Chátrající tvrz prvně zmíněná v 14. stol. za Pešíka z Komárova, jenž ji prodal Jakubu ze Sušice. Rezidenční funkci si uchovala jen do 20. let 17. stol., poté tvoří pohou součást popužního dvora. Poslední majitel - Výzkumný ústav živ. výroby ČSAV.
Hlavní obrázek místa
Královická tvrz od jihozápadu
na krakorcích usazené renesanční 3.patro je již bohužel propadlé, naopak střecha stále v dobrém stavu.
© Petr Turyna 10/2005
Graficke pismenko Královice leží na jihovýchodním okraji Prahy, jsou snadno dostupné busem 264. Ke zchátralé věži dávné tvrze vede červená turistická značka. Ta pak pokračuje na dávné hradiště (necelý 1km) a k zámku Koloděje (do 4km).

Dvacet metrů vysoká tvrz o půdorysu 10,5 x 10,5m stojí v západní části areálu rozpadlého hospodářského dvora nad svahem padajícím ke korytu Rokytky. Oficiálně je nepřístupná - vstupy bývají zazděné. Příležitostně se povede vystihnout okamžik, kdy je zdivo provaleno a můžete si obhlédnout také interiér. V přízemí bývají okna zazděna, doporučuji tedy vzít svítilnu s sebou. V prvním patře prkny zatlučená okna propouštějí již dostatečné množství světla, stejně tak jako v patře druhém. Varuji ale před vstupem do nejvyššího (3.) podlaží - dřevěná podlaha značně nestabilní!
Mass, Turyna Petr, 1.5. 2004

  turistické

  Přístupnost
  Areál s objektem je nepřístupný.
  Jan Pospisil , 23.12. 2013

  historie

  Královice, založené částečně na území slovanského hradiště s dvojitou fortifikací (kolem kostela sv. Markéty), se připomínají v písemných pramenech poprvé k r. 1207, kdy se mezi svědky jmenují v jedné listině také Sudislav a Suda z Královic. Pravděpodobně ve druhé polovině 14. století vznikla zde při místním dvoře třípatrová věžovitá tvrz, kterou v r. 1388 prodal Pešík z Komárova spolu s dvorem a částí Královi M. Jakubovi ze Sušice a jeho

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku, 22.1. 2004
  Panské sídlo v Královicích vzniklo snad již ve 13. století, první výslovné zmínky o tvrzi však pocházejí až ze 14. století, z roku 1388, kdy její majitelem Pešík z Komárova prodal tvrz i se statkem mistru Jakubovi ze Sušice a jeho sestrám Kriště a Kuně. Během husitských válek vlastnil královickou tvrz Václav z Královic a jeho manželka Anna. Od druhé poloviny 15. století se jako majitel vzpomíná měšťanská rodina Pechanců z Královic. Tvrz byla

  Lucie Nižaradzeová, 9.11. 2005

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Cykloturistické mapy, Kartografie

  Mapy v měřítku 1:70 000, ve formátu 105x220mm
  tvrz
  chátrající
  volně přístupno
  Česká republika
  Hl.m.Praha
   Hl.m.Praha  (AB)
  Praha 10-Královice