Hrad založen po r. 1330 Janem Lucemburským, od konce 14. stol. zastavován. Po r. 1434 dobyt, od r. sídlem Gutštejnů, po nich královský. R. 1547 zabaven Pluhům z Rabštejna a vypálen, poté zpustnul. Dochovány zříceniny paláce a hradeb, valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 02/2004
Hrad Preitenstein se nachází na skále nad zámkem v Nečtinách.
21.5. 2003
historie

Koncem 13. století prodali bratři Bavor a Vyšemír z Nečtin své nečtinské panství králi Václavu II. Čeští panovníci však Nečtiny zastavovali. V l. 1330–1333 je držel jako zástavu Oldřich Pluh, kterému patřil i nedaleký hrad Rabštejn. Nový držitel (velmi pravděpodobně z popudu krále Jana) dal před r. 1333 postavit na nedalekém kopci rozsáhlý hrad, který byl nazván Breitenstein, tj. Široký kámen, později Nečtiny. Šlo spíše o vojenský opěrný bod, kde bylo možno ubytovat velké množství vojáků, než o reprezentativní sídlo. Král Jan nechal v Čechách postavit (zřejmě) pouze dva hrady, Preitenstein je jedním z nich (druhým je Adršpach). Hrad stál na nevysokém kopci s příkrými svahy, který jen na východní straně souvisí sedlem s okolní lesnatou výšinou. K hradu vedla strmá cesta, jež procházela třemi branami. Z hradu je dnes zachováno obvodní zdivo a zdivo vnitřního paláce s velkým klenutým prostorem a chodbou,…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, aktualizováno, 21.2. 2011

Půdorys místa

půdorys hradu s náznakem stavebního vývoje, černě zdivo z 30. let 14. století, křížkovaně, šrafovaně a tečkovaně chronologicky další stavební fáze
© Z. Procházka podle T. Durdíka (in Z. Procházka: Nové letopočty v dějinách hradů Plzeňského kraje, Dějiny staveb 2003 - sborník příspěvků z konference, KAS a Srdužením pro SHP, Plzeň 2003)
Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Nečtiny

Místa v okolí

 Nečtiny
 Nečtiny – MPZ
 Nečtinský Špičák
 Březín
 Radějov
 kostel sv. Ondřeje
 Manětín
 Manětín – MPZ
 Malšín
 Vlkošov
 kostel sv. Barbory
 kaple sv. Josefa
 vysílač Krašov
 kostel sv. Jiljí
 Brdo
 Prohořský hrádek
 Podmokly
 Vrtba
 Dolní Bělá
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Blažeje
 Štědrá
 Štědrá
 bývalá rychta
 Úterý – MPZ
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Kříže
 kostel sv. Václava
 Kotaneč
 boží muka
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Brložec
 Sychrov
 Rabštejn nad Střelou
 Falštejn
 kostel sv. Jakuba
 Nekmíř
 kaple Panny Marie
 Loreta
 Nevděk
 Vladař
 silniční most
 Černá Hať
 Všeruby
 Ondřejov
 kostel sv. Martina
 dvůr Kalec
 kaple sv. Kříže
 synagoga
 fara
 radnice
 Panský dům
 zaniklá obec Mlyňany
 kašna
 Žlutice
 Žlutice – MPZ
 Líšťany
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Šebestiána
 Mazanec
 Kokořovský dvůr
 kostel sv. Barbory
 Šipín
 Jablonná
 kostel sv. Mikuláše
 Frumštejn
 Tuchtova kaple
 Bezemín
 Bezdružice
 smírčí kříž
 kaple Panny Marie
 Nový Dvůr
 Daňkov
 Hradištský vrch
 Hrádek
 Gutštejn
 Chyše
 Dolní Polžice
 Trpísty
 panský dům
 radnice
 mariánský sloup
 Toužim
 kaple sv. Kříže
 kaolinový důl
 kostel sv. Víta
 Cebiv
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 468
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.5.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama