Hrad založen po r. 1330 Janem Lucemburským, od konce 14. stol. zastavován. Po r. 1434 dobyt, od r. sídlem Gutštejnů, po nich královský. R. 1547 zabaven Pluhům z Rabštejna a vypálen, poté zpustnul. Dochovány zříceniny paláce a hradeb, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 02/2004
Hrad Preitenstein se nachází na skále nad zámkem v Nečtinách.
21.5. 2003
historie

Koncem 13. století prodali bratři Bavor a Vyšemír z Nečtin své nečtinské panství králi Václavu II. Čeští panovníci však Nečtiny zastavovali. V l. 1330–1333 je držel jako zástavu Oldřich Pluh, kterému patřil i nedaleký hrad Rabštejn. Nový držitel (velmi pravděpodobně z popudu krále Jana) dal před r. 1333 postavit na nedalekém kopci rozsáhlý hrad, který byl nazván Breitenstein, tj. Široký kámen, později Nečtiny. Šlo spíše o vojenský opěrný bod, kde bylo možno ubytovat velké množství vojáků, než o reprezentativní sídlo. Král Jan nechal v Čechách postavit (zřejmě) pouze dva hrady, Preitenstein je jedním z nich (druhým je Adršpach). Hrad stál na nevysokém kopci s příkrými svahy, který jen na východní straně souvisí sedlem s okolní lesnatou výšinou. K hradu vedla strmá cesta, jež procházela třemi branami. Z hradu je dnes zachováno obvodní zdivo a zdivo vnitřního paláce s velkým klenutým prostorem a chodbou,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 21.2. 2011

Půdorys místa

půdorys hradu s náznakem stavebního vývoje, černě zdivo z 30. let 14. století, křížkovaně, šrafovaně a tečkovaně chronologicky další stavební fáze
© Z. Procházka podle T. Durdíka (in Z. Procházka: Nové letopočty v dějinách hradů Plzeňského kraje, Dějiny staveb 2003 - sborník příspěvků z konference, KAS a Srdužením pro SHP, Plzeň 2003)
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtiny
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 Březín
 Radějov
 kostel sv. Ondřeje
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Malšín
 Vlkošov
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 vysílač Krašov
 kostel sv. Jiljí
 Brdo
 Prohořský hrádek
 Podmokly
 Vrtba
 Dolní Bělá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Blažeje
 Štědrá
 Štědrá
 bývalá rychta
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Kotaneč
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Brložec
 Sychrov
 Rabštejn nad Střelou
 Falštejn
 kostel sv. Jakuba
 Nekmíř
 kaple Panny Marie
 Loreta
 Nevděk
 Vladař
 silniční most
 Černá Hať
 Všeruby
 Ondřejov
 kostel sv. Martina
 dvůr Kalec
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 fara
 radnice
 Panský dům
 zaniklá obec Mlyňany
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Líšťany
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Jablonná
 kostel sv. Mikuláše
 Frumštejn
 Tuchtova kaple
 Bezemín
 Bezdružice
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Nový Dvůr
 Daňkov
 Hradištský vrch
 Hrádek
 Gutštejn
 Chyše
 Dolní Polžice
 Trpísty
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 kaolinový důl
 kostel sv. Víta
 Cebiv
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 468
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.


Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.


reklama