Zámek Beesů z Chrostiny vystavěný snad na místě tvrze z 15. stol. v l. 1736-1753 v barok. slohu. Ve 30. či 40. letech 19. stol. přestavěn empírově dle projektu J. Kornhäusela. Poslední přestavba v r. 1899. Od poloviny 20. století chátrá.
Hlavní obrázek místa
zahradní průčelí zámku
© Jan P. Štěpánek 10/2013

Graficke pismenko Zámeček je dobře viditelný od cesty z Frýdku do Třince. Z dálky vypadá zámek uprostřed parku idylicky, ale při bližším pohledu je jasné, že zámek je již dlouhou dobu neobývaný a bez údržby. Stav je dost otřesný. Interiér je úplně vybydlený a v dezolátním stavu. Avšak rekonstrukce je doposud velmi reálná a nehrozí mu takové nebezpečí rozpadu jako blízké Ropici. V hrozném stavu je i přilehlý park.
Jan P. Štěpánek, 1.3. 2004

  turistické

  Záchrana zámku?
  Počátkem července 2014 se u zámku objevili španělští dělníci a zřejmě započnou práce vedoucí k zajištění budovy a snad i k celkové rekonstrukci. Další zimu by už některé zdivo nemuselo přečkat... Situaci budu nadále bedlivě sledovat.
  Tomáš Peterek , 6.7. 2014
  Zámek Hnojník je na prodej
  Půl roku po zahájení oprav hnojnického zámku nabízí jeho současný majitel objekt k prodeji. Venkovní fasáda září novotou, ještě aby se našel solventní kupec s jasným záměrem využití celého zámeckého areálu. Jak vypadá zámek dnes (koncem roku 2014) se podívejte do fotogalerie.
  Tomáš Peterek , 26.12. 2014

  historie

  Stavební vývoj zámku Hnojník
  V souvislosti se starou obchodní stezkou v Hnojníku snad v 15. století vzniklo zřejmě opevněné šlechtické sídlo. První indicie je z roku 1445, kdy je jmenován Stašek z Hnojníka. V 15. století bylo ještě několik majitelů s tímto přídomkem. V 16. století držel Hnojník Václav Pelhřim z Třanovic, který „...se stal v roce 1565 hejtmanem knížectví těšínského. Není vyloučeno, že mohl usilovat o přestavbu tvrze v Hnojníku, právě kvůli větší

  WEISSBROD, Marek. Zanikající zámky Moravskoslezského kraje. Doprovodný text ke studijní výstavě Zanikající zámky Moravskoslezského kraje, která v Muzeu Beskyd proběhla od 7. 11. 2005 do 8. 1. 2006. Frýdek-Místek: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková o, 1.3. 2004
  Popis zámku Hnojník
  Zámek je umístěn na mírném návrší uprostřed obce. Je obklopen přírodně krajinářským parkem z 1. pol. 19. století, ve kterém se nacházela sochařská výzdoba. Zámek je obdélná dvoupatrová budova s plochou střechou, která je svými delšími stranami natočena k jihu a severu a svými kratšími k západu a východu. Na všech čtyřech fasádách zámku je v přízemí plochá bosáž, která je od patra oddělena kordonovou (mezipatrovou) římsou. První a druhé patro

  WEISSBROD, Marek. Zanikající zámky Moravskoslezského kraje. Doprovodný text ke studijní výstavě Zanikající zámky Moravskoslezského kraje, která v Muzeu Beskyd proběhla od 7. 11. 2005 do 8. 1. 2006. Frýdek-Místek: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková o, 6.3. 2006
  Zámek získal nového majitele a schyluje se k celkové opravě.
  Velká změna v osudu hnojnického zámku se stala v tomto roce 2008. Českotěšínská společnost AAron House s.r.o. se rozhodla zakoupit chátrající objekt od Pozemkového fondu a investovat do jeho celkové rekonstrukce. Prozatím vše nasvědčuje tomu, že se nebude jednat o jednoho z dalších majitelů spekulujících se zámkem, ale že zámek skutečně nabyde své původní krásy. Nový majitel se ihned vrhl do příprav na rekonstrukci. Nechal interiér zámku

  Jan P. Štěpánek, 1.7. 2008


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),