Hrad založen po r. 1330 Janem Lucemburským, od konce 14. stol. zastavován. Po r. 1434 dobyt, od r. sídlem Gutštejnů, po nich královský. R. 1547 zabaven Pluhům z Rabštejna a vypálen, poté zpustnul. Dochovány zříceniny paláce a hradeb, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 02/2004
Hrad Preitenstein se nachází na skále nad zámkem v Nečtinách.
21.5. 2003
historie

Koncem 13. století prodali bratři Bavor a Vyšemír z Nečtin své nečtinské panství králi Václavu II. Čeští panovníci však Nečtiny zastavovali. V l. 1330–1333 je držel jako zástavu Oldřich Pluh, kterému patřil i nedaleký hrad Rabštejn. Nový držitel (velmi pravděpodobně z popudu krále Jana) dal před r. 1333 postavit na nedalekém kopci rozsáhlý hrad, který byl nazván Breitenstein, tj. Široký kámen, později Nečtiny. Šlo spíše o vojenský opěrný bod, kde bylo možno ubytovat velké množství vojáků, než o reprezentativní sídlo. Král Jan nechal v Čechách postavit (zřejmě) pouze dva hrady, Preitenstein je jedním z nich (druhým je Adršpach). Hrad stál na nevysokém kopci s příkrými svahy, který jen na východní straně souvisí sedlem s okolní lesnatou výšinou. K hradu vedla strmá cesta, jež procházela třemi branami. Z hradu je dnes zachováno obvodní zdivo a zdivo vnitřního paláce s velkým klenutým prostorem a chodbou,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 21.2. 2011

Půdorys místa

půdorys hradu s náznakem stavebního vývoje, černě zdivo z 30. let 14. století, křížkovaně, šrafovaně a tečkovaně chronologicky další stavební fáze
© Z. Procházka podle T. Durdíka (in Z. Procházka: Nové letopočty v dějinách hradů Plzeňského kraje, Dějiny staveb 2003 - sborník příspěvků z konference, KAS a Srdužením pro SHP, Plzeň 2003)
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtiny
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 Březín
 Radějov
 kostel sv. Ondřeje
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Malšín
 Vlkošov
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 vysílač Krašov
 kostel sv. Jiljí
 Brdo
 Vyšohrad
 Prohořský hrádek
 Podmokly
 Vrtba
 Dolní Bělá
 Štědrá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Blažeje
 Štědrá
 bývalá rychta
 socha Ecce Homo
 fara
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 socha Panny Marie
 Kotaneč
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Sychrov
 Brložec
 Rabštejn nad Střelou
 Falštejn
 socha sv. Barbory
 kostel sv. Jakuba
 Nekmíř
 kaple Panny Marie
 Loreta
 Nevděk
 Vladař
 silniční most
 Černá Hať
 Krukanice
 Všeruby
 Ondřejov
 kostel sv. Martina
 dvůr Kalec
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 fara
 radnice
 Panský dům
 zaniklá obec Mlyňany
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 kaple Panny Marie
 Líšťany
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Kokořovský dvůr
 Jablonná
 kostel sv. Mikuláše
 Frumštejn
 Bezemín
 Bezdružice
 Tuchtova kaple
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Hradištský vrch
 Nový Dvůr
 židovský hřbitov
 Daňkov
 Sviňomazský hrádek
 Gutštejn
 Chyše
 Dolní Polžice
 Trpísty
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaolinový důl
 kaple sv. Kříže
 Dědek a Bába
 kostel sv. Víta
 Cebiv
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 468
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama