Renesanční tvrz přebudovaná patrně po roce 1720 na barokní zámeček s kaplí. Po roce 1769 a 1803 úpravy zámku. Po roce 1918 majetek Tomáše Bati. V současnosti je boční křídlo nevhodně přestavěno a hlavní zámek nezadržitelně chátrá.
Hlavní obrázek místa
částečně opravená část zámku v Loučce
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Malý půvabný barokní zámeček, dnes bohužel opuštěný a zchátralý, přímo ve středu vsi Loučka poblíže Valašského Meziříčí. Zajímavá je i skutečnost, že kostelík, který je se zámkem spojen bránou, je původní zámecká kaple. Nad vsí ční vysoký kopec Hradisko s terénními pozůstatky staré tvrze.
Jakub Ivánek, 27.3. 2006
historie

Barokní zámek nechal ve vsi vybudovat v 60. letech 17. stol. Michal Paris Kaltschmied z Eisenberku. Po r. 1769 jej přebudoval hrabě Leopold z Lamberka, za něj také vznikl ze zámecké kaple kostel. Empírové úpravy ze začátku 19. stol. vtiskly zámku dnešní podobu. Ta je však také dílem novodobých devastací - např. zničení spojovacího křídla s druhou budovou v parku, která asi sloužila služebnictvu (dnes je v ní ředitelství Lesů Tomáše Bati). Od r. 1928 vlastil zámek Tomáš Baťa. Po válce jej užívala obec a JZD. Špatná údržba způsobila dnešní stav. Dnes nevyužit. Na obecním úřadě se vyjádřili, že by už to dávno nechali zbořit, kdyby to šlo, ale je to památkové chráněný objekt, takže naštěstí to nejde. Díkybohu.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Morava. + autor Jakub Ivánek, 27.3. 2006

Další texty historie
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Loučka

Místa v okolí

 Hradiště
 Podolí
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Šaumburk
 Komárno
 Kelč
 Branky
 Branky
 Branky
 Všechovice
 Kladeruby
 Vystrkov
 Malhotice
 Malhotice
 Horní Újezd
 Choryně
 Loukov
 Skalička
 Libosváry
 Jarcová
 Arnoltovice
 Skalička
 kaple sv. Anny
 Věruška
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Pržno
 evangelický kostel
 Chvalčov
 Hustopeče nad Bečvou
 Chvalčov
 evangelický kostel
 Hustopeče nad Bečvou
 hraniční kameny
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Obřany
 radnice
 Ústí
 větrný mlýn
 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 Hostýn
 Hostýn
 kaple sv. Peregrina
 Skalný
 Hranická propast
 lázně
 Špičky
 kostel sv. Jiljí
 Svrčov
 Perná
 Slavkov pod Hostýnem
 městské hradby
 radnice
 Nová synagoga
 Rybáře
 mariánský sloup
 Hranice
 Chlum
 Lhotsko
 Klenov
 Panský mlýn
 Křídlo
 Prameny Zrzávky
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Lukov
 Požaha
 Hodslavice
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Arenda
 železniční viadukt
 Hodslavice
 Čertův mlýn
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
Základní informace místa
ID místa: 4054
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama