Socha Odpočívajícího Ježíše, zvaná nesprávně Ecce homo, stávala na pískovcovém podstavci mezi kaštany nad Stebnem. Na přelomu padesátých a šedesátých let 20. stol. byla poškozena opilci a na dva roky ji nahradil litinový kříž. Sochu opravili restaurátoři a 31.8. 2019 byla opět umístěna svém původním místě.
Hlavní obrázek místa
Zrestaurovaná socha Spasitele 31.8. 2019
© Prudký Martin 08/2019
Pískovcová socha Odpočívajícího Ježíše Krista stávala na podstavci ze stejné horniny, na návrší mezi dvěma kaštany nad Stebnem u silážních jam od roku 1770. Někdy na přelomu padesátých a šedesátých let 20. stol. byla z fundamentu sražena opilými stebenskými mladíky a těžce poškozena. Šedesát let v suchu ve stodole ji ale uchránilo před kyselými dešti 70. a 80. let minulého století a proto je kámen v překvapivě dobrém stavu. O záchranu se tehdy postaral místní občan ing. František Jelínek, který ji daroval Okrašlovacímu spolku 2020 Stebno. Socha prošla péčí restaurátorů a po opravě byla 31.8. 2019 slavnostně umístěna na své staré místo. Ikonografický motiv Odpočívajícího Ježíše Krista se v Čechách objevuje až v 15. století, ale v Evropě je znám dříve. První zmínka o místě, kde Ježíš před ukřižováním odpočíval, je v rukopise z přelomu 12. a 13. století. Teologové se však nikdy neshodli, které místo je pravé. Podle některých zpráv seděl Kristus na patníku, jindy na ležícím kříži nebo přímo na zemi. Postupně vzniklo ve Svaté zemi mnoho míst jako součást prosperující poutní turistiky. Poutavě cestu do Svaté země popsal Jan Hasištejnský z Lobkovic, který ji podnikl roku 1493 společně s Jetřichem z Gutštejna. Cestopis vyšel pod názvem Putování k sv. Hrobu. Socha odpočívajícího Ježíše Krista bývá také někdy nepřesně nazývána Ecce homo - hle člověk, což je pojmenování zmučeného Spasitele přivedeného před římského prokurátora Piláta v Jeruzalémě (viz evangelium apoštola Jana 19. kapitola, 5. verš). Nejčastěji je zobrazena sedící mužskou postavou s hlavou podepřenou pravou rukou. Dne 24. 8. 2017 byl dočasně na podstavci instalován litinový kříž s ukřižovaným Ježíšem, který v dolní části doplňuje ženská postava znázorňující snad sv. Barboru, patronku horníků. Kříž opravili restaurátoři, manželé Jahodovi z Kozojed. Nový sakrální objekt byl 26.8. 2017…  číst dále
Prudký Martin podle Okrašlovací spolek Stebno 2020, Typologie a ikonografie motivu Odpočívajícího Krista - Bc. Tereza Šormová, 28.8. 2017
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Stebno

Místa v okolí

 bývalý kříž
 Nouze
 bývalý lom
 Mlýnský vrch
 Baba
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 kostel sv. Vojtěcha
 Petrohrad
 Kapucín
 kaple
 křížový kámen
 Viklan
 smírčí kříže
 boží muka
 celní kolo
 Tlestky
 Šprymberk
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Vidhostice
 Bílenec
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 kaple sv. Marka
 Plaveč
 Schillerova rozhledna
 Dědek a Bába
 kaple
 Podbořánky
 Otěvěky
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Žihle
 morový sloup
 Vochlice
 Svatý Hubert
 socha sv. Floriána
 Mlýnce
 Nový Dvůr
 Oráčov
 lovecký pomník
 Lom Soseň
 Hasen-Marterl
 Hluboký
 Zelený Důl
 kostel sv. Blažeje
 Smrk
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Trpasličí díra
 boží muka
 Skytaly
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Jablonná
 Podštěly
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Václava
 Odlezelské jezero
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Libkovice
 silniční most
 Loreta
 Vrbice
 Rabštejn nad Střelou
 Hůrky
 dvůr Kalec
 socha sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 synagoga
 Sychrov
 Žižkovo bojiště
 Kostrčany
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 zámecký pivovar
 kašna
 Chyše
 Černá Hať
 Francouzský kříž
 synagoga
 Kotaneč
 dvůr Hubenov
 Lina
 Chyše
 Hlubany
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 Buškovice
 Strachovice
 mariánský sloup
 Valeč
 Kamenný Chlum
 Hoppova kaple
 kaple sv. Anny
 Václavy
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 Nepomyšl
 smírčí kříž
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Křečov
 židovský hřbitov
 pivovar
 Kolešovice
 židovský hřbitov
 Vladař
 fara
 socha Ecce Homo
 Brdo
 Brody
 kostel sv. Vavřince
 Dub
 kostel sv. Václava
 Angerbach
 Budiš
 kostel Všech svatých
 Želeč
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 13627
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama