Hradiště nedaleko Hodovíze poprvé zkoumal plzeňský badatel Petr Rožmberský v roce 1980, který nalezl artefakty ze středověku a raného novověku a v sondě položené téhož roku byla nalezena keramika doby halštatské. Do současnosti se zachoval dobře patrný val na jihozápadní straně.
Hlavní obrázek místa
Pohled na hradiště od jihozápadu
© Prudký Martin 10/2021
Hradiště Vyšohrad se nachází na ostrohu nad soutokem říčky Chladná s bezejmenným potůčkem severovýchodně od Hodovize. Starobylá ves Hodoviz má jen asi 45 obyvatel a je místní částí obce Hvozd. Hvozdem prochází silnice II/205 v úseku Nová Hospoda u Plzně-Manětín, která dále pokračuje do Žlutic.
19.12. 2021
historie

Hradiště Vyšohrad stávalo východně od vsi Hodoviz na vrchu ohraničeném ze severu hlubokým údolím potoka Chladná a z jihu dodnes patrným kamenným valem, chránícím malé jádro o rozloze 0,6 ha. Údolí potoka převyšuje o 50 m a zde byl val patrně hliněný, protože obrannou funkci posílil strmý svah. Poprvé se o Vyšohrad zajímal plzeňský badatel Petr Rožmberský roku 1980, který zde nalezl středověkou a raně novověkou keramiku. V témže roce zde položila D. Baštová sondu 0,5 x 0,5 m s nálezy z doby halštatské (800 až 500 let před Kristem), další sonda 1 x 1 m odhalila zbytky mazanice a nedatované zlomky pravěké keramiky. V Evropě se v době halštatské i na našem území objevuje lid, který dnes nazýváme Keltové. Hroby bohatých a mocných vládců z této doby napovídají, že v této době u nás existovaly velké společenské rozdíly ve společnosti. Vyšohrad je nejmenší známou pravěkou opevněnou lokalitou v povodí…  číst dále

Výšinné lokality středního eneolitu v západních Čechách - Jan John, Pravěké dějiny Čech - kolektiv, Keltové českých zemí v evropském kontextu - Jan Bouzek, Encyklopedie hradišť v Čechách - V. Čtverák, M. Lutovský, M. Slabina, L. Smejtek, 29.10. 2021

Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Hodoviz

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 16035
Typ místa: hradiště
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 18.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama