Železárnu v Plasech nechal zbudovat kníže Metternich ihned po získání plaského panství. Výrobu zahájila roku 1827. Produkovala výrobky ze šedé litiny. Roku 1872 byla uzavřena, pokusy o další průmyslové využití selhaly. Dnes převážně obytné domy.
Hlavní obrázek místa
Bývalá správní budova, v pozadí výrobní objekt
© Ivan Grisa, 08/2008
Budovy bývalé železárny stojí asi 700 m severně od kláštera. Ze silnice I/27 je možno až k nim zajet odbočkou na Horní Hradiště. Železniční stanice Plasy na trati Plzeň - Žatec leží asi 1300 m jihozápadně, autobusová stanice asi kilometr stejným směrem. Vstup do pamětní síně plaské litiny lze domluvit na kontaktech, které uvádí odkaz níže.
Ivan Grisa, 12.8. 2008
popis

Z areálu železárny se dochoval empírový úřední dům, patrová stavba s valbovou střechou na pravé straně silnice od Plas, dále část výrobní budovy (příčně přes silnici do Horního Hradiště) s vysokou pecí belgického typu a kolonie přízemních dělnických domků severně od železárny. Ty jsou dnes většinou upraveny a zmodernisovány, takže na původní stav upomínají jen svými rozměry a řadovým uspořádáním.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

historie

Železná huť v Plasech

Železárnu v Plasech založil kníže Metternich bezprostředně po získání zdejšího panství. Zpracovávala místní i dováženou železnou rudu, k jejímuž tavení sloužilo dřevěné, později i minerální uhlí (koks). Produkovala zejména výrobky z šedé litiny, a to jak užitkové, tak i ozdobné. Pocházejí odtud litinové náhrobky na hřbitovech v širokém okolí, kandelábry a kašna u bývalé prelatury zdejšího kláštera i tabulky s popisnými čísly v Plasech i okolních městečkách a vsích. Manufakturně organisovaný podnik bez přímého napojení na železniční síť nemohl dlouhodobě odolávat nástupu velkých továren ve druhé polovině 19. století. Výrobu ukončil snad v souvislosti s velkou povodní roku 1872.

Ivan Grisa, dle internetové stránky regionu Dolní Střela, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 Plasy
 Ondřejov
 Šebíkov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 Vyšohrad
 hradiště Koryta
 Babina
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Radost
 smírčí kříž
 boží muka
 Dolní Bělá
 dvůr Býkov
 dvůr Lednice
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 dvůr Kalec
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Blažeje
 Radějov
 Hromnické jezírko
 Kotaneč
 Brdo
 kostel sv. Václava
 Vrtba
 Žihle
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Schanigerův kříž
 židovský hřbitov
 Libštejn
 Nekmíř
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 dvůr Rohy
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Podbořánky
 Sychrov
 Dědek a Bába
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 Zelený Důl
 Hluboký
 silniční most
 Strachovice
 kaple sv. Marka
 kaolinový důl
 Angerbach
 Otěvěky
 kostel sv. Prokopa
 křížový kámen
 Krašov
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Krkavec
 kostel sv. Martina
 Nečtinský Špičák
 Všeruby
 lovecký pomník
 Jablonná
 Tlestky
 Smrk
 Podmokly
 Spálený mlýn
 Svatý Hubert
 fara
 Na Vrchách
 Frumštejn
 socha Ecce Homo
 Líšťany
 kostel sv. Kříže
 Václavy
Základní informace místa
ID místa: 6597
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama