Pece pro pálení vápna z počátku 19. století. Dodávaly vápno pro železárny na Třinecku. Provoz byl ukončen v roce 1965 současně s těžbou v přilehlých vápencových dolech.
Hlavní obrázek místa
Vendryňské vápenky
© Miroslav BITTER 07/2005
Vápenky se nacházejí na východ od vlakové stanice Venryně. Dojdeme k nim po zelené turistické značce, která vede na Velkou Čantoryji
Jan Rolenc, 17.9. 2004
turistické

Vápenky se necházejí cca 2 km po zelené značce od vlakové zastávky v těsném sousedství konečné zastávky místní autobusové dopravy. Vede zde cyklostezka č. 6086. U pecí je nový přístřešek s informační tabulí

Zany, 1.12. 2004

historie

Pece pro pálení vápna byly ve Vendryni postaveny na počátku 19. století, kdy vyvstala potřeba dodávek vápna pro nové železárny na Třinecku. Těžba železné rudy byla sice roku 1895 zastavena, vápenky však zůstaly v provozu pro potřeby místních obyvatel. Definitivně vyhasly až roku 1965, kdy byla ukončena těžba i v přilehlých vápencových lomech. Pece stojí ve Vendryni dvě. Starší kamenná je kruhovitá, vysoká 9,3 m a u kořene má průměr 3,7m. Mladší je z cihel zpevněných ocelovými obručemi, je také kruhová a vyšší než 10 m.

Zany podle stránek obce Vendryně, 1.12. 2004

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Vendryně
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Karpentná
 Dolní Líštná
 Třinec
 Hrádek nad Olší
 Velká Čantoryje
 Hrádek nad Olší
 Konská
 kostel Božího Těla
 Ropice
 Návsí
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Střítež
 studna tří bratří
 synagoga
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Brandýs
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Těšín
 Vělopolí
 Horní Žukov
 Písek
 šance Dolní Lomná
 Hnojník
 šance na Kempě
 šance Na Hrádku
 evangelický kostel
 Třanovice
 Prochaskova vila
 Sušanské šance
 Chotěbuz
 Rybí dům
 zvonička u Polků
 Stanislavice
 Podobora
 Hradiště
 Morávka
 šance Džolek
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
Základní informace místa
ID místa: 2596
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama