Pece pro pálení vápna z počátku 19. století. Dodávaly vápno pro železárny na Třinecku. Provoz byl ukončen v roce 1965 současně s těžbou v přilehlých vápencových dolech.
Hlavní obrázek místa
Vendryňské vápenky
© Miroslav BITTER 07/2005
Vápenky se nacházejí na východ od vlakové stanice Venryně. Dojdeme k nim po zelené turistické značce, která vede na Velkou Čantoryji
Jan Rolenc, 17.9. 2004
turistické

Vápenky se necházejí cca 2 km po zelené značce od vlakové zastávky v těsném sousedství konečné zastávky místní autobusové dopravy. Vede zde cyklostezka č. 6086. U pecí je nový přístřešek s informační tabulí

Zany, 1.12. 2004

historie

Pece pro pálení vápna byly ve Vendryni postaveny na počátku 19. století, kdy vyvstala potřeba dodávek vápna pro nové železárny na Třinecku. Těžba železné rudy byla sice roku 1895 zastavena, vápenky však zůstaly v provozu pro potřeby místních obyvatel. Definitivně vyhasly až roku 1965, kdy byla ukončena těžba i v přilehlých vápencových lomech. Pece stojí ve Vendryni dvě. Starší kamenná je kruhovitá, vysoká 9,3 m a u kořene má průměr 3,7m. Mladší je z cihel zpevněných ocelovými obručemi, je také kruhová a vyšší než 10 m.

Zany podle stránek obce Vendryně, 1.12. 2004

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Vendryně
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Karpentná
 Dolní Líštná
 Třinec
 Hrádek nad Olší
 Velká Čantoryje
 Hrádek nad Olší
 Konská
 kostel Božího Těla
 Ropice
 Návsí
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 Střítež
 studna tří bratří
 synagoga
 kostel sv. Michala
 městské hradby
 Brandýs
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 evangelický kostel
 Těšín
 Vělopolí
 Horní Žukov
 Písek
 šance Dolní Lomná
 Hnojník
 šance na Kempě
 šance Na Hrádku
 evangelický kostel
 Třanovice
 Prochaskova vila
 Sušanské šance
 Chotěbuz
 Rybí dům
 zvonička u Polků
 Stanislavice
 Podobora
 Hradiště
 Morávka
 šance Džolek
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
Základní informace místa
ID místa: 2596
Typ místa: technická památka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.12.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama