Švýcarská hájovna byla patrovou dřevěnou budovou se sálem s trofejemi v podkroví postavenou roku 1841 hrabětem Evženem Karlem Černínem v oboře petrohradského zámku. Po válce zde byli sovětští vojáci, zanikla beze zbytku po roce 1977.
Hlavní obrázek místa
© Pohlednice
Švýcarská hájovna byla postavena ze dřeva s bytem hajného a v podkroví, přístupném dvojitým schodištěm z východního průčelí, byl sál s loveckými trofejemi. Byla postavena roku 1841 hrabětem Evženem Karlem Černínem na předem upraveném místě, na žulové desce, v oboře petrohradského zámku. Okolí hájovny bylo osázeno okrasnými keři a také byly obnaženy některé žulové kameny aby působily romanticky. Stavitelé vybudovali od louky s rybníčkem pod kopcem přístupovou stezku. Obora byla zřízena o rok dříve a také sem bylo přivezeno 18 daňků a 9 jelenů z Jindřichova Hradce. Hájovna fungovala do začátku druhé světové války, během ní byla využívána občasně od května do podzimu 1945 kdy zde byli ubytováni sovětští vojáci. Pak beze zbytku zanikla, snad v roce 1955 nebo až po roce 1977. Stávala nad paloukem naproti rybníčku, v lese mezi Petrohradem a Jesenicí, nedaleko místa zvaného Pěticestí.
Prudký Martin podle knihy Z historie obcí Petrohrad, Černčice, Bílenec – Václav Špilar, Krajinářská tvorba Jana Rudolfa Černína - M. Šantrůčková, 4.1. 2014
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Petrohrad

Místa v okolí

 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Selský dub
 Petrohrad
 boží muka
 smírčí kříže
 smírčí kříž
 Baba
 celní kolo
 kostel sv. Vojtěcha
 Nouze
 zatopený lom
 Viklan
 Bílenec
 Šprymberk
 bývalý kříž
 kaple
 bývalý lom
 Tobiášův vrch
 Mlýnský vrch
 kaple
 Tlestky
 Plaveč
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 křížový kámen
 Otěvěky
 kaple sv. Marka
 socha sv. Floriána
 Oráčov
 Svatý Hubert
 Kapucín
 Podbořánky
 Lom Soseň
 Hasen-Marterl
 Schillerova rozhledna
 Schanigerův kříž
 lovecký pomník
 Trpasličí díra
 kostel sv. Martina
 Vidhostice
 Vidhostice
 židovský hřbitov
 Smrk
 židovský hřbitov
 Hluboký
 Zelený Důl
 Hůrky
 kostel sv. Vojtěcha
 Vrbice
 kostel sv. Václava
 Žihle
 Dědek a Bába
 morový sloup
 synagoga
 Francouzský kříž
 kostel sv. Martina
 synagoga
 kostel sv. Blažeje
 Žižkovo bojiště
 Pšovlky
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 smírčí kříž
 Vochlice
 Václavy
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Mlýnce
 Nový Dvůr
 pivovar
 židovský hřbitov
 Strachovice
 Kolešovice
 Odlezelské jezero
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Jiří
 Skytaly
 kostel sv. Markéty
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Jablonná
 kostel sv. Václava
 dvůr Kalec
 silniční most
 Hlubany
 Podštěly
 Dub
 kostel sv. Jakuba
 kaple sv. Václava
 Loreta
 kaple sv. Václava
 Libkovice
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Buškovice
 Černá Hať
 Sychrov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Vavřince
 Kostrčany
 Angerbach
 kostel sv. Štěpána
 městské opevnění
 Kotaneč
 smírčí kříž
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 Chyše
 Lina
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 Kamenný Chlum
 Želeč
 mariánský sloup
 kostel sv. Martina
 Valeč
 Hoppova kaple
 Křečov
 židovský hřbitov
 Krakovec
 Brody
 Zhoř
 Brdo
 Budiš
Základní informace místa
ID místa: 11558
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.1.2014
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama