Výrazný terénní reliéf strážního hrádku na hterénní hraně nad řekou Olší. Dochován mohutný okružní příkop. Archeologicky datovaný materiál spadá do přelomu 14. a 15. století.
Hlavní obrázek místa
Pohled na lokalitu od východu
na rozhraní pole a lesa jsou patrné vystupující valy
© Jan P. Štěpánek 2005
Nad ostrým ohbí řeky Olše, na jejím pravém břehu, v blízkosti kóty 346,7 cca 250 – 300 m západně od železniční tratě z Těšína do Žiliny, se na jižním okraji obce nachází poměrně dobře zachovalé zemní opevnění středověké fortifikace (v místním nářečí se tomuto místo říká Zumčisko). Tento menší hrádek měl za úkol střežit obchodní cestu směřující z horního Uherska (Slovenska) přes Jablunkovský průsmyk do Slezska. Jižní strana lokality je ohraničena bezejmenným potokem, který se na jihovýchodě v ohbí řeky Olše s touto řekou spojuje. DSO je od okolního terénu, na němž je dnes louka, vyděleno mohutným čtvrtkruhovým příkopem, který lokalitu obepíná od strmých svahů k Olši na severozápadě až k bezejmennému potoku na jihu. Příkop je široký průměrně 10 m a hluboký mezi 4 až 6 m. Před příkop samotný byl vyhozen val výšky cca 1 m a šířky kolem 4 m, jež je dnes na třech místech porušen. Samotné jádro oválného tvaru, jehož současné rozměry jsou 26 x 40 m, je dnes na straně západní, nad řekou Olší, lehce porušeno erozí. Vyvýšený okraj plochy jádra nad příkopem budí dojem možného okružního valu, v současném stavu alespoň nad příkopem. K tomuto zvýšenému okraji se přibližně ve středu lokality přimyká lehce zaoblená terénní nerovnost rozměrů cca 13 x 12 m. Podobná anomálie se nachází i v severnější části jádra avšak rozměrů jen 4 x 4 m. Existuje možnost, že právě v těchto místech se nacházela určitá centrální snad věžovitá stavba a objekt při vstupu do fortifikace. Vstup by se pak v případě, že tento druhý objekt byl strážnicí při bráně nacházel při západní straně tohoto objektu. Dnes je pozemek s touto tak výraznou a významnou lokalitou v soukromých rukou, polovinu vlastní manželé Pavel a Anna Turoňovi, druhou polovinu vlastní p. Dorota Millerová z Prahy. Návštěva tohoto místa jistě stojí za to. Nejen pro nádherně dochovaný reliéf středověkého hrádku, ale i pro přírodní meandry…  číst dále
Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 14.5. 2006
historie

HIstorie Hrádku nad Olší

Hrádek samotný, jak ostatně naznačuje už název, byl asi zprvu jen pohraničním opevněním, teprve v 16. století patrně vzniklo v prostoru kolem bývalého opevnění vesnické sídliště. V každém případě se zdá, že neexistoval jako vesnická jednotka ještě v roce 1523. Šlo o malé opevněné místo, kde setrvávala jen malá strážní posádka. Tvrz ležela na prastaré obchodní cestě vedoucí od Váhu Jablunkovským průsmykem k Odře a k Baltskému moři. Měla za úkol střežit tuto důležitou komunikaci.

Jan P. Štěpánek, Šlechtická sídla na Frýdecko - Místecku (J. Tichánek a kolektiv, 2006), 14.5. 2006

Další texty historie
pověsti

O rytíři Belkovi

Před dávnými časy žil na svém hradě v dnešním Hrádku nad řekou Olzou zlý rytíř jménem Belko. A jablunkovským průsmykem v té době vedla stará kupecká Měděná stezka. Belko brzy pochopil, že kupci jezdí ověšeni měšci plnými zlaťáků. Spolu se svými stejně zlými kumpány s nimiž na hradě žil začali olupovat a zabíjet kupce. Na svém hradě poklady jen hromadil. Zanedlouho však Belko pozbyl klidu. V noci nemíval pokoje. Stíny zavražděných kupců a všech těch, které zabil, jej v noci pronásledovaly. Nemohouc najít ve svém hradě klid, vyjížděl v noci se smečkou psů a ve společnosti svých zlých přátel do okolí. Zapaloval vesnice, pustošil pole, nikdo před ním nebyl v bezpečí. Lidé se v noci báli usnout. Jedenkrát za bouřlivé noci vyjel si Belko sám do tmavé noci, aby ohlušil své svědomí. Konečně k ránu dojížděl unaven k řece Olze. Tu se mu v šeru zdálo, že na druhém břehu vyrůstají z korun stromů kostlivci a ve…  číst dále

Jan Rolenc podle: internetové stránky obce Hrádek ve Slezsku, 27.2. 2005

Moravskoslezský kraj,  Frýdek-Místek  (FM),

Místa v okolí

 Hrádek nad Olší
 evangelický kostel
 Návsí
 Karpentná
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Kateřiny
 Vendryně - vápenka
 Vendryně
 Písek
 šance Dolní Lomná
 Velká Čantoryje
 Dolní Líštná
 šance na Kempě
 šance Na Hrádku
 Třinec
 šance Studeničné
 Sušanské šance
 šance Bařiny
 kostel Božího Těla
 šance Džolek
 Konská
 šance Hrčava
 šance Dolina
 Ropice
 Staré šance
 Střítež
 kostel sv. Michala
 zvonička u Polků
 Morávka
 Vělopolí
 Hnojník
 Městská střelnice
 Horní Žukov
 kostel sv. Kříže
 radnice
 synagoga
 studna tří bratří
 evangelický kostel
 Brandýs
 Bílý Kříž
 Třanovice
 zvonička
Základní informace místa
ID místa: 2595
Typ místa: hrad
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.5.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama