Původně gotický kostel ze 14. století, po požáru roku 1656 obnoven v barokním slohu. Jednolodní stavba s valenou klenbou a s hranolovou věží.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jana Křtitele ve Stebně
© Prudký Martin, 05/2009
Vesnice Stebno stojí v údolí pod silnicí spojující Prahu s Karlovými Vary. Je zde také zastávka na železniční trati Most - Plzeň, ovšem osobní vlak zde staví pouze jednou ráno.
Prudký Martin , 17.8. 2010
popis

Kostel je jednolodní stavba stavba s valenou klenbou a hranolovou věží. Unikátní je zachovalá renesanční kazatelna z roku 1593 s českými nápisy a erby tehdejšího majitele petrohradského panství Jaroslava Libštejnského z Kolovrat. Dokládají české osídlení v předbělohorské době. Jeden nápis je první verš z 58. kapitoly proroka Izaiáše ze Starého zákona. V novém kralickém překladu zní : "Křič z plna hrdla, ze všech sil, pozvedni hlas jako polnici. Ohlas mému lidu jeho provinění, domu Jákobovu jeho hřích." Druhý nápis pochází z desáté kapitoly Lukášova evangelia, 16. verš : "Kdo vám naslouchá, naslouchá mě. Kdo odmítá mě, odmítá Toho, který mě poslal." Interiér stebenského svatostánku je dnes neúplný, obraz hlavního oltáře, ze 17. století, je možná v petrohradském zámku nebo je zcela ztracen, podobně jako ostatní vybavení. V sedmdesátých letech minulého století byla komunistickým režimem necitlivě…  číst dále

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech - E. Poche a kolektiv, 4.5. 2017

historie

Kostel sv. Jana Křtitele byl původně gotický, o čemž vypovídají gotické opěráky a zdivo presbytáře. Je ale možné, že zde stál již před rokem 1100, neboť starému založení nasvědčuje dispozice vsi, která má dodnes úzké parcely se zemědělskými usedlostmi obklopujícími rozlehlou náves. Původ názvu Stebno pochází původně od podstatného jména jstba, z něhož byl odvozen název jstebna, jstebno-místo. Následovně j zaniklo a vzniklo tak současné jméno Stebno. Z roku 1239 pochází název de Zetheban, 1295 de Stebna. Stebno bylo založeno pravděpodobně ve 12. století a první písemná zmínka je z jichž zmíněného roku 1239 v souvislosti s drobným vladykou Vojslavem, později ves vlastnil jakýsi Beneda (1240) a roku 1295 Zvěst. První dva byli pravděpodobně bratry a třetí byl snad jejich potomkem. Kostel je poprvé zmíněn roku 1369, v souvislosti placení desátků římské kurii. Jednalo se tehdy o 15 grošů. Nepřímý doklad o jeho existenci…  číst dále

Prudký Martin podle Umělecké památky Čech, Selské rebelie roku 1680 - Jaroslav Čechura, http://heimatkreis-podersam-jechnitz.de/jechnitz/steben, 4.6. 2009

Ústecký kraj,  Louny  (LN), Stebno

Místa v okolí

 Baba
 smírčí kříž
 Nouze
 bývalý lom
 bývalý kříž
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Mlýnský vrch
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 kaple
 kostel sv. Vojtěcha
 Kapucín
 Viklan
 boží muka
 smírčí kříže
 křížový kámen
 Šprymberk
 celní kolo
 Bílenec
 Vidhostice
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 zatopený lom
 židovský hřbitov
 Tlestky
 Tobiášův vrch
 Schillerova rozhledna
 kaple
 Plaveč
 kaple sv. Marka
 morový sloup
 Otěvěky
 Podbořánky
 kostel sv. Vavřince
 Dědek a Bába
 Schanigerův kříž
 Vochlice
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Svatý Hubert
 socha sv. Floriána
 Mlýnce
 Oráčov
 Lom Soseň
 Hasen-Marterl
 kostel sv. Martina
 lovecký pomník
 kostel sv. Vojtěcha
 Nový Dvůr
 Hluboký
 Trpasličí díra
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 Zelený Důl
 Smrk
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Blažeje
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 Podštěly
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Václava
 boží muka
 Libkovice
 Jablonná
 Hůrky
 Odlezelské jezero
 silniční most
 Kostrčany
 synagoga
 Francouzský kříž
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 Loreta
 kaple sv. Anny
 Hlubany
 Rabštejn nad Střelou
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 zámecký pivovar
 dvůr Kalec
 socha sv. Barbory
 kašna
 Sychrov
 Chyše
 Buškovice
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 Lina
 kostel sv. Jiří
 dvůr Hubenov
 Černá Hať
 Kamenný Chlum
 mariánský sloup
 Nepomyšl
 Kotaneč
 kostel sv. Mikuláše
 Václavy
 Valeč
 Hoppova kaple
 Chyše
 kaple sv. Václava
 Strachovice
 kaple sv. Anny
 pivovar
 Kolešovice
 Křečov
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Rubín
 Dolánky
 Krásný Dvůr
 Vladař
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Václava
 Brody
 Dub
 fara
 socha Ecce Homo
 kostel Všech svatých
 Budiš
 Libořice
 kostel sv. Vavřince
 Angerbach
 Brdo
 Želeč
 židovský hřbitov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 7811
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 6.6.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama