Měatský špitál s kaplí byl založen patrně již na konci 14. století Alžbětou z Landštejna, manželkou vlastníka panství Boreše VI. z Rýzmburka. Roku 1830 zničil starou budovu požár, obnovena byla roku 1832 v klasicistní podobě. V polovině 60. let 20. století byla budova přestavěna a přišla o věžičku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
Žlutice jsou město bohaté na památky a další turisticky přitažlivá místa. První písemná zmínka o nich je z roku 1140. Od 13. století patřily pánům z Rýzmburka, největšího rozkvětu dosáhly za vlastnictví husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Město lze snadno navštívit hromadnou dopravou (je zde i železniční stanice), autem se do města lze dostat od severu ze silnice na Karlovy Vary nebo z jihu ze severního Plzeňska. Městem prochází několik značených turistických tras, cyklotras a je tu i několik naučných stezek. Na náměstí je místní muzeum a informační centrum.
6.3. 2020
historie

Nenápadná budova byla založena patrně už na konci 14. století díky Alžbětě z Landštejna, manželce vlastníka žlutického panství Boreše VI. z Rýzmburka. Budova, která byla postavena před městskými hradbami nedaleko Vodní brány, byla určena nemocným a chudým obyvatelům města. Součástí špitálu byla i kaple zasvěcená svaté Alžbětě, na její fungování byla určena nadace, kterou roku 1400 Alžběta z Landštejna zřídila. Špitál v roce 1441 získal od Anny Vavrušové Kovářové svobodný statek Semtěš s osmi selskými dvory. Nová kaple stejného zasvěcení byla při špitálu postavena roku 1448. Provoz špitálu byl financován díky četným darům. Roku 1461 získal špitál dvůr v Hlavákově, roku 1467 ves Mlyňany, později např. získal výnosy z vesnice Dobřenec, Blažkův mlýn u Štoutova a další. Centrem správy majetků městského špitálu byl statek v Semtěši, který byl spolu s tamní tvrzí v roce 1474 zapsán špitálníky do zemských desek. Na konci…  číst dále

Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 7.3. 2020

Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Žlutice

Místa v okolí

 kaple sv. Kříže
 synagoga
 fara
 kašna
 radnice
 Panský dům
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Nevděk
 Kokořovský dvůr
 Mazanec
 kaple Panny Marie
 Kunzova muka
 kostel sv. Mikuláše
 Bílá boží muka
 socha Panny Marie
 Tuchtova kaple
 kostel sv. Kříže
 kaple
 návesní kaple
 kaple Panny Marie
 Čichalovský mlýn
 Vladař
 kaple Kaina a Ábela
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Blažkův mlýn
 kaple Panny Marie
 kaple
 Štědrá
 Chyše
 Štědrá
 socha Ecce Homo
 fara
 Ratibořský mlýn
 kaple Panny Marie
 Budov
 Budov
 Verušičky
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Chyše
 kašna
 zámecký pivovar
 městské opevnění
 Týniště
 kaple sv. Anny
 Údrč
 Údrč
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Leonarda
 Luka
 židovský hřbitov
 Brložec
 kaple sv. Václava
 Prohořský hrádek
 Podštěly
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Jablonná
 bývalá rychta
 Libkovice
 Vlkošov
 Kostrčany
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Sychrov
 socha sv. Barbory
 Loreta
 silniční most
 Rabštejn nad Střelou
 Hoppova kaple
 bývalá fara
 neogotická studna
 kašna
 Bochov
 radnice
 Hartenštejn
 kaple Panny Marie z Re
 kostel sv. Ondřeje
 Hungerberg
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Brdo
 Valeč
 Manětín – MPZ
 Manětín
 kostel sv. Vavřince
 Nečtinský Špičák
 Kotaneč
 vysílač Krašov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Nečtiny – MPZ
 Nový Dvůr
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 Vochlice
 panský dům
 kaple sv. Floriána
 Bražec
 mariánský sloup
 Lina
 kaple sv. Kříže
 radnice
 Mlýnce
 Toužim
 dvůr Kalec
 Preitenstein
 Nečtiny
 Dědek a Bába
 kostel sv. Blažeje
 Budiš
 židovský hřbitov
 Kapucín
 Černá Hať
 Březín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 Stružná
 Křečov
 kostel sv. Martina
 Radějov
 Kamenný Chlum
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Vyšohrad
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 kostel sv. Jakuba
 Andělská Hora
Základní informace místa
ID místa: 14711
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.3.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama