Někdejší hrobní kaple Kokořovců, postavená v letech 1655–57 v silně tradicionalistickém goticko-renesančním stylu. Koncem 18. stol. vedle postaven špitál. Od roku 1970 síň zemědělských tradic okresu Plzeň sever, po r. 1990 studio pohybového divadla.
Hlavní obrázek místa
Kaple od jihu
© Ivan Grisa, 08/2008
Kaple se špitálem stojí u silnice II/193 asi v polovině cesty od městečka k zámku (v tomto směru vpravo). Oba objekty zakrývají velké listnaté stromy. Špitál lze zahlédnout při cestě po manětínském modrém okruhu z druhé strany údolí. Nadace Ctibora Turby, která zde pořádá kursy pohybového divadla, prý občas koná i představení pro veřejnost.
Ivan Grisa, 15.8. 2008
popis

Jednolodní stavba s vícebokým presbytářem stejné šíře, orientovaným k východu. Na jihu přístavba dnešní sakristie. Okna hrotitá, bez kružeb. U západního průčelí víceboká schodišťová věžice s kosodélníkovými okénky. Protějškové portály v jižní a severní stěně, rámované tesanými kamennými edikulami s letopočty přestavby 1655–57, renesančního rázu. Sousední budova špitálu patrová, obdélná, pozdně barokní, s mansardovou střechou, nárožní bosáží a mělkými středními risality, ukončenými nízkými tympanony.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

historie

Kaple sv. Anny v Nečtinech

Připomíná se poprvé roku 1622, v letech 1655–57 důkladně přestavěna. Sloužila jako špitální a pohřební pro rod Kokořovců. Roku 1840 přistavěna jižní kaple, která od roku 1869 slouží jako sakristie (původní zbořena). Po roce 1945 zchátrala, roku 1970 byla opravena a využita jako památník zemědělských tradic okresu Plezň sever. Po roce 1990 slouží pro studio pohybového divadla nadace Ctibora Turby.

Ivan Grisa, dle Umělecké památky Čech, svazek 3, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtiny – MPZ
 Preitenstein
 Nečtiny
 Nečtinský Špičák
 Březín
 kostel sv. Ondřeje
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Vlkošov
 kostel sv. Jiljí
 Radějov
 vysílač Krašov
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Malšín
 Brdo
 Prohořský hrádek
 Vyšohrad
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 Štědrá
 bývalá rychta
 socha Ecce Homo
 fara
 kostel sv. Blažeje
 kostel sv. Kříže
 Podmokly
 socha Panny Marie
 Dolní Bělá
 Vrtba
 kaple Panny Marie
 Kotaneč
 mariánský sloup
 Úterý – MPZ
 radnice
 Brložec
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Sychrov
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Nevděk
 socha sv. Barbory
 kostel sv. Martina
 Rabštejn nad Střelou
 Vladař
 Loreta
 kostel sv. Jakuba
 silniční most
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 fara
 kašna
 Žlutice – MPZ
 dvůr Kalec
 Černá Hať
 radnice
 Panský dům
 zaniklá obec Mlyňany
 Žlutice
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 Falštejn
 Kokořovský dvůr
 Ondřejov
 kostel sv. Mikuláše
 Nekmíř
 Jablonná
 Tuchtova kaple
 Kunzova muka
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Krukanice
 Všeruby
 Bílá boží muka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 Chyše
 Nový Dvůr
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Bezdružice
 Bezemín
 židovský hřbitov
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 synagoga
 Toužim
 kašna
 městské opevnění
 kaple sv. Kříže
 Hradištský vrch
 zámecký pivovar
 Chyše
 kaple sv. Anny
 Daňkov
 Gutštejn
 Sviňomazský hrádek
 Dolní Polžice
 Dědek a Bába
 kostel sv. Víta
 židovský hřbitov
 kaple sv. Floriána
 Očín
Základní informace místa
ID místa: 6612
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.8.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama