Empírový evangelický kostel byl postaven v l. 1811-1817. Interiér kostela byl dokončen poč. 30. let 19. stol. Zděná věž nahradila provizorní dřevěnou v l. 1849-1850. Původní varhany z r. 1824 byly r. 1923 nahrazeny stávajícími. Na přel. 60. a 70. let 20. stol. prošel kostel celkovou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí
© Jan P. Štěpánek 07/2005
Evangelický kostel v Bystřici nad Olší nalezneme jen pár desítek metrů východně ve svahu nad slavnějším katolickým dřevěným kostelem Povýšení sv. Kříže. Luterská náboženská obec byla v Bystřici ustanovena již k roku 1782, avšak na svůj kostel si místní evangelíci museli počkat až do roku 1811, kdy byl zdejší kostel postaven. Chrám byl vystavěn v empírovém slohu. Svou slohovou čistotu si ve větší míře dochoval až do dnešních dob. Jednoduchému interiéru kostela dominuje oltář s obrazem Poslední večeře Páně. Z důvodu zákazu věží na evangelických stavbách byla ke kostelu dostavěna věž až v roce 1848.
Jan P. Štěpánek, 22.7. 2005
historie

Evangelický kostel, jeden z luteránských tolerančních kostelů na Těšínsku, byl postaven v l. 1811-1817 v empírovém slohu. Luteránská obec byla v Bystřici ustanovena již r. 1782, ale na svůj kostel si musela počkat až do r. 1811. Interiér kostela byl dokončen až poč. 30. let 19. stol. V l. 1849-1850 byla přistavěna zděná věž; která nahradila provizorní věž dřevěnou (věž nebyla postavena přímo z důvodu zákazu věží na evangelických stavbách, který dlouho prosazovali katolíci. Neprosadili-li úplný zákaz, trvali alespoň na tom, aby věž nebyla vyšší než u katolických kostelů). Původní varhany z r. 1824 byly nahrazeny stávajícími r. 1923. R. 1924 byly na věž zavěšeny tři zvony, nazvané Víra, Naděje a Láska, které se zachovaly dodnes. Na přelomu 60. a 70. let 20.stol. prošel kostel celkovou rekonstrukcí. R. 2011 byly renovovány varhany.

čerpáno z www.wikipedia.org, 23.10. 2011

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM), Bystřice

Místa v okolí

 Karpentná
 Hrádek nad Olší
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Mikuláše
 Hrádek nad Olší
 Vendryně - vápenka
 Vendryně
 Návsí
 Dolní Líštná
 Třinec
 Velká Čantoryje
 Konská
 kostel Božího Těla
 Písek
 šance Dolní Lomná
 Ropice
 šance Na Hrádku
 šance na Kempě
 Střítež
 kostel sv. Michala
 Sušanské šance
 šance Studeničné
 Vělopolí
 Městská střelnice
 radnice
 kostel sv. Kříže
 studna tří bratří
 synagoga
 šance Bařiny
 městské hradby
 Horní Žukov
 Brandýs
 evangelický kostel
 Hnojník
 šance Džolek
 Těšín
 kostel sv. Mikuláše
 Těšín
 evangelický kostel
 zvonička u Polků
 Prochaskova vila
 Morávka
 šance Hrčava
 Třanovice
 Hradiště
 Chotěbuz
 Stanislavice
 kostel sv. Vavřince
 Kostelec
 Bílý Kříž
Základní informace místa
ID místa: 3331
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 22.7.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama