Renesanční tvrz přebudovaná patrně po roce 1720 na barokní zámeček s kaplí. Po roce 1769 a 1803 úpravy zámku. Po roce 1918 majetek Tomáše Bati. V současnosti je boční křídlo nevhodně přestavěno a hlavní zámek nezadržitelně chátrá.
Hlavní obrázek místa
částečně opravená část zámku v Loučce
© Jan P. Štěpánek 10/2007
Malý půvabný barokní zámeček, dnes bohužel opuštěný a zchátralý, přímo ve středu vsi Loučka poblíže Valašského Meziříčí. Zajímavá je i skutečnost, že kostelík, který je se zámkem spojen bránou, je původní zámecká kaple. Nad vsí ční vysoký kopec Hradisko s terénními pozůstatky staré tvrze.
Jakub Ivánek, 27.3. 2006
historie

Barokní zámek nechal ve vsi vybudovat v 60. letech 17. stol. Michal Paris Kaltschmied z Eisenberku. Po r. 1769 jej přebudoval hrabě Leopold z Lamberka, za něj také vznikl ze zámecké kaple kostel. Empírové úpravy ze začátku 19. stol. vtiskly zámku dnešní podobu. Ta je však také dílem novodobých devastací - např. zničení spojovacího křídla s druhou budovou v parku, která asi sloužila služebnictvu (dnes je v ní ředitelství Lesů Tomáše Bati). Od r. 1928 vlastil zámek Tomáš Baťa. Po válce jej užívala obec a JZD. Špatná údržba způsobila dnešní stav. Dnes nevyužit. Na obecním úřadě se vyjádřili, že by už to dávno nechali zbořit, kdyby to šlo, ale je to památkové chráněný objekt, takže naštěstí to nejde. Díkybohu.

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Morava. + autor Jakub Ivánek, 27.3. 2006

Další texty historie
Zlínský kraj,  Vsetín  (VS), Loučka

Místa v okolí

 Hradiště
 Podolí
 Rajnochovice
 kaple sv. Floriána
 Nový Šaumburk
 Komárno
 Šaumburk
 Kelč
 Branky
 Branky
 Branky
 Všechovice
 Kladeruby
 Vystrkov
 Malhotice
 Malhotice
 Horní Újezd
 Choryně
 Loukov
 Skalička
 Libosváry
 Jarcová
 kaple sv. Anny
 Arnoltovice
 Skalička
 evangelický kostel
 Hošťálková
 evangelický kostel
 Pržno
 Chvalčov
 Hustopeče nad Bečvou
 Chvalčov
 evangelický kostel
 Hustopeče nad Bečvou
 hraniční kameny
 dům U apoštolů
 Krásno nad Bečvou
 Obřany
 Ústí
 radnice
 větrný mlýn
 Beessova kaple
 Lešná
 Příluky
 Hostýn
 Hostýn
 kaple sv. Peregrina
 Skalný
 Hranická propast
 lázně
 Špičky
 kostel sv. Jiljí
 Svrčov
 Perná
 Slavkov pod Hostýnem
 městské hradby
 Bystřička
 mariánský sloup
 radnice
 Nová synagoga
 Rybáře
 Hranice
 Chlum
 Klenov
 Lhotsko
 Křídlo
 Prameny Zrzávky
 Maštaliska
 nová radnice
 stará radnice
 Vsetín
 Lukov
 Požaha
 Hodslavice
 Helfštýn
 Týn nad Bečvou
 staré fojtství
 kostel sv. Ondřeje
 Arenda
 železniční viadukt
 Hodslavice
 Čertův mlýn
 Hrádek u Přílep
 kostel sv. Havla
 Drahotuše
Základní informace místa
ID místa: 4054
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.3.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama