Kostel sv. Jana Křtitele ve 14. století uváděn jako farní, spolu s vesnicí byl za husitských válek zničen. Barokně přestavěn roku 1757, v roce 1878 obnoven po požáru. Býval v dezolátním stavu, dnes má novou střechu a postupně prochází rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© Prudký Martin, 04/2014
Vesnice Ostrovec se nachází východně od Velečína, se kterým ji spojuje silnice. V nedalekých Pastuchovicích je zastávka na železniční trati Most-Plzeň.
Prudký Martin, 17.8. 2010
historie

Ves založili pravděpodobně pražští křížovníci s červenou hvězdou. Kostel stál již roku 1352 protože je uváděn v rejstříku papežských desátků s odvodem 12 grošů. Prameny zachovaly i řadu jmen zdejších duchovních správců. V průběhu husitských válek byla ves zničena, kostel byl ale zachován. Ještě v druhé polovině 17. století proběhla nějaká oprava kostela, možná byly vyměněny dřevěné části konstrukce. V okolí kostela byl jen dvůr ale využívali jej obyvatelé Velečína a Pastuchovic protože sem měli blíže než do kostela v Žihli. Teprve v letech 1715 až 1716 se do Ostrovce začali vracet lidé, potvrzují to i záznamy o křtech v matrice. Protože měli k dispozici jen omezené možnosti polního hospodaření, věnovali se především tesařství. Zachovala se i řada jmen zdejších tesařů. Majitel panství František Josef Černín z Chudenic ihned po úspěšném znovuosídlení vesnice pojal úmysl přestavět zdejší svatostánek. Úkolu…  číst dále

Prudký Martin zpracoval podle webu Ohrožené kulturní památky a podle knihy Umělecké památky Čech - E. Poche a kolektiv, Vesnička tesařů - P. Vlček, 3.10. 2009

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Ostrovec

Místa v okolí

 křížový kámen
 Viklan
 kostel sv. Vojtěcha
 Podbořánky
 kaple sv. Marka
 Tlestky
 Schanigerův kříž
 Mlýnský vrch
 Nouze
 celní kolo
 bývalý kříž
 Otěvěky
 kostel sv. Václava
 Žihle
 boží muka
 smírčí kříže
 Baba
 smírčí kříž
 Dědek a Bába
 bývalý lom
 Malměřice
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 Plaveč
 Selský dub
 kostel sv. Anny
 Hluboký
 kostel sv. Blažeje
 Petrohrad
 boží muka
 smírčí kříž
 smírčí kříž
 kostel sv. Mikuláše
 Zelený Důl
 Svatý Hubert
 lovecký pomník
 Kapucín
 Odlezelské jezero
 zatopený lom
 Nový Dvůr
 kaple
 Bílenec
 Smrk
 Šprymberk
 Lom Soseň
 socha sv. Floriána
 kaple
 Tobiášův vrch
 synagoga
 Žižkovo bojiště
 Hasen-Marterl
 dvůr Hubenov
 Oráčov
 dvůr Kalec
 Trpasličí díra
 židovský hřbitov
 Černá Hať
 Vidhostice
 silniční most
 kostel sv. Martina
 Loreta
 Vidhostice
 socha sv. Barbory
 Jablonná
 Hůrky
 kostel sv. Vavřince
 Strachovice
 Sychrov
 Kotaneč
 židovský hřbitov
 Kozí hrady, Kozihrady
 Schillerova rozhledna
 židovský hřbitov
 povodňový památník
 Šebíkov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Vochlice
 Václavy
 Mlýnce
 morový sloup
 kaple sv. Václava
 Podštěly
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Vojtěcha
 Francouzský kříž
 Pšovlky
 Angerbach
 městské opevnění
 kašna
 synagoga
 zámecký pivovar
 Libkovice
 Chyše
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vojtěcha
 synagoga
 Skytaly
 Vrbice
 kostel sv. Markéty
 Brdo
 Chyše
 kostel sv. Martina
 Plasy
 Kostrčany
 fara
 Ondřejov
 socha Ecce Homo
 smírčí kříž
 železná huť
 pivovar
 Kolešovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Barbory
 dvůr Lednice
 Vyšohrad
 kaple sv. Anny
 Lina
 Manětín – MPZ
 Manětín
 Hoppova kaple
 mariánský sloup
 Valeč
 kostel sv. Prokopa
 Kamenný Chlum
 dvůr Rohy
 Dub
 Křečov
 Radějov
 kostel Všech svatých
 Krašov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
Základní informace místa
ID místa: 8391
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama