Pův. dřevěný, od r. 1352 kamenný gotický kostel sv. Jiří, těžce poškozen r. 1645 při vypálení okolní vsi Aldašín. Ves zanikla, ale kostel barokně obnoven r. 1729, pozdně barokní věž přistavěna r. 1771, zvon z r. 1718. Stavebně upravován r. 1907, opraven r. 1934. Kolem osamělého kostela hřbitov.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 03/2017
Gotický kostel (vysvěcen: 21. dubna 1352) stojící na místě již zaniklé vsi Aldašín (byla vypálena). Spadá pod Řimskokatolickou farnost Kostelec nad Černými lesy. Na hřbitově kolem kostela je pohřben například skladatel Karel Svoboda, nebo dokumentarista Jan Špáta. Na místo se dá dojet až autem, nebo dojít po udržované cestě, z obou stran obklopené lesem.
Jan Senft , 13.11. 2013
historie

Pastevecká osada Aldašín je prvně zmíněna r. 1344, v počátcích své existence je však jmenována Udašín nebo Vodašín. V r. 1352 již byla farní vsí, neboť 21. dubna 1352 tu byl vysvěcen kamenný gotický kostel sv. Jiří. Archeologický průzkum z let 2005-2007 prokázal, že již předtím tu stával dřevěný kostelík, patrně z přelomu 13. a 14. století. Aldašínská fara zanikla počátkem husitských válek a za třicetileté války r. 1645 byla ves i s kostelem vypálena. Zatímco ves již nikdy nebyla obnovena, kostel byl r. 1729 zásluhou černokosteleckého faráře Jana Antonína Nepauera a majitelky panství Marie Terezie z Liechtensteinu, kněžny Savojské, nově postaven v barokním slohu. Vznikl jednolodní obdélný kostel s neodsazeným presbytářem a čtvercovou sakristií při severní straně, zřejmě s využitím zbytků starší gotické stavby. V r. 1771 byla k západnímu průčelí přistavěna pozdně barokní věž krytá osmibokou helmicí.…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: http://cestyapamatky.cz/kolinsko), 19.5. 2015

Komentáře

Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Jevany

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Kostelec nad Černými lesy
Náměstí Smiřických 23
281 63 Kostelec nad Černými lesy
Tel: 321 697 370
http://www.farnostkostelec.cz
farnostkostelec@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 11524
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 19.5.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Naposledy navštívené

reklama