Železárnu v Plasech nechal zbudovat kníže Metternich ihned po získání plaského panství. Výrobu zahájila roku 1827. Produkovala výrobky ze šedé litiny. Roku 1872 byla uzavřena, pokusy o další průmyslové využití selhaly. Dnes převážně obytné domy.
Hlavní obrázek místa
Bývalá správní budova, v pozadí výrobní objekt
© Ivan Grisa, 08/2008
Budovy bývalé železárny stojí asi 700 m severně od kláštera. Ze silnice I/27 je možno až k nim zajet odbočkou na Horní Hradiště. Železniční stanice Plasy na trati Plzeň - Žatec leží asi 1300 m jihozápadně, autobusová stanice asi kilometr stejným směrem. Vstup do pamětní síně plaské litiny lze domluvit na kontaktech, které uvádí odkaz níže.
Ivan Grisa, 12.8. 2008
popis

Z areálu železárny se dochoval empírový úřední dům, patrová stavba s valbovou střechou na pravé straně silnice od Plas, dále část výrobní budovy (příčně přes silnici do Horního Hradiště) s vysokou pecí belgického typu a kolonie přízemních dělnických domků severně od železárny. Ty jsou dnes většinou upraveny a zmodernisovány, takže na původní stav upomínají jen svými rozměry a řadovým uspořádáním.

Ivan Grisa, 17.8. 2008

historie

Železná huť v Plasech

Železárnu v Plasech založil kníže Metternich bezprostředně po získání zdejšího panství. Zpracovávala místní i dováženou železnou rudu, k jejímuž tavení sloužilo dřevěné, později i minerální uhlí (koks). Produkovala zejména výrobky z šedé litiny, a to jak užitkové, tak i ozdobné. Pocházejí odtud litinové náhrobky na hřbitovech v širokém okolí, kandelábry a kašna u bývalé prelatury zdejšího kláštera i tabulky s popisnými čísly v Plasech i okolních městečkách a vsích. Manufakturně organisovaný podnik bez přímého napojení na železniční síť nemohl dlouhodobě odolávat nástupu velkých továren ve druhé polovině 19. století. Výrobu ukončil snad v souvislosti s velkou povodní roku 1872.

Ivan Grisa, dle internetové stránky regionu Dolní Střela, 17.8. 2008

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Plasy

Místa v okolí

 Plasy
 Ondřejov
 Šebíkov
 kaple sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 hradiště Koryta
 Babina
 Černá Hať
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 Radost
 smírčí kříž
 boží muka
 Dolní Bělá
 Třebekov
 Dolní Hradiště
 dvůr Býkov
 dvůr Lednice
 dvůr Kalec
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Blažeje
 Radějov
 Hromnické jezírko
 Kotaneč
 Brdo
 Vrtba
 Žihle
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 Kaceřov
 kostel sv. Mikuláše
 Liblín
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Schanigerův kříž
 židovský hřbitov
 Libštejn
 Nový Dvůr
 Nekmíř
 židovský hřbitov
 Rabštejn nad Střelou
 dvůr Rohy
 Podbořánky
 kostel sv. Vavřince
 Loreta
 Sychrov
 Zelený Důl
 Hluboký
 silniční most
 Strachovice
 kaple sv. Marka
 Angerbach u Kožlan
 kaolinový důl
 Otěvěky
 kostel sv. Prokopa
 Krašov
 křížový kámen
 Žižkovo bojiště
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Krkavec
 kostel sv. Martina
 Nečtinský Špičák
 Všeruby
 Jablonná
 lovecký pomník
 Tlestky
 Smrk
 Podmokly
 Spálený mlýn
 Svatý Hubert
 Na Vrchách
 Frumštejn
 Líšťany
 kostel sv. Kříže
 Václavy
Základní informace místa
ID místa: 6597
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.9.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama