kostel sv. Kosmy a Damiána

kostol sv. Kozmu a Damiána, Kostolná-Záriečie
Kostel se zde prvně připomíná v r. 1577. Na základech staršího chrámu nechal nitranský biskup Ladislav V. Adam Erdödi postavit nový barokní kostel dokončený v r. 1735. Později byl ještě několikrát přestavován a upravován. Koncem 2. světové války značně poškozen.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Obec Kostolná-Záriečie složená ze dvou dříve samostatných částí se nachází na západním Slovensku, v okrese Trenčín v Trenčínském kraji. Nejvýraznější stavbou je filiální římskokatolícký kostel sv. Kosmy a Damiána obklopený hřbitovem. Obec náleží k farnosti Drietoma. K dalším památkám patří klášter redemptoristů s kaplí Matky ustavičné pomoci, jenž byl původně biskupským zámkem.
Luděk Vláčil, 19.7. 2017
popis

Kostel je jednolodní stavba na obdélníkovém půdorysu s půlkruhovým závěrem obklopená hřbitovem. Nad vchodem do chrámu je umístěn erb biskupa Ladislava V. Adama Erdödi.

19.7. 2017

historie

První zmínka o vsi pochází z roku 1318, kdy se uvádí v listině nitranského biskupa Jána. Kostel se zde prvně vzpomíná v roce 1577. Později se uvádí vizitace a kostel zasvěcený sv. Svoradovi Ondřejovi a sv. Benediktu, poustevníkům ze Skalky. Kostolná patřila vždy nitranskému biskupství, které zde od roku 1655 mělo i kaštěl (zámek). Proto také byl iniciátorem přestavby kostela nitranský biskup Ladislav V. Adam Erdödi. Ten nechal na základech původní sakrální stavby vybudovat nový barokní kostel s novým zasvěcením svatému Kosmovi a Damiánovi. Stavba byla dokončena v roce 1735. Kostel byl později ještě několikrát přestavován. V roce 1864 Kostolnou zachvátil požár, při němž vyhořel i kostel. Značné škody utrpěl i na konci 2. světové války, kdy byl zasažen několika dělostřeleckými granáty. Již 9. června 1946 byl opravený kostel znovu vysvěcen. V červenci 1983 došlo k výměně střešní konstrukce a nosné konstrukce…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.kostolna-zariecie.sk/, https://www.turistika.cz, 19.7. 2017

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Kostolná
 Záblatie
 Adamovce
 synagoga
 Zemianské Lieskové
 Trenčiansky hrad
 Súča
 Zemianske Podhradie
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Kľúčové
 Rožňové Mitice
 Rakoľuby
 Lopeník
 Dubodiel
 Kočovce
 Borčice
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Zuvačov
Základní informace místa
ID místa: 13538
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama