Socha Odpočívajícího Ježíše, zvaná nesprávně Ecce homo, stávala na pískovcovém podstavci mezi kaštany nad Stebnem. Na přelomu padesátých a šedesátých let 20. stol. byla poškozena opilci a na dva roky ji nahradil litinový kříž. Sochu opravili restaurátoři a 31.8. 2019 byla opět umístěna svém původním místě.
Hlavní obrázek místa
Zrestaurovaná socha Spasitele 31.8. 2019
© Prudký Martin 08/2019
Pískovcová socha Odpočívajícího Ježíše Krista stávala na podstavci ze stejné horniny, na návrší mezi dvěma kaštany nad Stebnem u silážních jam od roku 1770. Někdy na přelomu padesátých a šedesátých let 20. stol. byla z fundamentu sražena opilými stebenskými mladíky a těžce poškozena. Šedesát let v suchu ve stodole ji ale uchránilo před kyselými dešti 70. a 80. let minulého století a proto je kámen v překvapivě dobrém stavu. O záchranu se tehdy postaral místní občan ing. František Jelínek, který ji daroval Okrašlovacímu spolku 2020 Stebno. Socha prošla péčí restaurátorů a po opravě byla 31.8. 2019 slavnostně umístěna na své staré místo. Ikonografický motiv Odpočívajícího Ježíše Krista se v Čechách objevuje až v 15. století, ale v Evropě je znám dříve. První zmínka o místě, kde Ježíš před ukřižováním odpočíval, je v rukopise z přelomu 12. a 13. století. Teologové se však nikdy neshodli, které místo je pravé. Podle některých zpráv seděl Kristus na patníku, jindy na ležícím kříži nebo přímo na zemi. Postupně vzniklo ve Svaté zemi mnoho míst jako součást prosperující poutní turistiky. Poutavě cestu do Svaté země popsal Jan Hasištejnský z Lobkovic, který ji podnikl roku 1493 společně s Jetřichem z Gutštejna. Cestopis vyšel pod názvem Putování k sv. Hrobu. Socha odpočívajícího Ježíše Krista bývá také někdy nepřesně nazývána Ecce homo - hle člověk, což je pojmenování zmučeného Spasitele přivedeného před římského prokurátora Piláta v Jeruzalémě (viz evangelium apoštola Jana 19. kapitola, 5. verš). Nejčastěji je zobrazena sedící mužskou postavou s hlavou podepřenou pravou rukou. Dne 24. 8. 2017 byl dočasně na podstavci instalován litinový kříž s ukřižovaným Ježíšem, který v dolní části doplňuje ženská postava znázorňující snad sv. Barboru, patronku horníků. Kříž opravili restaurátoři, manželé Jahodovi z Kozojed. Nový sakrální objekt byl 26.8. 2017…  číst dále
Prudký Martin podle Okrašlovací spolek Stebno 2020, Typologie a ikonografie motivu Odpočívajícího Krista - Bc. Tereza Šormová, 28.8. 2017
Ústecký kraj,  Louny  (LN), Stebno

Místa v okolí

 Nouze
 bývalý kříž
 bývalý lom
 Mlýnský vrch
 Baba
 smírčí kříž
 kostel sv. Anny
 Malměřice
 Selský dub
 Petrohrad
 kaple Všech svatých
 kostel sv. Vojtěcha
 Petrohrad
 Kapucín
 kaple
 křížový kámen
 Viklan
 boží muka
 smírčí kříže
 celní kolo
 Tlestky
 Šprymberk
 Vidhostice
 Vidhostice
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Bílenec
 zatopený lom
 Tobiášův vrch
 kaple sv. Marka
 Plaveč
 Schillerova rozhledna
 kaple
 Podbořánky
 Otěvěky
 Schanigerův kříž
 kostel sv. Vavřince
 Žihle
 kostel sv. Václava
 morový sloup
 Vochlice
 Svatý Hubert
 Mlýnce
 Nový Dvůr
 socha sv. Floriána
 Oráčov
 Lom Soseň
 lovecký pomník
 Hluboký
 Hasen-Marterl
 Zelený Důl
 kostel sv. Blažeje
 Smrk
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Trpasličí díra
 boží muka
 Skytaly
 smírčí kříž
 Jablonná
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Václava
 Odlezelské jezero
 Podštěly
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Libkovice
 silniční most
 Loreta
 Vrbice
 Rabštejn nad Střelou
 Hůrky
 kaple sv. Anny
 dvůr Kalec
 synagoga
 Sychrov
 Žižkovo bojiště
 Kostrčany
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 synagoga
 kašna
 zámecký pivovar
 židovský hřbitov
 Chyše
 Černá Hať
 Francouzský kříž
 Kotaneč
 synagoga
 dvůr Hubenov
 Lina
 Hlubany
 Chyše
 Pšovlky
 židovský hřbitov
 Buškovice
 Strachovice
 mariánský sloup
 Kamenný Chlum
 Hoppova kaple
 kaple sv. Anny
 Valeč
 Václavy
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Křečov
 kaple sv. Václava
 židovský hřbitov
 Kolešovice
 pivovar
 Vladař
 židovský hřbitov
 Brdo
 Brody
 Angerbach u Kožlan
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Dub
 Budiš
 kostel Všech svatých
 Želeč
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Jiljí
 Manětín – MPZ
 Manětín
Základní informace místa
ID místa: 13627
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 13.9.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama